W Stalowej Woli

DO BAWARII CORAZ DALEJ

DO BAWARII CORAZ DALEJ

Ostatnio wiele można było usłyszeć o tym jak dynamicznie rozwija się Podkarpacie. Politycy PiS-u, ministrowie na czele z premier Beatą Szydło ostatnio nie szczędzili naszemu województwu pochwał. Pani premier chyba w jakimś szale porównała województwo podkarpackie do Bawarii. Tymczasem pojawiają się informacje i analizy, które stają się kubłem zimnej wody.

BEZROBOCIE BEZROBOCIU NIERÓWNE

Oto “Gazeta Prawna” opublikowała dane dotyczące bezrobocia. To bezrobocie liczone jest w dwojaki sposób. Pierwsze to tzw. bezrobocie rejestrowane i tu podkarpackie nie wypada najgorzej. Z bezrobociem na poziomie 15,3% plasuje się na 12 miejscu. Gorzej wypadają zachodniopomorskie, kujawsko – pomorskie i warmińsko – mazurskie. Szczególnie ciekawa jest tu porównanie podkarpackiego z warmińsko – mazurskim. Rejestrowane bezrobocie w warmińsko – mazurskim wynosi około 20%. Jednak jeżeli weźmie się pod uwagę drugi wskaźnik określany jako badanie aktywności ekonomicznej ludności, to wynik jest zaskakujący. Trzeba dodać, że wskaźnik bezrobocia rejestrowanego różni się od wskaźnika aktywności ekonomicznej ludności tym, że ten drugi uwzględnia szarą strefę. I tu wskaźnik bezrobocia w warmińsko – mazurskim wynosi tylko około 7%,  niższy mają jeszcze tylko  dwa województwa. Tymczasem bezrobocie mierzone wskaźnikiem aktywności ekonomicznej ludności wynosi w podkarpackim 13,8% i jest najwyższe w Polsce. Co takiego dzieje się w szarej strefie gospodarki w tych województwach, że dzieli je taki dystans?

SZARA STREFA SZAREJ STREFIE NIERÓWNA?

Na pierwszy rzut oka i w podkarpackim i warmińsko-mazurskim zakres szarej strefy jest podobny. Ludzie zarabiają tu głównie w handlu przygranicznym, w sezonowych usługach hotelowych i gastronomicznych, jakichś pracach budowlanych czy przy zbiorach runa leśnego. Jednak okazuje się, że handel przygraniczny z Ukrainą to nie to samo, co z Rosją, a Bieszczady nie są tak turystycznie rozwinięte jak mazurskie jeziora. Pozostaje jeszcze rozstrzygnąć kwestię, czy ludność z mazurskich PGR-ów okazała się bardziej zaradna od mieszkańców bieszczadzkich wsi i miast w których upadła największa i często jedyna fabryka? Jakby nie patrzeć wynika z tego, że obraz rozwoju gospodarczego województwa podkarpackiego nie jest tak optymistyczny, jak się to starają pokazać różne ośrodki polityczne. “Dolina Lotnicza” rzeczywiście robi dobre wrażenie, ale wciąż nie zmienia sytuacji w zakresie bezrobocia. Wystarczy porównać liczby. W województwie podkarpackim bezrobocie rejestrowane to 15,3%, a bezrobocie wynikające z aktywności ekonomicznej ludności to 13,8%. W województwie warmińsko – mazurskim bezrobocie rejestrowane to prawie 20%, a to wynikające z aktywności ekonomicznej ludności, to tylko  około 7%.

NAPŁYWOWI ZOSTAJĄ, ZASIEDZIELI EMIGRUJĄ

Jednym z efektów tej sytuacji jest duża emigracja z Podkarpacia. Większa niż z warmińsko – mazurskiego. Czy ten fakt obala kolejne wyobrażenie o naszym województwie, w którym ludność zasiedziała od pokoleń, przywiązana do swojego miejsca, wyznająca tradycyjne wartości, niechętnie emigruje? Faktem jest, że województwo podkarpackie należy do najszybciej wyludniających się. Praktycznie jedynym miastem odnotowującym znaczący przyrost ludności jest Rzeszów, a i ten przyrost bierze się głównie z przyłączania sąsiedzkich miejscowości. Również spadek bezrobocia rejestrowanego w takich miastach jak Stalowa Wola to od paru lat efekt nie tyle powstania nowych miejsc pracy, co właśnie emigracji. Co prawda na Podkarpaciu pojawiają się nowi inwestorzy, ale cały czas nie zanosi się w tym względzie na jakościowy przełom. Widać po tym niestety ograniczony wpływ specjalnych stref ekonomicznych czy przemysłowych klastrów w rodzaju “Doliny Lotniczej” na rozwiązanie największych problemów ekonomiczno – społecznych w województwie. A co by było, gdyby tego też nie było?

Grzegorz Poniedzielski

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021