W Stalowej Woli

Do “Sokoła” potrzeba dużo cierpliwości

Do “Sokoła” potrzeba dużo cierpliwości

– Zmieniają się prezydenci, samorządy, a budynek, który ma dziś 111 lat nadal niszczeje – mówiła Maria Rehorowska, była radna i mieszkanka os. Rozwadów w Stalowej Woli, podczas spotkania dotyczącego rewitalizacji tego osiedla. Chodzi o zabytkowy budynek dawnego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, który znajduje się przy ul. Rozwadowskiej.

Maria Rehorowska wielokrotnie, przez wiele lat podejmowała temat tego obiektu, apelowała o jego ratowanie i przywrócenie mu dawnych funkcji społecznych i kulturalnych. Nie mogła patrzeć, jak ten bezcenny dla osiedla i miasta obiekt, z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Nigdy jednak w budżecie miasta nie było środków na ten cel, władze czekały na możliwość pozyskania dofinansowania z zewnątrz.
Temat ten, była radna, ponownie poruszyła podczas spotkania dyskusyjnego zorganizowanego w ramach rewitalizacji Rozwadowa.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny wyjaśniał, że koszt remontu tego obiektu został oszacowany na 2,5 mln zł.
– Moglibyśmy w tej chwili zainwestować środki własne z budżetu miasta i wykonać remont Sokoła. Ale w grudniu tego roku będzie nabór na projekty europejskie i jest szansa na otrzymanie dofinansowania. Dlatego proszę  o cierpliwość, która jest w pełni uzasadniona z punktu widzenia gospodarowania środkami. Obecnie pracujemy nad dokumentacją, prace te są już na ukończeniu pod względem aktualizacji tego projektu. Będziemy jeszcze czekać na państwa ostateczne pomysły i akceptację, co do wykorzystania tego miejsca – mówił do mieszkańców prezydent.

W 2015 roku obiekt ten był doraźnie remontowany, były zrobione niezbędne prace, które miały chociaż częściowo zahamować jego niszczenie. Wtedy została m.in. wymieniona konstrukcja i pokrycie dachu, zostało zrobione nowe orynnowanie, a także doraźnie naprawione spękane mury oraz wymienione dwa okna. Roboty te kosztowały około 150 tys. zł.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021