W Stalowej Woli

Dobrą wodę mamy, bo mądrze o nią dbamy

Dobrą wodę mamy, bo mądrze o nią dbamy

22 marca obchodzony jest światowy Dzień Wody. Z tej okazji Miejski Zakład Komunalny zaprosił do siebie uczniów stalowowolskich szkół. W programie spotkania znalazły się widowiskowe eksperymenty z wodą w roli głównej, zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody i skansenu starych rur. Uczniowie dobrze się bawili, a przy okazji dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o wodzie i miejskich wodociągach.

Statystyczny mieszkaniec Stalowej Woli zużywa na dobę 100 litrów wody, a stosując inny „przelicznik” jest to 67 butelek o pojemności 1,5 litra. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie mówimy tylko o wodzie do picia, ale również do kąpieli, gotowania, sprzątania, czy podlewania kwiatów.

WODA2

WODA3

Miejski Zakład Komunalny eksploatuje dwa ujęcia wody – „Krzyżowe Drogi” i „Stare Ujęcie”. Ogółem jest to kilkanaście studni, z których woda podziemna (znajdująca się na głębokości ok.30 metrów) z okolicznych lasów jest pobierana i kierowana do Stacji Uzdatniania Wody. Woda surowa, czyli prosto z ujęcia, ma lekko kwaśny odczyn. Dopiero w stacji oddanej do użytku w 2007 roku, woda jest uzdatniana, tj.: przechodzi proces dwustopniowej filtracji, po czym osiąga parametry wymagane przez Ministra Zdrowia.

WODA4

WODA5

– W odróżnieniu od innych miast nie są stosowane żadne środki chemiczne do uzdatniania stalowowolskiej wody. Nasza woda uzdatniana jest na drodze intensywnego napowietrzania i filtrowania umożliwiającego wyeliminowanie z wody żelaza i manganu. W Stalowej Woli mamy wodę dobrej jakości – mówi Tomasz Bednarowicz, kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji MZK.

Stacja Uzdatniania Wody filtruje 300 metrów sześciennych wody na godzinę, tj. 2,5 mln m3 rocznie. Przefiltrowana woda trafia do dwóch zbiorników, zlokalizowanych tuż przy stacji, a stamtąd podawana jest do sieci i systemem rur trafia do domów i mieszkań stalowowolan. Zanim jednak woda trafi do mieszkańców podlega systematycznej kontroli analitycznej. Jest aż czterokrotnie badana przez specjalistów. Dwa razy przez Laboratorium Badania Wody i Ścieków Miejskiego Zakładu Komunalnego w ramach kontroli wewnętrznej, następnie przez Sanepid, a także przez niezależne akredytowane Laboratorium SGS Eko-Projekt z Pszczyny. W ten sposób zakład jest w stanie zapewnić najlepsze parametry i właściwości wody dla mieszkańców miasta.

WODA6

WODA7

Miejskie wodociągi to nie jest zwykły system rur wkopanych w ziemię, połączony z filtrem, przez który przechodzi woda zanim trafi do naszych domów. To nowoczesna technologia, dzięki której mieszkańcy Stalowej Woli spożywają wodę bardzo dobrej jakości, płacąc jedną z najniższych stawek w Polsce- mówi Anna Pasztaleniec, prezes MZK.

A co w sytuacjach kryzysowych? I na to jest sposób. Jako jeden z nielicznych zakładów w kraju, MZK posiada własną paczkowarkę do wody. Dzięki urządzeniu wodę można zapakować w estetyczne i wygodne worki o pojemności jednego litra. Tak porcjowana woda, jest dostarczana na czas trwania awarii, systematycznie do momentu usunięcia usterek. Stalowowolska woda paczkowana odpowiada wszelkim wymaganiom jakościowym, podczas pakowania każdy woreczek jest dodatkowo pozbawiony flory bakteryjnej. Paczkowarka okazała się „bezcenna” podczas ostatniej powodzi, która nawiedziła nasz region, znacznie ułatwiając życie powodzianom, odciętym od bieżącej, zdrowej wody pitnej. W miejsca dotknięte powodzią dowożono bowiem właśnie paczkowaną wodę ze Stalowej Woli, z MZK.

Informacja prasowa MZK Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021