W Stalowej Woli

Czy to jest dobry budżet?

Czy to jest dobry budżet?

224,5 mln zł to przyszłoroczne wydatki budżetu miasta Stalowej Woli. Za jego uchwaleniem głosowało 19 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu: Franciszek Zaborowski oraz Daniel Hausner. W budżecie przewidzianych jest 60 zadań inwestycyjnych, na które przeznaczono ok. 30 mln zł. Zaciągnięty będzie również kredyt w wysokości 10 mln zł.

-Budżet, który został zaproponowany na 2016 jest o 30 mln większy od tego ze stycznia tego roku. Oznacza to skalę wzrostu zadań, które mamy zamiar zrealizować w roku 2016 i również wymiar ambicji, który stoi przy tym budżecie – powiedział na sesji budżetowej Rady Miasta Prezydent Stalowej Woli.

Lucjusz Nadbereżny podkreślał, że przyszłoroczny budżet z jednej strony bardzo blisko dotyczył będzie osiedli, podwórek, chodników, czyli problemów, które zgłaszali mieszkańcy podczas osiedlowych spotkań. Z drugiej zaś strony jest to budżet, który w bardzo dużej mierze patrzy na cele strategiczne Stalowej Woli, jako dużego ośrodka przemysłowego. Jako miasta, które powinno oddziaływać swoim zakresem gospodarczym, kulturalnym, oświatowym oraz sportowym na sąsiednie powiaty. Powinno być ono biegunem wzrostu tej części Polski. Jest to ambicja, która poprzez ten budżet ma być realizowana.

Bardzo dużą część budżetu stanowi oświata. Jej koszt w budżecie miasta to 68 mln zł, z czego 23,5 mln zł jest to dopłata ze środków miasta. Stalowa Wola traktuje to jednak jako inwestycję w przyszłość i możliwość rozwoju.

Ponadto, budżet zakłada bardzo ambitny plan inwestycyjny. 32,5 mln zł to kwota przewidziana na wydatki majątkowo-inwestycyjne. Na wydatki kierowane na sferę gospodarki komunalnej: remonty, utrzymanie zieleni, czystości, porządku, odśnieżanie, czy oświetlenie uliczne, czyli na wszystkie codzienne zadania w mieście – ustalono kwotę ponad 18 mln zł – a w sumie to ok. 50 mln zł.

Najważniejsze zadania inwestycyjne zaplanowane na przyszły rok to m. in.:

  • budowa żłobka z funkcjami integracyjnymi na osiedlu Poręby – 3,5 mln zł;
  • budowa skrzyżowania ul. Ofiar Katynia, Mickiewicza, Solidarności, wraz z przebudową całej ul. Solidarności – 8 mln. zł;
  • inwestycje z zakresu robót drogowych: wspomaganie powiatu w tym zakresie przebudowy ul. Klasztornej (164 tys. zł), przebudowa dróg na osiedlu Rozwadów, obejmujących dojazd do osiedla Charzewice (1,6 mln zł), dokończenie ul. Mieszka I, Braci Szumielewiczów, Szewskiej i 3 Maja, wraz z działaniami kanalizacyjnymi (0,5 mln zł) oraz modernizacja wielu innych ulic miasta,
  • inwestycje sportowe: duży zespół kompleksów lekkoatletyczny (1,16 mln zł), mniejszy zespół lekkoatletyczny (ok. 400 tys. zł), boisko wielofunkcyjne (300 tys. zł).

Budżet miasta, jest budżetem ambitnym. Te zadania inwestycje pokazują, że będzie to rok pracowity. Taki budżet realizuje się dużo trudniej. Wszystkie zadania ujęte w budżecie powinny oddziaływać na cały region – argumentował prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny.

IMG_9323 (Kopiowanie)

Małgorzata Maj

6 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021