Fotorelacje

Czy Zaklików obroni się przed smrodami?

Czy Zaklików obroni się przed smrodami?

Nie chcemy wąchać smrodu gnijącego plastiku, nie chcemy mieć szczurów, robactwa ani zniszczonej drogi – tak mieszkańcy Ireny w gminie Zaklików, apelowali na wczorajszym spotkaniu, dotyczącym utworzenia zakładu przetwarzania tworzyw sztucznych.

Przypomnijmy, zakład przetwarzania tworzyw sztucznych ma powstać w miejscowości Irena. Inwestycji tej bardzo obawiają się mieszkańcy. Jednakże inwestor zapewnia, że zakład nie będzie oddziaływał na środowisko. Więcej tutaj, kliknij.

W spotkaniu brało udział blisko 70 mieszkańców. Obecni również byli burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik, sołtys Ireny Marek Babicz, prezes zarządu WKK Recykling Łukasz Kuczek oraz radni.

Mieszkańcy przedstawili racjonalne argumenty, które potwierdziły zagrożenie wynikające z takiej inwestycji w ich gminie. Były to m. in zagadnienia dot. przepisów prawa, środowiska i zdrowia.

– Mamy tu piękny ośrodek Sióstr Bożego Miłosierdzia, który w dodatku jest w trakcie rozbudowy. 60 pensjonariuszy w takim otoczeniu czuje się bardzo dobrze i ze względu na środowisko i sąsiedztwo lasu, ludzie doskonale się regenerują. Budowa zakładu zniweczy wysiłek tych, którzy chcą tu pracować i mieszkać. Coraz liczniej młodzi ludzie budują tu swoje domy oraz domki letniskowe. To przetwórstwo tworzyw sztucznych, narazi mieszkańców, pensjonariuszy, turystów oraz gości na negatywne oddziaływanie wyziewów produkcyjnych. Ta inwestycja jest bardzo nietrafiona, odbiega od tego co tutaj mamy – zdrowy, przyjemny tryb życia. Chcemy chronić siebie i nasze dzieci przed szkodliwym działaniem trujących substancji – mówi mieszkaniec Ireny.

Jednak inwestor Łukasz Kuczek WKK Recykling stanowczo podkreśla, że nie będzie to zakład utylizacji tylko zakład przetwarzania tworzyw sztucznych. – Gdy doszłoby do tej inwestycji, do Ireny przywożone byłby 3 rodzaje surowców. Folie czyli tzw. tworzywa miękkie do których należą: folie budowlane, opakowaniowe i rolnicze, surowce twarde czyli tzw. chemia gospodarcza np. opakowania po szamponach, odpady poprodukcyjne.

Jak wyjaśnia, wszystko będzie przyjeżdżać w formie zbelowanej i magazynowane na wydzielonej części hali produkcyjnej. Tworzywa nie będą magazynowane na części otwartej. Pierwszym etapem procesu regranulacji, będzie zmielenie odpadów na płatki o wymiarach 3-15 mm. Następnie cały surowiec, będzie poddawany czyszczeniu w wannach myjących lub w myjkach dynamicznych. Urządzenie podgrzewa to tworzywo do formy plastycznej w temperaturze 200-210 stopni. Z tworzywa uplastycznionego zostaną wytłaczane granulki, małe tabletki czyli tzw. regranulat. Później można z tego produkować m. in: doniczki czy rury kanalizacyjne. Dzienna produkcja to ponad 20 ton, więc przez Irene będzie przejeżdżał jeden tir – zaznacza Łukasz Kuczek.

Co ciekawe, inwestor rozważał budowę innego ośrodka, całkiem odbiegającego od takiego, jaki zamierza. Warto dodać, że jeden z głównych współwłaścicieli spółki, która zajmuje się recyklingiem wystąpił do urzędu gminy o sprzedaż części nieruchomości i wydzielenia pod kątem budowy ośrodka wypoczynkowego. – Na chwilę obecną nie mogę powiedzieć który wariant wybierzemy, znam opinię mieszkańców i wiem że jest ona w całości nie do przyjęcia – mówi prezes zarządu WKK Recykling.

Mieszkańcy Ireny są całkowicie przeciwni utworzenia zakładu. Firma ma w planach stworzenie dwóch linii produkcyjnych z czterozmianową brygadą. Prace tam będzie mogło znaleźć ponad 60 osób, co dla mieszkańców wydaje się być absurdem. Ponadto mieszkańcy Ireny, skarżą się, że nie są należycie informowani o charakterze planowanej produkcji i związanych z tym zagrożeniem.

– Właściciele rozważają również inną lokalizację zakładu, za budynkiem dawnej huty, na terenie przemysłowym. Róża wiatrów jest taka, że wszystkie zanieczyszczenia powiałyby w kierunku miejscowości Karkówka. Myślę, że teren ten, byłby przystosowany i odpowiedni do takiego rodzaju zakładu – mówi burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik.

Ciekawe tylko jak do takiego pomysłu odniosą się tamtejsi mieszkańcy…

29 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020