W Stalowej Woli

Czy znajdzie się łata, by zakleić tę dziurę?

Czy znajdzie się łata, by zakleić tę dziurę?

O 1,3 mln zł został zwiększony deficyt budżetu Powiatu Stalowowolskiego. Obecnie wynosi 2,8 mln zł. Jest to wynikiem zmian, które wprowadzili radni na ostatniej, nadzwyczajnej sesji powiatu.

Radni zabezpieczyli m.in. środki na wkład własny powiatu na remontu mostu na Sanie w Radomyślu nad Sanem.  Tym samym zwiększyli wydatku budżetu o kwotę 1,5 mln zł, a ponadto zwiększyli dochody o 209 tys. zł. Deficyt zostanie pokryty przychodami z emisji papierów wartościowych
Nie wszystkim radnym podobały się takie działania, zwłaszcza, że jest to już kolejna sesja nadzwyczajna, na której powiększany jest deficyt.
– Uchwalając budżet mieliśmy dziurkę budżetową, na poprzedniej sesji rozdarliśmy ją trochę, zwiększyliśmy deficyt, a teraz zrobiliśmy taką dziurę, że jak tak dalej pójdzie, to na koniec roku nie znajdziemy łaty, żeby to pozszywać. Cytując klasyka: „Jestem za, a nawet przeciw”. Jestem za inwestycją, ale przeciw takiemu sposobowi działania. Przydałby się harmonogram realizacji inwestycji na najbliższe lata. Działamy bez skoordynowania, na kolejnych sesjach powiększamy deficyt. To nie wróży sukcesu – mówił radny Zygmunt Cholewiński.
Podobne zdanie, miał również radny Robert Fila. – Kolejne ważne decyzje są podejmowane na nadzwyczajnych sesjach w trybie szybkim. Nie ma planowania. To, że trzeba było wyremontować most, wiadomo było nie od dziś. Jestem za tą inwestycją, jednakże  jej finansowanie powinno być zapewnione już na etapie konstruowania budżetu – zauważał. Dodał, że radni są zmuszani prowadzić dyskusje w tych kwestiach na sesjach, a nie na komisjach, gdyż przed ostatnią sesją odbyła się tylko komisja budżetu.
Starosta Janusz Zarzeczny podkreślał, że gdyby była strategia, planowanie, to wcale by to nie wpłynęło na zwiększenie środków w budżecie. Zapewnił jednak, że zostanie przygotowany taki plan i przedstawiony radnym. Zaznaczył, że inwestycja, ta (most na Sanie) jest też zależna od włodarzy gmin Radomyśl nad Sanem i Zaleszany, które też są w nią zaangażowane.

– Chciałbym żeby deficytu w ogóle nie było, bo najlepiej by się rządziło, gdybyśmy się nie zadłużali. Nie ja zadłużałem powiat, a jest zadłużony od 18 lat. Jeśli zrobimy jakąkolwiek inwestycję, to tylko taką, która będzie miała duże dofinansowanie. Na pewno nie będziemy robili żadnej inwestycji z własnych środków – zapewniał starosta. Zaznaczał, że dla niektórych inwestycji jest to jedyna szansa, by zostały wykonane w tej perspektywie unijnej. W najbliższym czasie radni będą podejmować decyzję o przekazaniu środków na termomodernizację  budynków oświatowych,  gdzie jest 85 proc. dofinansowania z zewnątrz.
To są bolesne decyzje, warto jednak zrobić te inwestuje,  bo innej szansy nie będzie. Proszę nie myśleć, że jestem niegospodarnym starostą, jeśli ktoś tak myśli, to się grubo myli – dodał starosta.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021