W powiecie

Drogo w aptekach,a będzie jeszcze drożej?

Drogo w aptekach,a będzie jeszcze drożej?

Z APTEKAMI BĘDZIE JAK ZA KOMUNY

Jeszcze dwa lata temu uruchomienie apteki w Stalowej Woli było gwarancją na dobry i pewny biznes. Aptek w Stalowej Woli przybyło. Jest ich obecnie około 35. Dla porównania w Przemyślu z podobną liczbą mieszkańców aptek jest 29, a w trochę mniejszym Mielcu 30. Czy tych aptek jest za dużo? Takie pytanie zadać może tylko ktoś, kto nie ma pojęcia o gospodarce rynkowej. Niech sobie tych aptek w Stalowej Woli będzie i sto. Ryzyko ich prowadzenia ponosi właściciel. Kupującego leki powinno obchodzić, żeby apteka była blisko, a leki tanie. Mówiąc pół żartem, pół serio apteki to ostatnie sklepy, gdzie kupuje się na kartki, bo recepta to taka kartka. Kto pamięta PRL, ten wie o czym mowa. Niestety zapowiada się, że system funkcjonowania handlu w PRL-u wraca “w pełnej krasie”. Przynajmniej zapowiada się to w przypadku aptek.

BYŁO NORMALNIE, ALE KOMUŚ PRZESZKADZAŁO

Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące aptek. W założeniu mają chronić mniejsze, pojedyncze apteki przed ekspansją aptek sieciowych. Ponoć za kilka lat istnieje groźba wyeliminowania tych mniejszych aptek z rynku. Załóżmy, że to prawda. Jednak nowe przepisy, to bardziej wyganianie diabła belzebubem albo wylewnie dziecka z kąpielą jak kto woli. Najważniejsze wśród nowych przepisów to; właściciel apteki musi mieć wykształcenie farmaceutyczne, jeden właściciel może mieć najwyżej 4 apteki, jedna apteka może przypadać na 3000 mieszkańców, minimalna odległość między sąsiednimi aptekami musi wynosić 1000 metrów. Wracają więc czasy kiedy jakiś urzędnik decydował ile i gdzie jakichś sklepów mogło działać. Ciekawe kto będzie mierzył te 1000 metrów. To świetna okazja do korupcji. Jak się okaże, że tych metrów jest 999, to co? Na pewno za stosowną opłatą da się ten jeden metr naciągnąć. A może będzie dochodzić do takich absurdów, jak z odległościami od miejsc sprzedaży alkoholu. Więc mierzono w linii prostej, po ciągach pieszych i według jeszcze innych “szkół”. A co będzie ze zmianą liczby mieszkańców, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Jak i kto będzie ustalał kiedy liczba aptek na 3000 mieszkańców wypełnia limit i kiedy on się zmieni, bo na przykład 500 mieszkańców w ciągu roku wyjechało. Poza tym jest różnica między liczbą osób zameldowanych, a faktycznie zameldowanych. Manipulowanie tymi danymi to kolejna okazja do korupcji. Nie ma co mówić będzie wesoło.

APTEKI JEDNORAZOWEGO UŻYTKU

Jak te socjalistyczne nonsensy a la PiS mogą przełożyć się na sytuację w Stalowej Woli?  W Stalowej Woli mamy koncentrację aptek przy dwóch ulicach. Najwięcej jest ich przy ulicy Okulickiego, bo aż 7. Przy ulicy Poniatowskiego znajduje się sześć aptek. Warto jeszcze dodać, że przy ulicy Wojska Polskiego mieszczą się 4 apteki. Ma to o tyle znaczenie, że ta ulica jest blisko ulicy Okulickiego. Gdyby nowe przepisy wprowadzić do tej sytuacji, to ze względu na ich bliskość zostałaby jedna i jedna, góra dwie przy ulicy Wojska Polskiego. Czyli w najgorszym wariancie ubywa 8 aptek. A teraz co w wypadku ograniczenia liczby aptek na 3000 mieszkańców. Przyjmijmy, że Stalowa Wola liczy 62 tysiące mieszkańców. Podzielmy tę liczbę przez 3000, co daje około 20 aptek, czyli według tego kryterium w Stalowej woli 15 aptek do zamknięcia. Co prawda ktoś z autorów tych wyjątkowo głupich przepisów w ostatniej chwili się opamiętał i mają one dotyczyć nowych aptek. Jednak nie jest tak całkiem. Powstaje bowiem problem, co z zamykanymi aptekami? Czy w ich miejsce można otworzyć następną, czy też nie, bo i tak nadal przekraczane są ograniczenia odległości i liczby mieszkańców na aptekę. Będzie, będzie zabawa dla urzędników i sądów.  Poza tym nie wiemy ilu właścicieli aptek ma następców z wykształceniem farmaceutycznym. Jeżeli nie mają, to pozostaje aptekę zamknąć albo sprzedać. I tu znowu problem, czy ten komu chce się sprzedać aptekę będzie ją mógł prowadzić, bo kryterium odległości i ludności dalej wisi jak gilotyna. To na pewno wpłynie na obniżenie wartości aptek

DO APTEKI DALEKO W APTECE DROGO

Co realnie oznaczają nowe przepisy dla sieci aptek w Stalowej Woli? Na pewno to, że aktualnie nie będzie nowych aptek. Po drugie, że nawet jeżeli w ciągu jakiegoś czasu zniknie kilkanaście aptek, to nie wiadomo, czy na ich miejsce będą mogły powstać następne. Taka sytuacja to raczej zachęta do podnoszenia cen, bo konkurencja będzie coraz bardziej ograniczana. Poza tym mało wątpliwe, że najbardziej potrzebujący będą mieli bliżej do apteki. Rodzi się więc pytanie komu ma być lepiej po wprowadzeniu tych przepisów. Duże sieci aptek pewnie poradzą sobie z tymi problemami. Z resztą w Stalowej Woli na razie nie są one większym problemem. Sieć “Panax” ma w Stalowej Woli cztery apteki, a “Nova” trzy.  Ważne jest to, że na co najmniej kilka lat zostanie zahamowany ruch w tym biznesie. Trzeba wiedzieć, że w sąsiednich Tarnobrzegu i Sandomierzu nowe przepisy również uniemożliwiają otwieranie nowych aptek. Widać, że młodzi farmaceuci z naszego regionu muszą szukać możliwości założenia swoich biznesów w Anglii, Irlandii albo w Niemczech. Zobaczymy teraz czy handel w innych branżach pójdzie w ślady aptek i zacznie zbiegać o ograniczenie konkurencji. Powiedzmy, że jakaś lobby fryzjerów wystąpi o to, żeby jeden zakład fryzjerski przypadał powiedzmy na 4000 mieszkańców, a odległość między dwoma zakładami była nie mniejsza niż 1000 metrów. A jeszcze jakby zakłady fryzjerskie mogli prowadzić tylko “dyplomowani fryzjerzy”. No bo w czym fryzjerzy albo sprzedawcy butów są gorsi od aptekarzy?

Weronika Przestój

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Kończą się prace budowlane chodnika na ul. Krętej w Pysznicy

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021