W powiecie

Czy w Stalowej Woli powstanie hospicjum?

Czy w Stalowej Woli powstanie hospicjum?

Temat ten jest poruszany już od kilku lat. Bo potrzeba takiego miejsca stałej opieki dla najciężej chorych pacjentów jest ogromne. Władze miasta cały czas mają na uwadze tę inwestycję.  Jeśli tylko pojawi się możliwość ubiegania się o dofinansowanie na tego typu placówkę, to będą występować o środki.

– Obecnie oczekujemy na programy, które pozwolą na składanie takiej aplikacji. Robiliśmy aktualizację kosztorysu i projektu technicznego, tak, aby spełniał wymogi  ewentualnych projektów unijnych, które się pojawią. Czekamy również na mapę usług zdrowotnych. To jest inwestycja, która nie polega tylko na materialnym wytworzeniu takiego obiektu. Istotne jest to, by miasto później uzyskało kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia lub od innego podmiotu, który będzie operatorem narodowej służby zdrowia, po zmianach, które są obecnie planowane. Na pewno powstanie takiego miejsca jest niezbędne. To jest bardzo sensowny, dobry projekt – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Jak dodaje sprawa budowy hospicjum ciągnie się od lat, gdyż stale brakowało środków finansowych, które pozwoliłyby na skuteczne pozyskanie funduszy na tę inwestycję.
W placówce tej, miałby być zakład  opiekuńczy i hospicjum, działałby ona wspólnie z Ambulatorium. Dzięki czemu zostałyby obniżone koszty funkcjonowania Ambulatorium, poprzez stworzenie wspólnego zaplecza administracyjnego, socjalnego i lekarskiego.
Według wstępnych szacunków inwestycja ta pochłonie ponad 10 mln zł.

W Stalowej Woli jest jeden Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy, który zajmuje się udzielaniem świadczeń medycznych w zakresie opieki długoterminowej dla pacjentów z miasta i powiatu.  Są w nim 54 miejsca i tyle osób stale tam przebywa. Są to chorzy, którzy samodzielne nie mogą funkcjonować, czyli po różnego rodzaju zaburzeniach neurologicznych, z wieloma chorobami, które wymagają intensywnej opieki medycznej. Nie ma możliwości zwiększenia liczby miejsc, ze względu na to, że budynek nie jest duży. A zapotrzebowanie na tego rodzaju opiekę jest bardzo duże. Jest lista oczekujących, na której jest około 50 osób. Oczekiwanie na miejsce wynosi około, a czas jaki muszą czekać na miejsce wynosi około roku.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021