W Stalowej Woli

Domagają się godnej pracy i płacy

Domagają się godnej pracy i płacy

Pielęgniarki i położne ze szpitala w Stalowej Woli popierają ogólnopolską akcję protestacyjną przygotowaną przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Na znak solidarności z całym środowiskiem ubrały czarne podkoszulki i czepki.

IMG_1607 (Kopiowanie)

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych i właśnie tego dnia, ta grupa zawodowa głośno mówi o swojej dramatycznej sytuacji zawodowej.

Żądają:

– określenia niezbędnej liczby pielęgniarek i położnych na poszczególnych oddziałach przy kontraktowaniu świadczeń uzdrowotnianych z Narodowym Funduszem Zdrowia, celem zapewnienia bezpieczeństwa im i pacjentom,

– wzrostu wynagrodzenie jako niezbędnego czynnika powstrzymującego emigrację, odejście od wykonywania zawodu i zachętę dla mołodycy osób do podjęcia studiów pielęgniarskich i położniczych,

– zmniejszenia obciążenia pracą administracyjną i inną, która nie jest przypisana do tego zawodu, na rzecz bezpośredniej pracy przy pacjencie,

– umów o pracę w jednostkach ochrony zdrowia, będącej gwarancją ciągłości opieki nad pacjentem.

IMG_1614 (Kopiowanie)

W stalowowolskim szpitalu akcja protestacyjna przebiega łagodnie. Budynek jest oplakatowany i oflagowany. Pielęgniarki nie odeszły od łóżek pacjentów, ale przez cały dyżur chodzą ubrane w czarne podkoszulki i mają czepki na głowach. Chcą w ten sposób pokazać, jaka jest rzeczywista liczba białego personelu, jak jest ich mało, i jak wiele pracy mają na co dzień. W tej placówce pracuje około 450 pielęgniarek i położnych.

– Zarobki są bardzo niskie i w związku z tym dostrzegamy problem, jakim jest wymieranie tego zawodu. Jest dużo pielęgniarek z doświadczeniem, które powinny uczyć te młodsze – wykształcone, ale bez tak cennej praktyki zawodowej. Niestety, większość z nich nie chce pracować za takie pieniądze, a jest to bardzo odpowiedzialna praca. Zawód pod względem zarobków nie jest w ogóle atrakcyjny. Początkująca pielęgniarka zarabia ok. 1500 zł z dyżurami świątecznymi i nocnymi, natomiast doświadczona ok. 2000 zł. Pielęgniarki są teraz bardzo dobrze wykształcone – kończą studia, posiadają tytuły licencjata lub magistra pielęgniarstwa, bardzo mało jest sióstr po samych szkołach medycznych – zaznacza Aleksander Wąsik, przewodniczący Związku Pielęgniarek i Położnych w szpitalu w Stalowej Woli.

IMG_1616 (Kopiowanie)

Dodaje, że obecnie są to osoby głównie z wyższym wykształceniem, dlatego można zacząć porównywać tą grupę do lekarzy, ale na pewno nie do ich zarobków. Oczywiście, ta grupa zawodowa jest świadoma tego, że nie nigdy nie będzie zarabiać tyle co lekarze, jednakże nie powinno być aż takiej przepaści, a nieraz jest to z nawet 10-krotnie więcej.

– Jesteśmy w pełni świadomi, że lekarze muszą więcej zarabiać, to nie podlega dyskusji, natomiast zarobki pielęgniarek nie powinny być tak rażąco niskie – dodaje.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Meta Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków w Stalowej Woli

stw24.pl22 czerwca 2021

Przerwa wakacyjna w dyżurach radnych Rady Miejskiej

stw24.pl22 czerwca 2021

Maciej Paterski mistrzem Polski w kolarstwie szosowym

stw24.pl21 czerwca 2021

Piąty Festiwal im. Janiny Garści w Stalowej Woli

stw24.pl21 czerwca 2021

Do biblioteki po tanią książkę z kiermaszu

stw24.pl21 czerwca 2021

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Uwaga! Ul. Popiełuszki trwają utrudnienia w ruchu dla wszystkich kierowców

stw24.pl17 czerwca 2021

Zarząd z absolutorium i dużymi planami inwestycyjnymi

stw24.pl17 czerwca 2021

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu

stw24.pl17 czerwca 2021