Kronika Policyjna

Czy uczniowie są cyberbezpieczni?

Czy uczniowie są cyberbezpieczni?

Od maja stalowowolscy policjanci ruszyli z programem informacyjno-edukacyjnym ukierunkowanym na aktywność profilaktyczną w zakresie podnoszenia świadomości i zwiększania bezpieczeństwa użytkowników Internetu. Program opracowany został przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i będzie realizowany również na terenie powiatu stalowowolskiego.

Szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetów w działalności wielu instytucji, służb i organizacji. Obszarem, który szczególnie w ostatnim okresie skupia uwagę i działania podmiotów działających na rzecz małoletnich jest cyberprzestrzeń rozumiana jako miejsce kontaktów społecznych realizowanych z użyciem nowoczesnych środków komunikowania. Sieć teleinformatyczna niesie wiele nowych możliwości, a zarazem zagrożeń. Kontakty z użyciem Internetu, w którym internauci czują się często anonimowi i bezkarni, przybierając na intensywności wciągają młodych ludzi w wirtualną rzeczywistość, gdzie czyha na nich wiele niebezpieczeństw.

Ochrona i edukacja młodych internautów stanowi zadanie również dla Policji jako formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz utrzymanie bezpieczeństwa publicznego. Internet stał się przestrzenią publiczną, przez co postawił przed Policją nowe wyzwania i wyznaczył nowe obszary działania i reagowania na przypadki łamania prawa. Skłania również do podejmowania międzyinstytucjonalnych działań i wymiany doświadczeń.

W maju Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli wdrożyła do realizacji program profilaktyczny pod nazwą „Cyberbezpieczni”. Program zaplanowany jest do realizacji w latach 2017-2019. Adresatami przedsięwzięcia są małoletni jako grupa szczególnie narażona na zagrożenia płynące z Internetu, ich opiekunowie oraz przedstawiciele instytucji zajmujący się edukacją i wychowaniem. Celem programu będzie dostarczanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz konsekwencji zachowań niezgodnych z prawem, do których dochodzi w przestrzeni wirtualnej.

Wczoraj w stalowowolskiej komendzie miało miejsce spotkanie inaugurujące ten program profilaktyczny na terenie naszego powiatu. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście z Urzędu Miasta w Stalowej Woli, dyrektorzy szkół, pedagodzy, nauczyciele oraz stalowowolscy dzielnicowi. Przybyłych gości przywitał Komendant Powiatowy Policji w Stalowej Woli insp. Lucjan Maczkowski, który przybliżył cele tego przedsięwzięcia profilaktycznego.

Następnie asp. szt. Andrzej Walczyna przybliżył założenia programu “Cyberbezpieczni” oraz harmonogram działań i metody jego realizacji. Policjant omówił również zasady bezpiecznego komunikowania się w sieci. Mówił o cyberprzemocy i negatywnych jej skutkach. Na końcu spotkania miała miejsce dyskusja dotycząca tej problematyki oraz wymiana doświadczeń z tego zakresu.

KPP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Kronika Policyjna

Płacił zbliżeniowo cudzą kartą wpadł ręce policji

stw24.pl4 czerwca 2020

Kolejne obywatelskie zatrzymanie pijanego

stw24.pl3 czerwca 2020

Pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu roweru

stw24.pl30 maja 2020

Kino samochodowe w Stalowej Woli – ruszyła sprzedaż biletów

stw24.pl27 maja 2020

W piwnicy policjanci znaleźli nielegalny tytoń

stw24.pl26 maja 2020

Kierował ciężarówką z trzema promilami we krwi

stw24.pl25 maja 2020

23-latek odpowie za narkotyki

stw24.pl22 maja 2020

Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

stw24.pl19 maja 2020

Rowerzysto- uważaj na drodze !

stw24.pl15 maja 2020