W Stalowej Woli

Egzamin na prawo jazdy zdasz w Stalowej Woli?

Egzamin na prawo jazdy zdasz w Stalowej Woli?

O utworzenie w Stalowej Woli filii Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego apelują członkowie lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Wystosowali petycję, pod którą będą zbierać podpisy, a następnie przekażą ją do władz miejskich i wojewódzkich.

Zwracamy się do mieszkańców Stalowej Woli, powiatu stalowowolskiego oraz  Niska oraz powiatu niżańskiego, którzy będą ubiegać się o prawo jazdy, aby popisali się pod tą petycja. Chcemy, by w Stalowej Woli powstała filia WORD-u, by egzamin można było zdawać na miejscu bez konieczności dojeżdżania do Tarnobrzega. Wniosek ten przekazujemy do Prezydenta oraz Rady Miejskiej w Stalowej Woli  – mówi Dariusz Przytuła.
Jak wyjaśnia Renata Butryn, Rada Miejska  wraz z Prezydentem może i powinna skierować taki wniosek mieszkańców do sejmiku wojewódzkiego, bo tam zapada decyzja o podjęciu uchwały o utworzeniu filii WORDU. – Mamy sygnały, że wielu mieszkańców tego oczekuje – stwierdza.
Podpisy pod petycja będą zbierane w różnych częściach miasta, przy dużych sklepach.

Petycja

W związku z nowelizacją do  Ustawy o kierujących pojazdami, która weszła w życie
z dniem 8 lipca 2013 roku i która dopuściła możliwość tworzenia filii Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w miastach prezydenckich, zwracamy się z petycją
o skierowanie odpowiedniego wniosku do Sejmiku Województwa Podkarpackiego zawierającego zapotrzebowanie na otwarcie filii WORD – w Stalowej Woli. W myśl  noweli do ustawy  nasze miasto kwalifikuje się do realizacji wnioskowanego projektu.

Nasz postulat wynika z chęci poprawy obecnej sytuacji, w której, aby zdawać egzamin, mieszkańcy Powiatu Stalowowolskiego muszą pokonać dystans ok. 30 km do najbliższego ośrodka WORD w Tarnobrzegu.  To skutkuje  m.in.:

1. koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków związanych z dojazdem;

2. znacznym wydłużeniem czasu, który trzeba poświęcić na egzaminy – jest to minimum 2 dni. Wynika to z faktu, iż zdawalność za pierwszym podejściem
w najbliższym ośrodku egzaminowania oscyluje w okolicach 50% dla egzaminu
z teorii i 40% dla egzaminu  praktycznego. Większość zdających musi udać się więc do ośrodka WORD co najmniej dwukrotnie.

3. wydłużeniem czasu oczekiwania na sam egzamin – poprzez dużą liczbę chętnych okres przestoju po ukończonym kursie wynosi ok. 3 tygodnie – przy założeniu zaliczenia wszystkich etapów egzaminu za pierwszym podejściem. Czas ten ulega wydłużeniu, jeżeli któryś z egzaminów trzeba powtórzy
. W trakcie tego  oczekiwania nie ma możliwości samemu
wiczyć jazdy, co dodatkowo utrudnia późniejsze zdanie egzaminu praktycznego, a potencjalna  możliwość wykupienia dodatkowych godzin,  zwiększa koszt całego procesu.

Na to nie stać szczególnie ludzi młodych, dla których posiadanie prawa jazdy to nierzadko  spełnienie podstawowego warunku otrzymania dobrej pracy.

Pragniemy też podkreśli
, że wzrosłaby ranga naszego miasta, powstałyby dodatkowe miejsca pracy.
Ponadto Stalowa Wola ma bardziej rozwinięty układ komunikacyjny niż Tarnobrzeg, co sprzyja zdobywaniu wyższych umiejętności przez przyszłych kierowców.

Aspektem, który także braliśmy pod uwagę tworząc naszą petycję ,jest fakt, iż Polska na tle innych państw europejskich wypada źle, jeżeli popatrzymy na dostęp obywateli do ośrodków egzaminowania. Dla zobrazowania sytuacji – w naszym kraju na jeden WORD przypada średnio ok. 700 tys. osób, a w Holandii ok. 300 tys., w Wielkiej Brytanii ok. 150 tys., w Irlandii ok. 90 tys.

Jesteśmy głęboko przekonani, że dostęp do uzyskania prawa jazdy powinien być maksymalnie uproszczony, bo uprawnienie do kierowania pojazdami jest niezbędne w obecnym modelu funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Wierzymy,
że założenie filii WORD w Stalowej Woli przysłuży się mieszkańcom naszego Powiatu i Powiatu  Niżańskiego, pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze oraz wpłynie pozytywnie na postrzeganie naszego miasta w regionie i kraju.

W 2014 roku, z nowelizacji Ustawy o kierujących pojazdami skorzystały już takie miasta jak Głogów, Inowrocław, Ostrowiec Świętokrzyski, Puławy, Świdnica, Kędzierzyn-Koźle, Łuków, Żagań, Radom, Mława oraz Nowy Targ. W ostatnim czasie starania takie podjął Mielec.

Joanna Piechuta

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021