W Stalowej Woli

Do kanalizacji wpuszczają kamery

Do kanalizacji wpuszczają kamery

W sumie 120 remontów sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, w tym 70 wymian przyłączy wodociągowych i 50 remontów przyłączy kanalizacyjnych
i deszczowych wykonał w ubiegłym roku Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli.  Prace te nieraz wiążą się z kilkugodzinnym brakiem wody, o czym są informowani mieszkańcy, i nie są związane z awarią, a planowaną, systematyczną wymianą starych przyłączy.

Praca wre

– Bo zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wymiana wiekowej rury z lat 60-tych czy 70-tych, która w każdej chwili może ulec uszkodzeniu, jest co najmniej 5 razy tańsza niż remont uszkodzonego przyłącza. Gdy dochodzi do awarii, trzeba „na już” ściągać najcięższy sprzęt i jak największą liczbę osób, by szybko uporać się z uszkodzeniem. A przy planowanej wymianie, na spokojnie, w krótkim czasie i ze z góry ustaloną liczbą pracowników oraz sprzętu możemy wyremontować wskazany odcinek instalacji – mówi Henryk Kociołkowski, dyrektor operacyjny ds. gospodarki wodno – ściekowej w MZK. Dodaje, że remonty są robione w takich godzinach, by były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, a więc wtedy, kiedy większość osób jest w pracy. Oczywiście są wcześniej o tym informowani.
Te 70 „prewencyjnych” wymian rur wodociągowych i 50 kanalizacyjnych pozwoliło w znacznym stopniu zredukować liczbę nieprzewidzianych awarii. A te nieraz zdarzają się wtedy, gdy woda jest najbardziej potrzebna, czyli wieczorem i podczas weekendu.

Jeśli chodzi o awarie przyłączy wodnych, to w 2015 roku, według danych MZK było ich 12. Niemal w 50% tych przypadków do przerwania rury dochodziło na skutek prowadzonych prac ziemnych przez zewnętrzne firmy, które obok wodociągów miały położyć inną infrastrukturę. Mogło to wynikać z tego, że  na mapach sprzed 50-laty naniesiono je bardzo niedokładnie, albo operator koparki przeliczył się ze swoimi umiejętnościami. Albo też rury nie wytrzymywały, bo przecież mają określoną żywotność.  Nowe rury, które MZK zakłada obecnie są, według zapowiedzi producentów, nieporównywalnie trwalsze i technologicznie doskonalsze.  Ma to wpływ także na jakość wody.
Natomiast, jeśli chodzi o wymianę i punktowe remonty rur kanalizacyjnych i deszczowych, to w ubiegłym roku MZK wykonał ich około 50. By te prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, zakład wszędzie tam, gdzie warunki na to pozwalają ogranicza liczbę wykopów. Korzysta z kamer, dzięki którym znacznie szybciej można zbadać stan techniczny przyłącza.
Jeśli jest to możliwe, wykorzystuje także najnowocześniejszej metody wymiany instalacji.

W starą rurę, która może ulec uszkodzeniu, wsuwa się nową i obydwie łączy. Dzięki temu zabiegowi, nowa rura wytrzyma znacznie dłużej. Ponadto jeśli już dojdzie do nieszczelności, tam gdzie pozwalają na to warunki, naprawa jest wykonywana przy użyciu nowoczesnych metod punktowych. Lokalizuje się miejsce pęknięcia korzystając z pomocy kamer.
Jednakże w przypadku poważnych awarii, takich jak ta w grudniu ubiegłego roku, kiedy to w okolicy LO im. KEN, kolektor zbiorczy uległ znacznemu uszkodzeniu pracownicy MZK musieli korzystać z tradycyjnych metod i dotrzeć do instalacji przy pomocy koparek   – nie ma rady, trzeba korzystać z pomocy koparek.
Spora liczba planowanych wymian i remontów sieci wodno-kanalizacyjnych, to „polityka prewencyjna” Miejskiego Zakładu Komunalnego. To procentuje, bo pozwala spółce działać planowo, a co najważniejsze zapobiega lawinowej liczba awarii, które mogłyby paraliżować życie mieszkańców naszego miasta. Liczba usterek, jeśli już do nich dochodzi, na takie miasto jak Stalowa Wola, jest znikoma – podsumowuje Anna Pasztaleniec, prezes MZK.

MZK/Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021