W Stalowej Woli

Czy władze mają wizję na rozwój miasta?

Czy władze mają wizję na rozwój miasta?

Stalowa Wola pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ponad dwadzieścia milionów złotych na rekultywację stawów osadowych na terenie należącym niegdyś do HSW. Trzeba to uznać za sukces, bo starania o to trwały już kilka lat i przy końcu ostatniej kadencji prezydenta Szlęzaka sprawa cały czas się ważyła.

Czy szalę przeważył fakt, że i w Warszawie i w Stalowej Woli rządzi PiS, czy też zdecydowały inne względy nie zmienia to faktu, że starania obecnie rządzących miastem okazały się skuteczne. Na razie rekultywacja stawów osadowych jest jedyną dużą inwestycją w trwającej kadencji władz Stalowej Woli. Niestety w programach wojewódzkich z wykorzystaniem pieniędzy unijnych Stalowa Wola jest nieobecna. To duży problem. Nie jest tak, że w mieście wybudowano już wszystkie potrzebne duże obiekty infrastrukturalne, zapewniające Stalowej Woli przewidywalny rozwój na kilkanaście lat. Nie ma co liczyć, że bez tych inwestycji pojawią się nowi inwestorzy, a ranga i konkurencyjność miasta wzrośnie. Trzeba postawić pytanie, czy władze miasta maja jeżeli nie wizję, to przynajmniej parę pomysłów na takie, rozwijające miasto przedsięwzięcia?

Jednak zanim udzielimy odpowiedzi na to pytanie warto rozważyć, czy władze miasta mają szanse na pozyskanie dużych pieniędzy na takie inwestycje, biorąc pod uwagę, że w obecnie istniejących program wojewódzkich Stalowa Wola została pominięta. Zważywszy, że w gospodarce PiS zamierza wiele procesów centralizować i nimi ręcznie sterować, co może oznaczać dystrybucję znaczących środków po partyjnym uważaniu, dobre przełożenie na kręgi decyzyjne PiS-u może mieć decydujący wpływ na ich pozyskanie. Wszystko wskazuje na to, że stalowowolski PiS, a zwłaszcza prezydent Nadbereżny, są w dobrym układzie z ze wspomnianymi kręgami. Na jakie pieniądze się to przełoży? Jeżeli będą to kwoty kilkumilionowe, to żadnego jakościowego efektu nie będzie. Z tym, że Warszawie również będzie zależeć na uzyskaniu dużych i wymiernych efektów, a nie “klejeniu dziur” na prowincji. Z tego powodu w grę mogą wchodzić przede wszystkim duże, a co za tym idzie, drogie projekty. Również biorąc pod uwagę mało prawdopodobne, ale jednak możliwe zmiany w zatwierdzonych programach dofinansowanych z UE, liczyć się będą tylko duże projekty, przynoszące bardzo wymierne efekty w stosunkowo krótkim czasie. Takie są z resztą dyrektywy UE na najbliższą perspektywę finansową 2015 – 2020.

I tu dochodzimy do odpowiedzi na pytanie o to, czy miasto ma takie projekty. Nic na to nie wskazuje. Nie wiadomo co jeszcze zostało po prezydencie Szlęzaku, ale projekt rekultywacji stawów osadowych jest chyba ostatnim, powstałym za jego rządów. Są co prawda pewne pomysły jak choćby budowa mostu na Sanie, co przy zatykającej się ulicy  Poniatowskiego, wydaje się całkiem rozsądne, ale ze względów politycznych nie wchodzi to w grę. PiS musiałby przyznać, że krytykując
ten pomysł nie miał racji i po raz kolejny prezydent Nadbereżny musiałby nowu wejść w buty Szlęzaka. To mogłoby go jednak zbyt dużo kosztować wizerunkowo. Czy są jeszcze inne pomysłu na duże inwestycje infrastrukturalne? Na pierwszy rzut oka powinny to być nowe tereny dla inwestorów. Jednak z Urzędu Miasta nic nie słychać choćby o poważniejszym rozważaniu tego problemu. Jeżeli nic się tu nie zmieni, to już za rok władze miasta zderzą się z problemem braku koncepcji rozwoju miasta z potencjalnie dużymi możliwościami pozyskania pieniędzy na ich realizację. Co wtedy odpowiedzą na pytanie dlaczego nic nie robicie, mając tak duże polityczne wpływy?

Andrzej Tomaszewski

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021