W Stalowej Woli

Czy wielopoziomowy parking będzie w mieście?

Czy wielopoziomowy parking będzie w mieście?

Taka propozycja pojawiła się w związku z ogłoszeniem wyników konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania placu Piłsudskiego i przyległego terenu w ramach rewitalizacji Stalowej Woli. Okazuje się, że usytuowanie parkingów w tej przestrzenni nie jest wcale łatwą sprawą. Bo w założeniach miejsce to ma służyć rekreacji, organizacji imprez, a nie być wygodnym parkingiem.

Piotr Lange, przewodniczący sądu konkursowego, który oceniał prace zwrócił uwagę na konieczność rozwiązania problemu miejsc parkingowych na obszarze placu Piłsudskiego przyległych terenów z naciskiem na ograniczanie liczby miejsc postojowych na powierzchni terenu, na rzecz budowy parkingów wielopoziomowych, w tym również z dopuszczeniem obiektów podziemnych.
Zauważył, że w dwóch pracach, które wpłynęły na konkurs było zróżnicowane podejście do tego problemu.  Szczególne kontrowersje wzbudziła propozycja, która zakładała zmniejszenie powierzchni placu, kosztem wytworzenia miejsc parkingowych. – Zdaniem sądu konkursowego jest to  być może rozwiązanie pożądane z punktu widzenia funkcji  placu, natomiast nieprawidłowe, jeśli weźmiemy pod uwagę aspekty przestrzenne, a przede wszystkim pewną filozofię podejścia do równoważenia przestrzeni miejskiej. Czyli przeznaczenie wartościowego obszaru przestrzeni publicznej pod duże zgrupowanie miejsc postojowych sąd konkursowy uznał za niewłaściwe – argumentował.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny również podkreśla, że plac ten powinien w jak największym stopniu spełniać swoje funkcje, choć przyznaje, że parkingu w tym obszarze są konieczne.
– Sąd konkursowy wskazał  propozycję parkingu wielopoziomowego, w tym zastosowań podziemnych. To oczywiście, z punktu widzenia poszanowania ładu przestrzennego, estetyki krajobrazu jest jak najlepsze rozwiązanie. Ale z punktu widzenia kosztorysu drogie, nie tylko jeśli chodzi o wytworzenie, ale również późniejsze utrzymanie.  Sąd konkursowy wskazał też przestrzeń między torami kolejowymi  a budynkiem Metalowca – mówi prezydent.

Zaznacza, że jedna z propozycji w parach konkursowych przewidywała usytuowanie parkingu na placu między drewnianymi budkami. Czyli tu, gdzie obecnie są parkowane auta. Jak stwierdził prezydent, takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. – To jest wielkie nieporozumienie, aby ulec presji temu, żeby była możliwość bardzo bliskiego dojechania do tego miejsca. Takiej presji właścicieli aut nie można ulegać, ja rozumiem, że miejsca parkingowe są potrzebne, ale  ta propozycja jest niedopuszczana – mówił włodarz.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021