kultura i rozrywka

Dziedzictwo architektury poprzemysłowej

Dziedzictwo architektury poprzemysłowej

Modernizować modernizm? Jak rewitalizować i eksploatować obiekty poprzemysłowe? Zachowanie odrębności w mieście – jak rozwiązać problem tożsamości dzielnic, dawnych samodzielnych miast, na przykładzie Rozwadowa.

Naukowcy, architekci, dizajnerzy, konserwatorzy zabytków, historycy spotykają się, by rozmawiać o przyszłości naszego miasta. Nie może zabraknąć Twojego głosu.

Poprzemysłowa architektura Stalowej Woli jest tematem II konferencji naukowej, która rozpoczyna się w piątek o godz. 10.00 w Auli Instytutu Inżynierii Środowiska, KUL. Konferencja odbywa się ramach III edycji Dni Dizajnu i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy do dyskusji mieszkańców i pasjonatów Stalowej Woli.

Okiem naukowca

Wykład wprowadzający na temat tożsamości Centralnego Okręgu Przemysłowego wygłosi Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli. Prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta Przesmycka zgłębi tematykę modernistycznego dziedzictwa kulturowego, natomiast prof. dr hab. inż. arch. Maria Żychowska omówi badania i zaprezentuje przykłady związane z poprzemysłowym dziedzictwem XX wieku. Prelekcję o ochronie modernistycznych zabytków wygłosi dr inż. arch. Marcin Furtak, a Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu, dr Grażyna Stojak, opowie o problemach związanych z konserwacją obiektów z tego czasu.
Ważnym wątkiem w tej części obrad będzie zaprezentowanie możliwości pozytywnych zmian związanych z wykorzystaniem obiektów poprzemysłowych, których w Stalowej Woli nie brakuje. Uczestnicy dowiedzą się o najlepszych polskich i europejskich przykładach adaptowania i eksploatowania obiektów tego typu, m.in. o przeobrażeniach w mieście Zlin i w Obszarze Górniczym Vitkowice w Ostrawie.

Tradycja a współczesność

W drugiej części sesji wykładów przyjrzymy się architekturze międzynarodowej przez pryzmat współczesnych trendów oraz poznamy możliwości czerpania z tradycji w tworzeniu nowoczesnych projektów. Mgr inż. arch. Bogusław Barnaś zaprezentuje swoje unikatowe, wielokrotnie nagradzane projekty, tworzone w oparciu o polską tradycję budowlaną, rzemieślniczą i projektową, jak chociażby Dom małopolski czy Polski kościółek zrębowy. Natomiast kuratorzy wystawy Moderna. przemysł + rzemiosło, Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny, opowiedzą o możliwościach współpracy projektantów z przemysłem i czerpaniu inspiracji z wzorców modernistycznych. Panel zakończy prezentacja projektów z warsztatów studenckich pn. Zmieniam miasto, które odbyły się w maju tego roku w Stalowej Woli.

Rozwadów

Osobny panel tematyczny poświęcony będzie strukturom miejskim, które zostały włączone w obszar miast przemysłowych, lecz zachowały swoją odrębność przestrzenną, architektoniczną i emocjonalną, tak jak Rozwadów. To galicyjskie miasteczko z ponad trzystuletnią tradycją doczekało się wreszcie zainteresowania ze strony architektów i badaczy. Uwaga obecnych zwrócona zostanie szczególnie na przeobrażenia urbanistyczne Rozwadowa, siedzibę Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz dworzec kolejowy i możliwości jego rewitalizacji. Dyskusję zakończy prezentacja projektów, będących efektem warsztatów studenckich Rozwadów – portret miejsca i mieszkańców, jakie odbyły się w czerwcu 2015 roku.

DZIEDZICTWO ARCHITEKTURY POPRZEMYSŁOWEJ STALOWEJ WOLI – Konferencja
2 października 2015, godz. 10.00
Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Polska Akademia Nauk oddział w Lublinie
Miejsce: Aula Instytutu Inżynierii Środowiska, KUL, ul. Ofiar Katynia 8b

KONF2015_zaproszenie, program

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

stw24.pl17 czerwca 2021

Oficjalne otwarcie Rozwadowskiego „Sokoła”

stw24.pl16 czerwca 2021

Rozpoczęła się przebudowa istniejącego stadionu sportowego Klubu Sanna Zaklików

stw24.pl15 czerwca 2021

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego z Rozwadowską

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Uczniowie ZS Nr 3 obsadzili rondo w Pysznicy

stw24.pl14 czerwca 2021

Mieszkańcy Antoniowa mają centrum kulturalne

stw24.pl14 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021