W powiecie

„Drzewko za makulaturę” już po raz 6!

„Drzewko za makulaturę” już po raz 6!

drzewko_za_makulature_2018

Zaskoczymy Was – w tym roku nie rozdamy ani jednej tui. Ale to nie znaczy, że się nie przygotowaliśmy. Wręcz przeciwnie, dla uczestników tegorocznej akcji „Drzewko za makulaturę” mamy rekordowe 8 200 sadzonek! Startujemy w sobotę, 21 kwietnia.

Przez ostatnie 5 lat, odkąd Powiat Stalowowolski organizuje akcję „Drzewko za makulaturę”, przyzwyczailiśmy uczestniczących w niej mieszkańców do tego, że lwią część rozdawanych sadzonek stanowiły popularne tuje. W tym roku postanowiliśmy to jednak zmienić: tui nie będzie wcale, ale samych sadzonek, które będziemy wymieniać za makulaturę, będzie zdecydowanie więcej, niż w latach poprzednich.

– Ilość drzewek które przygotowaliśmy – w sumie 8 200 sztuk, świadczy o tym,  że nasza akcja „Drzewko za makulaturę”  stale się rozwija. Dodatkowo staramy się reagować na sugestie zgłaszane przez uczestników, dlatego w tym roku zrezygnowaliśmy z tui, na rzecz większej ilości drzewek miododajnych, wśród których warto wymienić: pigwowiec, głóg czy klon jawor ale również cieszącą się dużym zainteresowaniem borówkę amerykańską. Poszerzony asortyment sadzonek ma istotny związek z ochroną pszczół, w którą już od kilku lat zaangażowaliśmy się jako Powiat Stalowowolski organizując m.in. coroczne konferencje „Stalowa pszczoła nie istnieje” – tłumaczy Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

Bez zmian pozostają za to zasady odbioru drzewek i krzewów: za każde 5 kilogramów makulatury będzie można otrzymać jedną sadzonkę. W tym roku będą to: modrzew europejski, świerk pospolity, dąb szypułkowy, buk zwyczajny, dereń jadalny, borówka amerykańska, klon jawor, głóg dwuszypułkowy oraz pigwowiec japoński.

Podobnie, jak w ostatnich 2 latach, makulatura będzie przyjmowana w dwóch punktach: na terenie Rupieciarni przy ulicy 1-Sierpnia w Stalowej Woli oraz na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, zlokalizowanego przy ulicy Centralnego Okręgu Przemysłowego 25. Prosimy, aby osoby, które planują dowieźć makulaturę samochodami, udały się na teren Zakładu Mechaniczno–Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ulicy COP, gdzie jest duży plac manewrowy. Natomiast pieszych i cyklistów, którzy będą mieli mniejsze ilości makulatury, zapraszamy do Rupieciarni.

Po oddaniu i zważeniu makulatury wydawane będą specjalne kupony, które tego samego dnia będzie można wymienić na sadzonki na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Jedna osoba będzie mogła otrzymać maksymalnie 5 sadzonek. Akcja „Drzewko za makulaturę” rozpocznie się w sobotę – 21 kwietnia, o godzinie 9.00 i będzie trwała aż do wyczerpania sadzonek.

– Każdego roku akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Dość powiedzieć, że w czasie jej 5 poprzednich edycji zebraliśmy łącznie 138 ton makulatury i rozdaliśmy około 30 tysięcy sadzonek. Każdego roku, w akcję zaangażowanych jest wielu pracowników starostwa oraz kilkudziesięciu wolontariuszy: strażaków, harcerzy, uczniów, a nawet morsów. Dzięki temu przedsięwzięciu, w Powiecie Stalowowolskim regularnie przybywa zieleni. Cieszę się tym bardziej, że teraz za sprawą naszej akcji będzie przybywać roślin rodzimych, a także pożytecznych dla pszczół. To ma ogromne znaczenie dla naszego środowiska – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Organizatorem akcji „Drzewko za makulaturę” jest Powiat Stalowowolski. Naszymi partnerami w tym działaniu są: Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Nadleśnictwo Gościeradów, Nadleśnictwo Nowa Dęba, Nadleśnictwo Rozwadów, a także firma Agmar.
Akcja dofinansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie”.

Materiały prasowe

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021