W powiecie

Dyrektor chce wyrzucić świetlicę z GOK-u?

Dyrektor chce wyrzucić świetlicę z GOK-u?

Kilkadziesiąt matek wraz ze swoimi dziećmi protestowało na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Zaklikowie, przeciwko zamknięciu świetlicy Środowiskowo – Profilaktycznej, która mieści się w pomieszczeniach Gminnego Ośrodka Kultury. Placówka ta ma być nieczynna od nowego roku.

Od września 2012 roku w GOK-u funkcjonuje świetlica, którą prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej. Codziennie do placówki uczęszcza wiele dzieci, mogą tu ciekawie spędzić czas, czegoś się nauczyć, rozwijać swoje pasje. Jednakże według Waldemara Żelaznego, dyrektora GOK-u, placówka nie może dalej mieścić się w tym obiekcie, gdyż nie ma do tego odpowiednich warunków.

– Na parterze mamy jedno pomieszczenie wystawiennicze oprócz biblioteki i na górze oprócz dużej sali mamy tylko lokal, który zajmuje świetlica, natomiast z pomieszczeń, które są na dole nie możemy korzystać. W związku z czym, nie mam możliwości lokalowych, aby uruchomić jakiekolwiek formy edukacji artystycznej czy kulturalnej. Dom kultury, działający na rzecz całej gminy nie ma możliwości prowadzenia zajęć – argumentuje Waldemar Żelazny.

Jak mówią pracownicy świetlicy, od kiedy domem kultury zarządza Waldemar Żelazny, często zwraca on uwagę dzieciom, że zachowują się bardzo głośno. Co zdarza się nawet kilkakrotnie w ciągu tygodnia, przychodzi i mówi, że dzieci przeszkadzają. Z tego też powodu, niektórzy z podopiecznych boją się przychodzić na świetlicę. Ponadto dyrektor, zauważał też, że placówka ta zużywa za dużo prądu.
Trzeba zaznaczyć, że OPS miał swój udział w poprawie warunków w domu kultury, bowiem w ramach prowadzonego projektu otrzymał dofinansowanie na wyposażenie świetlicy, a także została wyremontowana sala plastyczna i biblioteka, która nie wiedzieć czemu, wraz z przyjściem nowego dyrektora, została w ciągu tygodnia zamknięta.

zaklików

– Otrzymaliśmy wniosek od dyrektora GOK-u, że od przyszłego roku nie będzie można prowadzić zajęć dla dzieci. Wypowiedzenie lokali dyrektor uzasadnił tym, że gdy obejmował stanowisko został poinformowany, że świetlica służy tylko dzieciom z rodzin problemowych – mówi Agnieszka Suchora, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaklikowie.
Zamknięcie świetlicy nie jest tylko związane z tym, że dzieci nie będą miały miejsca, gdzie mogą spędzić wolny czas, ale też będą zagrożone realizowane projekty, na które zaklikowski OPS otrzymuje dofinansowanie. M. in. są to: projekt PZU oraz projekt Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Ten ostatni, rozpoczął się 1 marca i ma trwać do końca lutego. Natomiast drugi, podpisany jest w partnerstwie z Ruchem Pomocy Psychologicznej – Integracja. Świetlica, współpracuje również ze Stowarzyszeniem Opieki nad Dziećmi „Oratorium” w Stalowej Woli. Ponadto na wyposażenie placówki, została podpisana umowa pomiędzy burmistrzem Zaklikowa, a marszałkiem województwa. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu AGD, RTV i różnego rodzaju pomocy naukowych.

Jak widać, świetlica działa prężnie i realizuje wiele projektów, na które otrzymuje dotacje.

Umowa z Domem Kultury została podpisana w lutym 2014 r., zgodnie z przepisami przez 5 lat placówka ma tu funkcjonować. – Czyli od momentu zawarcia umowy, nie możemy tych rzeczy przenosić w inne miejsce itp. Jeżeli w ciągu pięciu lat nie spełnimy warunków, Urząd Miasta w Zaklikowie, będzie zobowiązany zwrócić wszystkie koszty – zaznacza kierownik OPS w Zaklikowie.
Radni zapewnili, że świetlica będzie nadal działać, nie zmienią projektu swojej uchwały.
Protestujących poparł też burmistrz Zdzisław Wójcik. – Gdyby się tak złożyło, że pan dyrektor wręczyłby wypowiedzenie dla świetlicy, to tego samego dnia przestałby być dyrektorem – zadeklarował.

źródło: Weronika Przestój

26 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021