W Stalowej Woli

DO BAWARII CORAZ DALEJ

DO BAWARII CORAZ DALEJ

Ostatnio wiele można było usłyszeć o tym jak dynamicznie rozwija się Podkarpacie. Politycy PiS-u, ministrowie na czele z premier Beatą Szydło ostatnio nie szczędzili naszemu województwu pochwał. Pani premier chyba w jakimś szale porównała województwo podkarpackie do Bawarii. Tymczasem pojawiają się informacje i analizy, które stają się kubłem zimnej wody.

BEZROBOCIE BEZROBOCIU NIERÓWNE

Oto „Gazeta Prawna” opublikowała dane dotyczące bezrobocia. To bezrobocie liczone jest w dwojaki sposób. Pierwsze to tzw. bezrobocie rejestrowane i tu podkarpackie nie wypada najgorzej. Z bezrobociem na poziomie 15,3% plasuje się na 12 miejscu. Gorzej wypadają zachodniopomorskie, kujawsko – pomorskie i warmińsko – mazurskie. Szczególnie ciekawa jest tu porównanie podkarpackiego z warmińsko – mazurskim. Rejestrowane bezrobocie w warmińsko – mazurskim wynosi około 20%. Jednak jeżeli weźmie się pod uwagę drugi wskaźnik określany jako badanie aktywności ekonomicznej ludności, to wynik jest zaskakujący. Trzeba dodać, że wskaźnik bezrobocia rejestrowanego różni się od wskaźnika aktywności ekonomicznej ludności tym, że ten drugi uwzględnia szarą strefę. I tu wskaźnik bezrobocia w warmińsko – mazurskim wynosi tylko około 7%,  niższy mają jeszcze tylko  dwa województwa. Tymczasem bezrobocie mierzone wskaźnikiem aktywności ekonomicznej ludności wynosi w podkarpackim 13,8% i jest najwyższe w Polsce. Co takiego dzieje się w szarej strefie gospodarki w tych województwach, że dzieli je taki dystans?

SZARA STREFA SZAREJ STREFIE NIERÓWNA?

Na pierwszy rzut oka i w podkarpackim i warmińsko-mazurskim zakres szarej strefy jest podobny. Ludzie zarabiają tu głównie w handlu przygranicznym, w sezonowych usługach hotelowych i gastronomicznych, jakichś pracach budowlanych czy przy zbiorach runa leśnego. Jednak okazuje się, że handel przygraniczny z Ukrainą to nie to samo, co z Rosją, a Bieszczady nie są tak turystycznie rozwinięte jak mazurskie jeziora. Pozostaje jeszcze rozstrzygnąć kwestię, czy ludność z mazurskich PGR-ów okazała się bardziej zaradna od mieszkańców bieszczadzkich wsi i miast w których upadła największa i często jedyna fabryka? Jakby nie patrzeć wynika z tego, że obraz rozwoju gospodarczego województwa podkarpackiego nie jest tak optymistyczny, jak się to starają pokazać różne ośrodki polityczne. „Dolina Lotnicza” rzeczywiście robi dobre wrażenie, ale wciąż nie zmienia sytuacji w zakresie bezrobocia. Wystarczy porównać liczby. W województwie podkarpackim bezrobocie rejestrowane to 15,3%, a bezrobocie wynikające z aktywności ekonomicznej ludności to 13,8%. W województwie warmińsko – mazurskim bezrobocie rejestrowane to prawie 20%, a to wynikające z aktywności ekonomicznej ludności, to tylko  około 7%.

NAPŁYWOWI ZOSTAJĄ, ZASIEDZIELI EMIGRUJĄ

Jednym z efektów tej sytuacji jest duża emigracja z Podkarpacia. Większa niż z warmińsko – mazurskiego. Czy ten fakt obala kolejne wyobrażenie o naszym województwie, w którym ludność zasiedziała od pokoleń, przywiązana do swojego miejsca, wyznająca tradycyjne wartości, niechętnie emigruje? Faktem jest, że województwo podkarpackie należy do najszybciej wyludniających się. Praktycznie jedynym miastem odnotowującym znaczący przyrost ludności jest Rzeszów, a i ten przyrost bierze się głównie z przyłączania sąsiedzkich miejscowości. Również spadek bezrobocia rejestrowanego w takich miastach jak Stalowa Wola to od paru lat efekt nie tyle powstania nowych miejsc pracy, co właśnie emigracji. Co prawda na Podkarpaciu pojawiają się nowi inwestorzy, ale cały czas nie zanosi się w tym względzie na jakościowy przełom. Widać po tym niestety ograniczony wpływ specjalnych stref ekonomicznych czy przemysłowych klastrów w rodzaju „Doliny Lotniczej” na rozwiązanie największych problemów ekonomiczno – społecznych w województwie. A co by było, gdyby tego też nie było?

Grzegorz Poniedzielski

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021