W Stalowej Woli

Czy trzeba bedzie ograniczyć zabiegi w szpitalu?

Czy trzeba bedzie ograniczyć zabiegi w szpitalu?

Szereg nowoczesnych metod diagnozowania i leczenia jest prowadzonych na oddziale kardiologii inwazyjnej i angiologii w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Procedury te są bardzo kosztowne. Istnieje niebezpieczeństwo, że placówka będzie otrzymywać za nie mniej pieniędzy niż dotychczas, może to grozić ograniczeniem lub wstrzymaniem zabiegów.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Marek Ujda, lekarz kierujący oddziałem kardiologii inwazyjnej i angiologii, pod koniec kwietnia ukazały się budząc osłupienie i konsternację nowe propozycje wyceny procedur kardiologiczny. Wydała je podległa ministrowi zdrowia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja ta szacuje koszty, efektywność, opłacalność, sensowność stosowania różnych technik medycznych i leków.
– Propozycja ta przecenia niektóre procedury kardiologiczne od 30 do 70 proc.  W naszym odczuciu przecena o 2 – 3 proc. zmniejszałaby rentowność kardiologii inwazyjnie, natomiast pozwalałby ją jeszcze utrzymać. Natomiast przy przecenie o 30 – 70 proc. te procedury stają się głęboko nieopłacalne. Patrząc na szpital jako na instytucję finansową, należałoby wiele tych zabiegów ograniczyć czy wstrzymać. Powstaje olbrzymi problem z tymi procedurami niepłatnymi. Skoro te dotychczas płacone są wyceniane na granicy kosztów własnych, to już nie ma mowy o tym naddatku, dzięki któremu można było dokładać nie tylko do tych niepłaconych świadczeń, ale także do szpitala -mówił. Jak podkreślał, kardiologia inwazyjna była tym oddziałem, który przynosił też całkiem konkretne pieniądze dla szpitala, dzięki którym można było nie tylko wychodzić z długów, ale też mieć plany. A te szpital ma bardzo duże, zakup niezbędnego sprzętu, nowy blok operacyjny, OIOM.

– W skrajmy przypadku, jeśli ta skala przeceny się utrzyma, to będzie to olbrzymim zagrożeniem nie tylko dla polskiej kardiologii inwazyjnej będącej na wysokim poziomie, ale stworzy też zagrożenie dla szpitali publicznych, które dzięki temu utrzymywały się – zaznaczał.
Dodał, że zostały już skierowane protesty w tej sprawie, nie tylko środowiska kardiologicznego. – Zobaczymy jakie będą tego efekty, spodziewamy się, że pewnie zmniejszy się ta skala brutalnej przeceny – twierdził.

Jak zaznaczał Janusz Zarzeczny, starosta Powiatu Stalowowolskiego, choć powiat nie otrzymuje ani złotówki na szpital, to cały czas go wspiera, jego temat pojawia się na każdym zarządzie.
W ostatnich dniach powiat przeznaczył 90 tys. zł na zakup drugiej stacji do działu diagnostyki obrazowej oraz 55 tys. na kształcenie pielęgniarek. Jak dodaje Zarzeczny, plany są ogromne, a ich suma sięga kilkudziesięciu milionów złotych. Zaznaczył, że szpital jest tylko w nazwie powiatowy, służy mieszańcom miasta, ale też wszystkich gmin powiatu. – Jeśli chcemy mieć szpital nowoczesny, w dobrej kondycji finansowej, to wszyscy muszą dołożyć cegiełkę. My nie mamy pieniędzy na tę placówkę, dlatego też środki, które są np. na inwestycje drogowe przeznaczamy na szpital.  Bo zdrowie jest ważniejsze, niż nawet jakikolwiek inwestycje materialne na terenie powiatu –  stwierdził starosta.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021

Od 27 marca zmiany w obostrzeniach – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie…

stw24.pl25 marca 2021

Najwyżsi rangą Dowódcy Polskiej Armii z wizytą w HSW

stw24.pl24 marca 2021

Testy na koronawirusa w szpitalu w nowym punkcie

stw24.pl24 marca 2021