W Stalowej Woli

Czy w Stalowej Woli będzie można wyrobić paszport?

Czy w Stalowej Woli będzie można wyrobić paszport?

By uzyskać  ten dokument trzeba dwa razy jechać do Tarnobrzega, gdzie mieści się delegatura Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. A jeszcze kilka lat temu te formalności można było załatwić w Stalowej Woli.  Czy biuro paszportowe powróci do Stalowej Woli? W tej spawie u Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie interweniował poseł Rafał Weber.

Dla wielu mieszkańców wyrobienie paszportu wiąże się nawet z koniecznością wzięcia urlopu. To dlatego, że delegatura urzędu wojewódzkiego jest czynna w godzinach, w których większość osób pracuje, czyli od godz. 7.30 do 15.30, a we wtorki od godz. 8.00 do 16.00. Trzeba zaznaczyć, że wniosek o paszport trzeba złożyć osobiście, a także osobiście odebrać ten dokument. Nie można do tego nikogo upoważnić. Warto jeszcze wspomnieć, że wniosek można złożyć w dowolnym miejscu w kraju, niezależnie od tego, gdzie się jest zameldowanym. Jednakże, również w tym samym miejscu należy odebrać paszport.

Jeszcze kilka lat temu biuro paszportowe mieściło się przy stalowowolskim starostwie, jednakże zostało zlikwidowane. W 2006 roku  weszła w życie ustawa o dokumentach paszportowych. Wojewodowie zostali zobowiązani do rozwiązania porozumień z samorządami, w których istniały biura paszportowe.
W Podkarpackim Urzędzie  Wojewódzkim w Rzeszowie, została opracowana nowa struktura organizacyjna, dotycząca wydawania paszportów w województwie, a ta pokrywa się ze strukturą organizacyjną urzędu wojewódzkiego. Dlatego też od kilku lat paszport na Podkarpaciu można  wyrobić tylko w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.
System wydawania paszportów biometrycznych wymaga wyposażenia stanowisk pracy w specjalistyczny sprzęt informatyczny oraz szybkie, niezawodne łącza m.in. z Centrum Personalizacji Dokumentów.

Jeszcze w latach 2006 – 2009 w starostwie w Stalowej Woli można było składać wnioski o wydanie paszportu, dzięki porozumieniu z wojewodą. Jednakże już w połowie 2009 roku zostało ono wypowiedziane, to dlatego, że zostały wprowadzone paszporty biometryczne. Starostwo starało się wtedy o przywrócenie możliwości składania wniosków w Stalowej Woli, ale wojewoda się nie zgodził.

Zapytaliśmy posła Rafała Webera, czy jest możliwość, aby takie biuro paszportowe ponownie zostało otwarte w Stalowej Woli. Zapewnił nas, że złoży interpelację w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zapyta o możliwość tworzenia takich biur w stolicach powiatów. Dodaje, że w tej sprawie też muszą się wypowiedzieć starostwie, gdyż to na ich barkach będzie spoczywać odpowiedzialność tworzenia tych biur. To jednak będzie wiązało się z kosztami.
– Rozmailiśmy w tej sprawie ze starostą Januszem Zarzecznym, jest przychylny temu, by takie biuro powstało w Stalowej Woli. Na pewno usprawni to możliwość składania wniosków i odbioru dokumentów. Zobaczymy jakie są możliwości techniczne i finansowe. Jednakże musimy mierzyć siły na zamiary – zaznacza poseł.

Jak nam powiedział starosta Janusz Zarzeczny, jeśli będzie taka możliwość, to podejmie się stworzenia takiego punktu. Oczywiście będzie wiązać się to ze stworzeniem nowego etatu, maksymalnie dwóch. – Na pewno było by to duże ułatwienie dla mieszkańców. Teraz, by wyrobić paszport muszą dwa razy jeździć do Tarnobrzega – stwierdza starosta.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021