W Stalowej Woli

Doraźny remont Sokoła już wkrótce

Doraźny remont Sokoła już wkrótce

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę budynku Sokoła na os. Rozwadów w Stalowej Woli. O remont i zagospodarowanie tego obiektu wielokrotne upominała się radna miejska poprzednich kadencji Maria Rehorowska.

Sokół nie był użytkowany od 2005 roku, a przez lata nie były tam prowadzane praktycznie żadne prace.  Choć miasto miało już opracowany projekt remontu, to na realizację nie było, i jak na na razie nie ma funduszy. Jednakże gmina cały czas ma to na uwadze i będzie starać się o nie z zewnętrznych środków.
Obecne prace mają służyć jedynie zabezpieczeniu, by obiekt ten, który jest wpisany do rejestru zabytków, nie popadł w całkowitą ruinę.  Przebudowa będzie polegała na zmianie konstrukcji i pokrycia dachu przy zachowaniu istniejących spadków i wysokości budynku. Ponadto zostaną wykonane m. in.  nowe orynnowania i naprawione spękane mury, będą też wymienione dwa okna.

Wykonawcy mają czas do 2 czerwca na składanie ofert.  Remont ma być zakończony do 30 września tego roku.

Śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najładniejszych obiektów w Rozwadowie. Warto przypomnieć jego historię. Został wybudowany w 1906 roku, był to budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Wtedy mieścił się przy ulicy Pańskiej, bo tak przed laty nazywała się obecna ulica Rozwadowska. Budynek tętnił życiem, były tu prowadzone różnorodne zajęcia, m. in.  gimnastyczne, teatralne, taneczne. W latach 60-tych w działał tu klub Ronita. Niektórzy pamiętają jeszcze bale sylwestrowe, które się tu odbywały. W kolejnych tatach mieściły się tu biura sądu. A od około 10 lat stoi pusty i niszczeje. Pomieszczenia, które znajdują się od frontowej części są dobrze zachowane. Na parterze jest kilka niewielkich pomieszczeń, a także duża sala kinowa. Zachował się tu oryginalny parkiet, choć jest zniszczony z powodu awarii sieci wodociągowej. Na 1. piętro prowadzą drewniane schody, w całkiem dobrym stanie, podobnie jak i pomieszczenia na tej kondygnacji. W najgorszym stanie jest cześć na tyłach obiektu, która była dobudowana w 1971 roku. Ściany są zawilgocone, odpada z nich tynki, a łazienki wymagają generalnego remontu.
Powierzchnia użytkowa budynku to 224 mkw., a kubatura 1200 m sześciennych.

8 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021