W Stalowej Woli

Czy w Stalowej Woli zabraknie uczniów ?

Czy w Stalowej Woli zabraknie uczniów ?

Jaki jest pomysł na przyciągnięcie uczniów do stalowowolskich szkół w obliczu  spadku demograficznego? Temat ten poruszył na ostatniej sesji Rady Powiatu Stalowowolskiego radny Robert Fila.

Są kilkumilionowe inwestycje na dofinansowanie bazy lokalowej szkół. Jak pan widzi sieć szkół w tej kadencji, czy da się ją utrzymać, czy są prowadzone jakieś działania odnośnie racjonalizacji sieci szkół? Jak w najbliższych latach to będzie wyglądało – pytał starostę Janusza Zarzecznego radny Fila.
Jak zaznaczał starosta, powiat już zastanawia się nad tą  kwestią, choć jest jeszcze wiele niewiadomych, jeśli chodzi o przyszłość szkolnictwa ponadgimnazjalnego, trzeba jeszcze poczekać na pewne rozwiązania. – Nie wiemy jeszcze dokładnie jak będzie wyglądała przyszłość naszej oświaty. Uważam jednak, że to, co posiadamy obecnie, zasób budynków, nie jest na wyrost. Nie możemy zakładać, że szkoły będą pracować na dwie zmiany – mówił starosta. Podkreślał, że największy koszt, jeśli chodzi o oświatę, to nie kwestia utrzymania budynków, choć to też kosztuje, ale płace, bo te stanowią największy koszt dla powiatu.
Zarzeczny powiedział, że będzie powołany specjalny zespół, na którym będą dyskutowane kwestie co do przyszłości szkolnictwa. Jednakże, by działania dotyczące racjonalizacji sieci szkół przyniosły efekty, powiat i miasto będą musiały współpracować. Niewykluczone też, że pomysłem na zwiększenie liczby uczniów w szkołach będzie przyciągnięcie ich z Ukrainy. A taki krok już zrobiło Nisko. Jak poskreślał starosta, ta kwestia wymaga zastanowienia. Pozyskanie uczniów z zagranicy to też dodatkowe pieniądze dla jednostki organizacyjnej. Bo subwencja byłaby potrójna (na ucznia, na bursę, na ucznia z zagranicy).
Mamy kontakty ze Wschodem, współpracujemy z regionem radechowskim, być może w tym kierunku pójdziemy, to jest temat na przyszłość – mówił Zarzeczny.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021