W Stalowej Woli

Czy w mieście będziemy wybierać burmistrza, a nie prezydenta?

Czy w mieście będziemy wybierać burmistrza, a nie prezydenta?

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Stalowej Woli radni zdecydowali o podniesieniu podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców. Temat ten, który zawsze wzbudza duże emocje, poruszyła podczas konferencji prasowej była posłanka Renata Butryn, szefowa powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej.

– Osobiście uważam, że sprawy idą w złym kierunku, ponieważ inwestycje, które są otwierane w mieście nie generują w przyszłości przychodów, tylko generują koszty. One są fajne, ja nie mam nic przeciwko ani jednej z tych inwestycji. Natomiast gospodarz, który myśli o tym, żeby było w mieście dobrze równoważy. Przyciąga inwestorów, którzy  generują zysk dla miasta i jednocześnie inwestuje w to, co będzie musiał utrzymać później. Jeśli pojawia się stadion, jeśli zakupuje się stacje badawcze, to wiadomo, że trzeba je utrzymywać, serwisować, zatrudniać osoby, czyli wydawać z naszych pieniędzy. Bo prezydent Nadbereżny nie ma swoich pieniędzy, to są nasze pieniądze – oceniała Renata Butryn.
Podkreślała, że uchwalona kolejna podwyżka podatku i zapewne nie ostatnia, może zwiastować przekroczenie progu akceptowalnej wysokości jakichkolwiek podatków. Oznacza to w konsekwencji, że inwestorzy będą uciekać ze Stalowej Woli i przenosić swoje firmy, czy to do sąsiednich gmin, czy np. do Tarnobrzega, a miasto to ma  bardzo dużo terenów inwestycyjnych, puste hale i niższy podatek. Jak zaznaczała była posłanka PO, będzie też rozrastać się szara strefa, czyli budżet miasta w rzeczywistości tylko początkowo będzie zyskiwał, ale z czasem wpływy będą maleć. Zauważa też, że Stalowa Wola, w porównaniu np. do Niska, czy Tarnobrzega w ciągu ostatnich dwóch lat najszybciej się wyludnia. A ponadto też w tym samym okresie nie pojawił się żaden inwestor.
– To oznacza, że miasto będzie się cofać. Może dojść do takiej sytuacji, że wejdzie komisarz, bo przekroczymy poziom zadłużenia, tym bardziej, że rolujemy spłaty kredytów. Tylko żebyśmy to robili z sensem. Jak tak dalej będzie wyglądała sytuacja, nie będzie inwestorów, mało tego, jeśli miasto będzie się wyludniać, to będziemy wybierać nie prezydenta, a burmistrza – prorokowała  Renata Butryn.  Zaznaczała, że mówić to przekazuje też odczucia mieszkańców.
Joanna Piechuta    

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policja poszukuje wszystkich świadków tragicznego wypadku w Jamnicy

stw24.pl3 sierpnia 2021

Narodowe czytanie w MBP – zgłoszenia do 16 sierpnia

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Dzięki uczciwemu znalazcy, młody mieszkaniec odzyskał swoją zgubę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021