W Stalowej Woli

Działkowcy mają szansę na odszkodowanie

Działkowcy mają szansę na odszkodowanie

Mieszkańcy, którzy utracą swoje działki w związku z budową  obwodnicy Stalowej Woli i Niska mogą otrzymać odszkodowania, a także nowe miejsca na prowadzenie ogródków.  W tej sprawie chce działkowcom pomóc miasto, które ma organizować konsultacje społeczne w tej sprawie.

Realizacja tej inwestycji jest coraz bliższa. Umowa na budowę obwodnicy została podpisana 30 sierpnia przez podkarpacki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z konsorcjum firm: Mostostal Warszawa i Acciona Construcción S.A . Rozpoczęcie robót planowane jest na IV kwartał przyszłego roku. Natomiast zakończenie prac ma nastąpić w połowie 2021 r.

Przebieg obwodnicy został tak zaplanowany, że konieczna będzie likwidacja około 200 działek w ogrodzie działkowym Hutnik I. Dlatego też, miasto podjęło już działania, by działkowcy byli jak najmniej pokrzywdzeni.
– Chcemy maksymalnie zabezpieczyć interesy działkowców. Samorząd Stalowej Woli poprzez konsultacje społeczne chce również włączyć się w akcję  edukacyjną, informacyjną dotyczącą praw działkowców, tak by nie było nieporozumień w tej sprawie – zapewniał prezydent Lucjusz Nadbereżny podczas sesji rady miejskiej.

Wyjaśniał, że według ustawy, indywidualni działkowcy mogą otrzymać odszkodowania za pożytki, które są nad gruntem, czyli nasadzenia, elementy infrastruktury, które nie związane bezpośrednio z gruntem. Jednak indywidualny działkowiec nie otrzymuje odszkodowania za grunt, który będzie zajęty w związku z budową obwodnicy.
Działkowcy mają też szansę na uzyskanie odszkodowania za inne elementy, jednak muszą mieć założone stowarzyszenie, które to zarządza danym ogrodem działkowym. Odszkodowanie to może być za infrastrukturę wspólną,  czyli chodzi m.in. o instalację wodociągową i elektryczną, ogrodzenie, wspólne budynki, domy działkowca. Ponadto inwestor w porozumieniu z wykonawcą  jest zobligowany do zapewnienia nowego miejsca na prowadzenie ogrodu działkowego.

– Nie możemy wprowadzać w błąd działkowców, takie są warunki ustawowe, by ktoś nie miał niepotrzebnych, czy złudnych nadziei, co do otrzymania odszkodowania za utracone działki.
To kwestia, która musi być załatwiona przez obecny zarząd ogrodu i jego członków – zaznaczał prezydent.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021