W Stalowej Woli

Czy trzeba bedzie ograniczyć zabiegi w szpitalu?

Czy trzeba bedzie ograniczyć zabiegi w szpitalu?

Szereg nowoczesnych metod diagnozowania i leczenia jest prowadzonych na oddziale kardiologii inwazyjnej i angiologii w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Procedury te są bardzo kosztowne. Istnieje niebezpieczeństwo, że placówka będzie otrzymywać za nie mniej pieniędzy niż dotychczas, może to grozić ograniczeniem lub wstrzymaniem zabiegów.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Marek Ujda, lekarz kierujący oddziałem kardiologii inwazyjnej i angiologii, pod koniec kwietnia ukazały się budząc osłupienie i konsternację nowe propozycje wyceny procedur kardiologiczny. Wydała je podległa ministrowi zdrowia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja ta szacuje koszty, efektywność, opłacalność, sensowność stosowania różnych technik medycznych i leków.
– Propozycja ta przecenia niektóre procedury kardiologiczne od 30 do 70 proc.  W naszym odczuciu przecena o 2 – 3 proc. zmniejszałaby rentowność kardiologii inwazyjnie, natomiast pozwalałby ją jeszcze utrzymać. Natomiast przy przecenie o 30 – 70 proc. te procedury stają się głęboko nieopłacalne. Patrząc na szpital jako na instytucję finansową, należałoby wiele tych zabiegów ograniczyć czy wstrzymać. Powstaje olbrzymi problem z tymi procedurami niepłatnymi. Skoro te dotychczas płacone są wyceniane na granicy kosztów własnych, to już nie ma mowy o tym naddatku, dzięki któremu można było dokładać nie tylko do tych niepłaconych świadczeń, ale także do szpitala -mówił. Jak podkreślał, kardiologia inwazyjna była tym oddziałem, który przynosił też całkiem konkretne pieniądze dla szpitala, dzięki którym można było nie tylko wychodzić z długów, ale też mieć plany. A te szpital ma bardzo duże, zakup niezbędnego sprzętu, nowy blok operacyjny, OIOM.

– W skrajmy przypadku, jeśli ta skala przeceny się utrzyma, to będzie to olbrzymim zagrożeniem nie tylko dla polskiej kardiologii inwazyjnej będącej na wysokim poziomie, ale stworzy też zagrożenie dla szpitali publicznych, które dzięki temu utrzymywały się – zaznaczał.
Dodał, że zostały już skierowane protesty w tej sprawie, nie tylko środowiska kardiologicznego. – Zobaczymy jakie będą tego efekty, spodziewamy się, że pewnie zmniejszy się ta skala brutalnej przeceny – twierdził.

Jak zaznaczał Janusz Zarzeczny, starosta Powiatu Stalowowolskiego, choć powiat nie otrzymuje ani złotówki na szpital, to cały czas go wspiera, jego temat pojawia się na każdym zarządzie.
W ostatnich dniach powiat przeznaczył 90 tys. zł na zakup drugiej stacji do działu diagnostyki obrazowej oraz 55 tys. na kształcenie pielęgniarek. Jak dodaje Zarzeczny, plany są ogromne, a ich suma sięga kilkudziesięciu milionów złotych. Zaznaczył, że szpital jest tylko w nazwie powiatowy, służy mieszańcom miasta, ale też wszystkich gmin powiatu. – Jeśli chcemy mieć szpital nowoczesny, w dobrej kondycji finansowej, to wszyscy muszą dołożyć cegiełkę. My nie mamy pieniędzy na tę placówkę, dlatego też środki, które są np. na inwestycje drogowe przeznaczamy na szpital.  Bo zdrowie jest ważniejsze, niż nawet jakikolwiek inwestycje materialne na terenie powiatu –  stwierdził starosta.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą nadal będzie kierował Robert Grzyb

stw24.pl23 lipca 2021

Będzie remont sali sportowej przy CEZ w Stalowej Woli

stw24.pl23 lipca 2021