W Stalowej Woli

Dojrzeli przed maturą

Dojrzeli przed maturą

Już po raz 7. w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN rejestrowano potencjalnych dawców szpiku. Rejestracje przyszłych dawców szpiku są w naszym kraju coraz popularniejsze, ale ta ma szczególny wymiar. Odbywa się zawsze na trzy dni przed studniówką. Ci, co w sobotę zatańczą poloneza, za sto dni zdawać będą egzamin dojrzałości. Niektórzy z nich rejestrując się już pierwszy taki zdali.

– Komórkomania to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na ratowanie czyjegoś życia – Fundacja DKMS zachęca młodych ludzi ze szkół średnich do organizowania szkolnych dni dawcy. W LO im. KEN taki dzień był w środę. Nawet nie cały dzień, tylko trzy jego godziny. Wystarczyło, by zarejestrować kilkudziesięciu nowych dawców. Nie tylko ze szkoły, choć uczniów było najwięcej. – Powoduje nimi satysfakcja i chęć niesienia pomocy – mówi Małgorzata Gołojuch, nauczycielka opiekująca się akcją. Sama kiedyś zarejestrowała się w bazie DKMS, potem namówiła innych i tak się rozeszło. Siódma akcja była szersza od poprzednich. Młodzież wyszła z zachętą przed szkołę. Ogłoszenia o rejestracji dawców znalazły się na mieście. Poskutkowało. Przyszli też dorośli; rodzice licealistów i zupełnie obcy, jednak nieobojętni na los potrzebujących pomocy.

Potrzebujących jest bardzo wielu. Co kilkadziesiąt minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Choroba nie wybiera, albo wręcz wybiera ludzi w wieku od niemowlęcia po późną starość. Dla większości z nich jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Znalezienie bliźniaka genetycznego jest jednak niezwykle trudne. Świadczyć o tym mogą liczby „ze szkolnego podwórka”. Od początku „Komórkomanii” w szkołach zarejestrowało się ponad 32 tys. potencjalnych dawców. Tylko, albo aż, 69. znalazło bliźniaków genetycznych i mogło podzielić się życiem. Na świecie zarejestrowanych jest ponad 30 mln. potencjalnych dawców, w Polsce ok. 1,1 mln. A rejestracja to tylko kilka minut, na poświęcenie których powinno stać każdego dorosłego człowieka. Tak, jak licealistów z LO im. KEN. Miło pójść na pierwszy dorosły bal, podjąwszy wcześniej pierwszą dorosłą decyzję.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021