Kronika Policyjna

Czy uczniowie są cyberbezpieczni?

Czy uczniowie są cyberbezpieczni?

Od maja stalowowolscy policjanci ruszyli z programem informacyjno-edukacyjnym ukierunkowanym na aktywność profilaktyczną w zakresie podnoszenia świadomości i zwiększania bezpieczeństwa użytkowników Internetu. Program opracowany został przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i będzie realizowany również na terenie powiatu stalowowolskiego.

Szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetów w działalności wielu instytucji, służb i organizacji. Obszarem, który szczególnie w ostatnim okresie skupia uwagę i działania podmiotów działających na rzecz małoletnich jest cyberprzestrzeń rozumiana jako miejsce kontaktów społecznych realizowanych z użyciem nowoczesnych środków komunikowania. Sieć teleinformatyczna niesie wiele nowych możliwości, a zarazem zagrożeń. Kontakty z użyciem Internetu, w którym internauci czują się często anonimowi i bezkarni, przybierając na intensywności wciągają młodych ludzi w wirtualną rzeczywistość, gdzie czyha na nich wiele niebezpieczeństw.

Ochrona i edukacja młodych internautów stanowi zadanie również dla Policji jako formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz utrzymanie bezpieczeństwa publicznego. Internet stał się przestrzenią publiczną, przez co postawił przed Policją nowe wyzwania i wyznaczył nowe obszary działania i reagowania na przypadki łamania prawa. Skłania również do podejmowania międzyinstytucjonalnych działań i wymiany doświadczeń.

W maju Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli wdrożyła do realizacji program profilaktyczny pod nazwą „Cyberbezpieczni”. Program zaplanowany jest do realizacji w latach 2017-2019. Adresatami przedsięwzięcia są małoletni jako grupa szczególnie narażona na zagrożenia płynące z Internetu, ich opiekunowie oraz przedstawiciele instytucji zajmujący się edukacją i wychowaniem. Celem programu będzie dostarczanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz konsekwencji zachowań niezgodnych z prawem, do których dochodzi w przestrzeni wirtualnej.

Wczoraj w stalowowolskiej komendzie miało miejsce spotkanie inaugurujące ten program profilaktyczny na terenie naszego powiatu. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście z Urzędu Miasta w Stalowej Woli, dyrektorzy szkół, pedagodzy, nauczyciele oraz stalowowolscy dzielnicowi. Przybyłych gości przywitał Komendant Powiatowy Policji w Stalowej Woli insp. Lucjan Maczkowski, który przybliżył cele tego przedsięwzięcia profilaktycznego.

Następnie asp. szt. Andrzej Walczyna przybliżył założenia programu “Cyberbezpieczni” oraz harmonogram działań i metody jego realizacji. Policjant omówił również zasady bezpiecznego komunikowania się w sieci. Mówił o cyberprzemocy i negatywnych jej skutkach. Na końcu spotkania miała miejsce dyskusja dotycząca tej problematyki oraz wymiana doświadczeń z tego zakresu.

KPP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Kronika Policyjna

policja-las-poszukiwania-patrole

Zbłądził w lesie- pomogli mu policjanci

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Obywatelskie ujęcia nietrzeźwych kierowców

stw24.pl13 września 2021

Szynobus potrącił leżącego przy torach mężczyznę

stw24.pl13 września 2021

Bezpieczna droga do szkoły ze stalowowolską policją

stw24.pl10 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Zatrzymani na doglądaniu uprawy konopi

stw24.pl27 sierpnia 2021

W miniony weekend policja zatrzymała trzech pijanych kierowców

stw24.pl24 sierpnia 2021

Śmiertelny wypadek w powiecie stalowowolskim

stw24.pl20 sierpnia 2021