kultura i rozrywka

Czytamy kryminały i powieści erotyczne

Czytamy kryminały i powieści erotyczne

Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli podsumowała rok 2015. Jak się okazuje do biblioteki zapisanych było 12.866 osób. Czytelnicy wypożyczyli ponad 209 tysięcy książek i ponad 10 tysięcy książek nagranych na płytach CD i kasetach, czyli audiobooków.

Czytelniczka, która pożyczyła najwięcej książek w MBP może pochwalić się liczbą 319 przeczytanych tomów z biblioteki. To niemal jedna książka dziennie!
Żeby znaleźć się w pierwszej dziesiątce najaktywniejszych czytelników, należało w 2015 roku wypożyczyć co najmniej 250 pozycji. Udało się to 7 paniom i 3 panom. Czytelnicy mogą korzystać ze zbiorów biblioteki liczących obecnie ponad 210 tysięcy książek i 4208 innych dokumentów bibliotecznych – tzw. zbiorów specjalnych. W 2015 roku biblioteka kupiła 7719 nowych pozycji, a 2436 książek otrzymała w darze – m.in. od czytelników.
Według wyliczeń, w bibliotecznych czytelniach odnotowano ponad 25 tysięcy odwiedzin. To aż 25% więcej niż przed rokiem. Czytelnicy skorzystali z 9300 woluminów, a ponad 26.000 razy sięgnęli po czasopisma – jest ich w sumie różnych 71 tytułów. Czytelnie to także darmowy dostęp do komputera i Internetu. Czytelnicy skorzystali z 8500 godzinnych sesji komputerowych.

Co czytamy, czego słuchamy?

A jakie książki cieszą się największą popularnością? Wiemy to z elektronicznego systemu ewidencji funkcjonującego w Bibliotece Głównej i we wszystkich filiach. Najchętniej wypożyczaną książką w 2015 roku w Stalowej Woli była „Mitologia” Jana Parandowskiego. Potem „Harry Potter i kamień filozoficzny”, a na trzecim miejscu „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Tolkiena. W Filii nr 1 Oddział dla Dzieci przy ul. Staszica najchętniej pożyczano „Tajemniczy ogród”, a młoda czytelniczka – rekordzistka wypożyczyła w przeciągu roku 106 książek. „Jak u siebie” Izabelli Frączek oraz „Smerfy i wielka mucha BZZ” to najchętniej czytane książki w Filii nr 2 przy ul. Siedlanowskiego. Czytelniczka, z największą ilością wypożyczonych książek w tym oddziale MBP, przeczytała ich w sumie 284.
„Ania z Zielonego Wzgórza” i „50 twarzy Greya” – to ulubione lektury młodych i dorosłych czytelników z Filii nr 3 przy ul. Rozwadowskiej. 127 woluminów – tyle pożyczył najaktywniejszy czytelnik tej placówki. W Filii nr 5 – na osiedlu „Hutnik” dorośli czytelnicy najchętniej wybierali „Moje skradzione życie”, a młodsi „Szatana z siódmej klasy”. Czytelniczka – rekordzistka wypożyczyła zaś 148 pozycji.
Na koniec zestawień Biblioteka Główna przy ul. ks. J. Popiełuszki 10. Tu najchętniej czytaną książką była powieść „Tęsknię za tobą” Harlana Cobena. Na drugim miejscu kryminał Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy”. W wypożyczalni audiobooków zdecydowany lider to „Krzyżacy” Sienkiewicza, ba, w pierwszej 10 najchętniej słuchanych audiobooków jest aż 6 szkolnych lektur. I dwie książki jednego autora – Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy” oraz „Gniew”. Ulokowana na II piętrze budynku Wypożyczalnia Książki Mówionej odnotowała w 2015 roku znaczny wzrost ilości wypożyczeń. A to za sprawą sukcesywnie uzupełnianego o najświeższe tytuły zbioru książek audio. Książki na płytach i kasetach chętnie wypożyczają czytelnicy bez względu na wiek i literackie upodobania. Od 2015 roku w tym miejscu czytelnicy mogą wypożyczyć także jeden z 8 czytników e-booków lub skorzystać z elektronicznego dostępu do liczącego pół miliona egzemplarzy zbioru Biblioteki Narodowej – „Academica”.

Aktywna biblioteka

W 2015 roku zorganizowano w MBP 7 spotkań autorskich: – Do Stalowej Woli przyjechał Mariusz Szczygieł – dziennikarz i reportażysta, pisarki: Magdalena Zimny – Louis, Paulina Wilk oraz Irena Domańska-Kubiak. O patronie biblioteki i swoich książkach opowiadała asystentka Melchiora Wańkowicza Aleksandra Ziółkowska-Boehm, a najmłodsi czytelnicy mieli okazję spotkać się z Renatą Piątkowską i Pawłem Wakułą – twórcami popularnych książek dla dzieci i młodzieży – mówi Ewa Biały, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Odbyło się także 6 prezentacji tomików wierszy czy książek autorów związanych naszym miastem i regionem.
W Bibliotece Głównej oraz jej filiach zorganizowano w minionym roku 79 wystaw i 23 konkursy. Co miesiąc – oprócz wakacji – spotykają się tu członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki czy uczestnicy warsztatów literackich. W 2015 roku w bibliotece ruszył Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się akcje „Lato w bibliotece” i „Ferie w bibliotece” oraz zorganizowana po raz pierwszy w tymże roku „Noc w Bibliotece”. Setki dzieci uczestniczyło w różnych kreatywnych zajęciach, tak w siedzibie głównej, jak i wszystkich pozostałych filiach MBP. Dla seniorów zorganizowano zaś webinaria z cyklu „E-motywacje”.
Sporym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie kiermasze książek za złotówkę. Podczas trzech edycji w roku 2015 sprzedano ponad 3000 pozycji. Bibliotekarki przeprowadziły niemal 60 lekcji czy pogadanek z najmłodszymi czytelnikami, czytają im również książki. Pracownicy biblioteki wcielili się także w role aktorów i kilkakrotne w 2015 roku wystawili napisane przez siebie teatralne przedstawienie „Witajcie w naszej bajce”.
Stalowowolska MBP włączyła się w szereg imprez współorganizowanych z innymi podmiotami. Wspólnie z MDK, SDK oraz stalowowolskimi teatrami, w patio, zorganizowano Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. Odbyła się także organizowana w 40 innych bibliotekach w Polsce debata „Jak rozwinąć nasze skrzydła”, co docenione zostało przez kancelarię prezydenta RP. Miejska placówka włączyła się również w charytatywną akcję rejestracji dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Z pomieszczeń biblioteki korzystają także inni. Pszczelarze zorganizowali tu swoje forum, szachiści z KKS „Victoria” urządzają swoje mecze i turnieje, policjanci przestrzegali seniorów przed zagrożeniami, a magistrat zorganizował debatę nad strategią rozwoju Stalowej Woli. Odbyła się debata kandydatów na posłów, a także cieszące się olbrzymią popularnością Targi Pracy.

MBP przez komputer

Biblioteka ma także swoje miejsce w Internecie. W 2015 roku strona www.biblioteka.stalowawola.pl odnotowała 320 tysięcy odsłon, niemal trzykrotnie więcej niż w roku 2014. Można tam nie tylko zapoznać się z bieżącymi wydarzeniami w MBP, ale bez wychodzenia z domu przeglądnąć katalog książek i zarezerwować wybrane pozycje. Za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej Czytelnicy mają m.in. dostęp do archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa”, MBP ma także swój fanpage na Facebooku.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021