W Stalowej Woli

Doradcy finansowi i inwestycyjni oraz tancerze poszukiwani

Doradcy finansowi i inwestycyjni oraz tancerze poszukiwani

Specjalistów w jakich zawodach jest za dużo, a  jacy są poszukiwani na rynku przez pracodawców w powiecie stalowowolskim ? Takie dane przedstawił Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli w „Programie promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy w powiecie stalowowolskim na lata 2016 – 2020”.

Analiza ta obejmuje trzy lata od 2014 roku do 2015 roku i pod uwagę bierze zawody określane jako  nadwyżkowe, czyli takie na które zapotrzebowanie na rynku pracy jest mniejsze niż liczba osób poszukujących zatrudnienia oraz deficytowe, to znaczy takie, na które zapotrzebowanie na rynku  jest wyższe niż liczba osób poszukujących pracy w danym zawodzie.

Jak czytamy w dokumencie, w 2013 roku w powiecie stalowowolskim do zawodów najbardziej nadwyżkowych należały: technik ekonomista, murarz, technik mechanik, technik żywienia i gospodarstwa domowego, posadzkarz, technik budownictwa, spawacz ręczny łukiem elektrycznym, prawnik legislator, specjalista administracji publicznej, pedagog, logistyk, specjalista do spraw finansów.
Natomiast w tym samym roku najbardziej byli poszukiwani specjaliści w zawodach: telemarketer, asystent nauczyciela przedszkola, sekretarka medyczna, przedstawiciel handlowy, lektor języka rosyjskiego, inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy, opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej, animator kultury.

Z kolei w 2014 roku wśród zawodów najbardziej nadwyżkowych wyróżniono: ekonomistę, pedagoga, technika żywienia i gospodarstwa domowego, ponadto w tej grupie znalazły się też:  ekonomista, pedagog, nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciel języka angielskiego, nauczyciel nauczania początkowego, specjalista do spraw rachunkowości, logistyk, grafik komputerowy multimediów. Zaś najbardziej deficytowe zawody to: doradca finansowy, asystent nauczyciela przedszkola, inżynier organizacji i planowania produkcji, inżynier automatyki i robotyki.

W 2015 roku najwięcej bezrobotnych było: techników górnictwa, metalurgii i pokrewnych, praktykujących niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii, szlifierzy narzędzi i polerowaczy metali, operatorów urządzeń do produkcji wyrobów szklanych i ceramicznych, specjalistów do spraw zarządzania zasobami ludzkimi, formierzy odlewniczych i pokrewnych, pracowników działów kadr oraz dyżurnych ruchu. Natomiast wśród najbardziej deficytowych zawodów w tym roku były takie grupy jak: sprzedawcy (konsultanci) w centrach sprzedaży telefonicznej/internetowej, doradcy finansowi i inwestycyjni, tancerze oraz operatorzy urządzeń telekomunikacyjnych.
Co ciekawe specjaliści, którzy byli w grupie deficytowej, w danym roku w następnym lub za dwa lata mogli być poszukiwani przez pracodawców, jak np. przedstawiciele handlowi.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Podwórko dla Pława otwarte

stw24.pl4 maja 2021

Co się zmieni w Miejskim Domu Kultury po remoncie ?

stw24.pl4 maja 2021

Wypadek drogowy- zderzenie ciężarówki z osobówką

stw24.pl4 maja 2021