W powiecie

Czy w Stalowej Woli powstanie hospicjum?

Czy w Stalowej Woli powstanie hospicjum?

Temat ten jest poruszany już od kilku lat. Bo potrzeba takiego miejsca stałej opieki dla najciężej chorych pacjentów jest ogromne. Władze miasta cały czas mają na uwadze tę inwestycję.  Jeśli tylko pojawi się możliwość ubiegania się o dofinansowanie na tego typu placówkę, to będą występować o środki.

– Obecnie oczekujemy na programy, które pozwolą na składanie takiej aplikacji. Robiliśmy aktualizację kosztorysu i projektu technicznego, tak, aby spełniał wymogi  ewentualnych projektów unijnych, które się pojawią. Czekamy również na mapę usług zdrowotnych. To jest inwestycja, która nie polega tylko na materialnym wytworzeniu takiego obiektu. Istotne jest to, by miasto później uzyskało kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia lub od innego podmiotu, który będzie operatorem narodowej służby zdrowia, po zmianach, które są obecnie planowane. Na pewno powstanie takiego miejsca jest niezbędne. To jest bardzo sensowny, dobry projekt – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Jak dodaje sprawa budowy hospicjum ciągnie się od lat, gdyż stale brakowało środków finansowych, które pozwoliłyby na skuteczne pozyskanie funduszy na tę inwestycję.
W placówce tej, miałby być zakład  opiekuńczy i hospicjum, działałby ona wspólnie z Ambulatorium. Dzięki czemu zostałyby obniżone koszty funkcjonowania Ambulatorium, poprzez stworzenie wspólnego zaplecza administracyjnego, socjalnego i lekarskiego.
Według wstępnych szacunków inwestycja ta pochłonie ponad 10 mln zł.

W Stalowej Woli jest jeden Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy, który zajmuje się udzielaniem świadczeń medycznych w zakresie opieki długoterminowej dla pacjentów z miasta i powiatu.  Są w nim 54 miejsca i tyle osób stale tam przebywa. Są to chorzy, którzy samodzielne nie mogą funkcjonować, czyli po różnego rodzaju zaburzeniach neurologicznych, z wieloma chorobami, które wymagają intensywnej opieki medycznej. Nie ma możliwości zwiększenia liczby miejsc, ze względu na to, że budynek nie jest duży. A zapotrzebowanie na tego rodzaju opiekę jest bardzo duże. Jest lista oczekujących, na której jest około 50 osób. Oczekiwanie na miejsce wynosi około, a czas jaki muszą czekać na miejsce wynosi około roku.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Powstał portal o Kresach

stw24.pl23 września 2021

Żurawinobranie 2021 w Gminie Pysznica

stw24.pl23 września 2021

Kolejny Piknik Rodzinny w Gminie Pysznica

stw24.pl22 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

stw24.pl13 września 2021

Uczniowie kibicowali w Chorzowie na Memoriale Kamili Skolimowskiej

stw24.pl13 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Nowy rok już w murach szkolnych

stw24.pl1 września 2021