Kronika Policyjna

Czy uczniowie są cyberbezpieczni?

Czy uczniowie są cyberbezpieczni?

Od maja stalowowolscy policjanci ruszyli z programem informacyjno-edukacyjnym ukierunkowanym na aktywność profilaktyczną w zakresie podnoszenia świadomości i zwiększania bezpieczeństwa użytkowników Internetu. Program opracowany został przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i będzie realizowany również na terenie powiatu stalowowolskiego.

Szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetów w działalności wielu instytucji, służb i organizacji. Obszarem, który szczególnie w ostatnim okresie skupia uwagę i działania podmiotów działających na rzecz małoletnich jest cyberprzestrzeń rozumiana jako miejsce kontaktów społecznych realizowanych z użyciem nowoczesnych środków komunikowania. Sieć teleinformatyczna niesie wiele nowych możliwości, a zarazem zagrożeń. Kontakty z użyciem Internetu, w którym internauci czują się często anonimowi i bezkarni, przybierając na intensywności wciągają młodych ludzi w wirtualną rzeczywistość, gdzie czyha na nich wiele niebezpieczeństw.

Ochrona i edukacja młodych internautów stanowi zadanie również dla Policji jako formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz utrzymanie bezpieczeństwa publicznego. Internet stał się przestrzenią publiczną, przez co postawił przed Policją nowe wyzwania i wyznaczył nowe obszary działania i reagowania na przypadki łamania prawa. Skłania również do podejmowania międzyinstytucjonalnych działań i wymiany doświadczeń.

W maju Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli wdrożyła do realizacji program profilaktyczny pod nazwą „Cyberbezpieczni”. Program zaplanowany jest do realizacji w latach 2017-2019. Adresatami przedsięwzięcia są małoletni jako grupa szczególnie narażona na zagrożenia płynące z Internetu, ich opiekunowie oraz przedstawiciele instytucji zajmujący się edukacją i wychowaniem. Celem programu będzie dostarczanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz konsekwencji zachowań niezgodnych z prawem, do których dochodzi w przestrzeni wirtualnej.

Wczoraj w stalowowolskiej komendzie miało miejsce spotkanie inaugurujące ten program profilaktyczny na terenie naszego powiatu. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście z Urzędu Miasta w Stalowej Woli, dyrektorzy szkół, pedagodzy, nauczyciele oraz stalowowolscy dzielnicowi. Przybyłych gości przywitał Komendant Powiatowy Policji w Stalowej Woli insp. Lucjan Maczkowski, który przybliżył cele tego przedsięwzięcia profilaktycznego.

Następnie asp. szt. Andrzej Walczyna przybliżył założenia programu “Cyberbezpieczni” oraz harmonogram działań i metody jego realizacji. Policjant omówił również zasady bezpiecznego komunikowania się w sieci. Mówił o cyberprzemocy i negatywnych jej skutkach. Na końcu spotkania miała miejsce dyskusja dotycząca tej problematyki oraz wymiana doświadczeń z tego zakresu.

KPP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Kronika Policyjna

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Policjanci zabezpieczyli broń, amunicje i trofea myśliwskie

stw24.pl14 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs plastyczny dla dzieci pn. “bezpieczeństwo oczami pierwszoklasisty”

stw24.pl6 kwietnia 2021

Tragedia rodzinna – Matka zabiła dwójkę małych dzieci i odebrała sobie życie

stw24.pl30 marca 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Niska

stw24.pl24 marca 2021

Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy

stw24.pl23 marca 2021

Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez drzewo

stw24.pl23 marca 2021

Policja egzekwuje wprowadzone nakazy i ograniczenia

stw24.pl22 marca 2021