W Stalowej Woli

Dworzec w Rozwadowie nie będzie zburzony

Dworzec w Rozwadowie nie będzie zburzony

Jeszcze do niedawna kolej miała w planie wyburzenie północno – zachodniego segmentu dworca na stacji PKP w Stalowej Woli – Rozwadowie, w ubiegłym roku został już nawet ogłoszony przetarg na te prace. Okazuje się, że ten zabytkowy budynek w całości ocalej. Obiekt został wpisany do dużego planu modernizacji dworców kolejowych w Polsce.

– To inwestycja, o którą wspólnie zabiegaliśmy z parlamentarzystami ze Stalowej Woli. Dworzec kolejowy w Rozwadowie przejdzie całkowitą modernizację, będzie to zadanie w całości sfinansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Obecnie podejmujemy wszelkie działania, aby ta modernizacja objęła całość historycznego dworca. W styczniu odbędą się kolejne rozmowy, które również pozwolą na to, aby miasto uczestniczyło w projekcie planowania  i projektowania modernizacji tego obiektu, tak, aby jego późniejsze wykorzystanie było zgodne z naszymi planami rewitalizacji osiedla Rozwadów – wyjaśnia Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
Prace projektowe przewidziane są na przyszły rok, zaś w drugiej połowie 2018 roku powinny rozpocząć się prace ściśle związane już z modernizacją. Do 2020 roku dworzec nabierze nowego blasku, będzie w pełni zmodernizowany. Jak zaznacza prezydent, to zadanie wpisuje się również w okres realizacji rewitalizacji osiedla Rozwadów, a te prace mają się rozpocząć w 2018 r.

W ostatnim czasie teren wokół dworca PKP zaczął nabierać nowego wyglądu. Zostały wyburzone zabudowania, które do niczego nie były wykorzystywane, a tylko straszyły swoim wyglądem. Ponadto tuż przy budynku dworca został postawiony zabytkowy parowóz, który obecnie stał się atrakcją turystyczną, a wcześniej stał zapomniany na tyłach stacji.

Przed lat rozwadowski dworzec tętnił życiem, obecnie obiekt ten, który został wybudowany w 1887 roku, praktycznie świeci pustkami, tylko niewielka jego część jest użytkowana.  Siedzibę ma tu ponad 20-osobowa jednostka Straży Ochrony Kolei, niewielką część powierzchni obiektu zajmują spółki kolejowe. Jeszcze kilka lata temu była kasa biletowa i poczekalnia, jednak zostały zlikwidowane z przyczyn ekonomicznych. Kasy obsługiwali ajenci i z przyczyn ekonomicznych zrezygnowali z prowadzenia tej działalności.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021

Od 27 marca zmiany w obostrzeniach – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie…

stw24.pl25 marca 2021

Najwyżsi rangą Dowódcy Polskiej Armii z wizytą w HSW

stw24.pl24 marca 2021

Testy na koronawirusa w szpitalu w nowym punkcie

stw24.pl24 marca 2021