W Stalowej Woli

Czy w Stalowej Woli zabraknie uczniów ?

Czy w Stalowej Woli zabraknie uczniów ?

Jaki jest pomysł na przyciągnięcie uczniów do stalowowolskich szkół w obliczu  spadku demograficznego? Temat ten poruszył na ostatniej sesji Rady Powiatu Stalowowolskiego radny Robert Fila.

Są kilkumilionowe inwestycje na dofinansowanie bazy lokalowej szkół. Jak pan widzi sieć szkół w tej kadencji, czy da się ją utrzymać, czy są prowadzone jakieś działania odnośnie racjonalizacji sieci szkół? Jak w najbliższych latach to będzie wyglądało – pytał starostę Janusza Zarzecznego radny Fila.
Jak zaznaczał starosta, powiat już zastanawia się nad tą  kwestią, choć jest jeszcze wiele niewiadomych, jeśli chodzi o przyszłość szkolnictwa ponadgimnazjalnego, trzeba jeszcze poczekać na pewne rozwiązania. – Nie wiemy jeszcze dokładnie jak będzie wyglądała przyszłość naszej oświaty. Uważam jednak, że to, co posiadamy obecnie, zasób budynków, nie jest na wyrost. Nie możemy zakładać, że szkoły będą pracować na dwie zmiany – mówił starosta. Podkreślał, że największy koszt, jeśli chodzi o oświatę, to nie kwestia utrzymania budynków, choć to też kosztuje, ale płace, bo te stanowią największy koszt dla powiatu.
Zarzeczny powiedział, że będzie powołany specjalny zespół, na którym będą dyskutowane kwestie co do przyszłości szkolnictwa. Jednakże, by działania dotyczące racjonalizacji sieci szkół przyniosły efekty, powiat i miasto będą musiały współpracować. Niewykluczone też, że pomysłem na zwiększenie liczby uczniów w szkołach będzie przyciągnięcie ich z Ukrainy. A taki krok już zrobiło Nisko. Jak poskreślał starosta, ta kwestia wymaga zastanowienia. Pozyskanie uczniów z zagranicy to też dodatkowe pieniądze dla jednostki organizacyjnej. Bo subwencja byłaby potrójna (na ucznia, na bursę, na ucznia z zagranicy).
Mamy kontakty ze Wschodem, współpracujemy z regionem radechowskim, być może w tym kierunku pójdziemy, to jest temat na przyszłość – mówił Zarzeczny.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021