W Stalowej Woli

Czy Wikingowie byli w Polsce?

Czy Wikingowie byli w Polsce?

Byli. Co o tego badacze dziejów nie mają najmniejszej wątpliwości. Potwierdzają to zresztą znaleziska. Sadząc po tych znaleziskach, to butni Skandynawowie zapuszczali się nawet w okolice dzisiejszej Stalowej Woli. Czy na pewno? A jeżeli, to jak i po co? Tego już się nie dowiemy, ale… – Mamy dwie lokalizacje z okolic Stalowej Woli, w których znaleziono przedmioty charakterystyczne dla mieszkańców dawnej Skandynawii – mówi Sławomir Kuta, jeden z autorów wystawy „Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich”.

To dopiero co otwarta wystawa w Muzeum Regionalnym. Sam tytuł może wprowadzić w zdumienie każdego, bowiem podania o podbojach śmiałków z północy, zawsze dotyczyły innych krajów i ludów. A kto powiedział, że Wikingowie mieli nas podbijać? Po pierwsze, wizerunek krwiożerczego mięśniaka z rogatym hełmem na głowie, powstał na potrzeby czytelników komiksów. A po drugie, gdy Wikingowie przemierzali Bałtyk, nad Wisłą i nawet nad Odrą jeszcze Polski nie było. Prawdą jest, że Wikingowie podbijali niektóre ziemie, ale wyłącznie z żywotnych potrzeb, a nie z pasji zabijania. Za pewnik należy uznać, że poznali wybrzeże Bałtyku z map współczesnej Polski, ale wątpliwe, by wdzierali się na nie siłą. Mogli zwyczajnie przypłynąć na handel. A, że mieli towar znacznej wartości, to nic dziwnego, że wędrował on w głąb ziem Polan i innych ludów, aż dotarł do Puszczy Sandomierskiej.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Ośrodkiem Archeologii Średniowiecznej Krajów Nadbałtyckich PAN w Szczecinie. Ekspozycja na pewno zainteresuje ludzi młodych, ale i starsi powinni wstąpić do Zamku Lubomirskich. M.in. po to, by zobaczyć w co uzbrajali się przybysze z Półwyspu Skandynawskiego, gdy nasi wojowie dopiero zaczynali chadzać w skórzanych łapciach. Również ozdoby budzą zainteresowanie. Zwłaszcza, że nosiły je powabne panny i panie. Takie na pewno nie oglądały się za rozczochranymi niedźwiedziopodobnymi przedstawicielami płci brzydkiej. Może brzydkiej, ale nie aż takiej, jak ją przedstawiają rysownicy w komiksach o Wikingach.

wik 2

wik 3

wik 4

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021