kultura i rozrywka

Ekologiczna Noc Bibliotek

Ekologiczna Noc Bibliotek

Za nami VI edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Tegoroczne hasło to „Klimat na czytanie”, a stalowowolska Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła mieszkańców na spotkanie autorskie z Julią Wizowską, która dla chętnych poprowadziła również warsztaty woskowijek.

Woskowijka to ręcznie wykonane opakowania do przechowywania kanapek, przekąsek, warzyw, owoców i innych produktów spożywczych. Co ciekawe, można ich używać wielokrotnie, żywność zachowa przy tym świeżość na dłużej. Aby ją wykonać potrzebny nam jest wosk pszczeli, kawałek materiału i żelazko. Ci, którzy zjawili się w MBP na Noc Bibliotek mogli własnoręcznie takie ekologiczne opakowania na żywność wykonać. Zastąpią one papierowe czy foliowe torebki, zyska środowisko i planeta.

Nim jednak do warsztatów doszło, Julia Wizowska opowiedziała o swojej książce „Nie śmieci”, w której m.in. zachęca do tego, aby zamiast wyrzucać do kosza przetwarzać niepotrzebne rzeczy na coś co może nam się jeszcze przydać. – Radzę, jak w prosty sposób możesz ograniczyć ilość odpadów w codziennym życiu. Jak marnować mniej jedzenia i być bardziej świadomym konsumentem. Gdzie kupować ubrania i jak je pielęgnować, by posłużyły dłużej. Do czego użyć pustych opakowań. Na co przerobić podarte rajstopy, a na co – znoszony t-shirt. Gdzie pozbywać się rzeczy, których nie da się wykorzystać w żaden inny sposób i jak segregować poprawnie, by odpady miały szansę zostać surowcami, a nie śmieciami. Rozwiewam też sporo mitów na temat ekologicznego stylu życia, opowiadam o eko ściemach i podaję przykłady – mówiła w stalowowolskiej bibliotece Julia Wizowska.

Sama książka, jako przedmiot, jest również wyjątkowa. „Nie śmieci” została wydrukowana na certyfikowanym papierze 100% makulaturowym, spełniającym wysokie wymagania środowiskowe i powstałym bez wybielaczy optycznych. Choć koszt tego papieru jest niemal trzy razy większy od pierwszego lepszego nieekologicznego. Aby być jeszcze bardziej eko, autorka celowo zrezygnowała z kolorowych zdjęć czy ilustracji. – Również okładkę dla książki wybrałam z makulatury. „Nie śmieci” ma twardą (to też było dla mnie istotne, bo chciałam, by książka służyła jak najdłużej) – to tektura z odzysku wyklejona niepowlekanym folią ani lakierami papierem makulaturowym w kolorze beżowym. Format książki, to taki, który będzie generował jak najmniejsze ścinki papieru.

Wizowska, przez lata pracowała jako dziennikarka: współprowadziła audycję radiową, publikowała reportaże i fotoreportaże w prasie drukowanej i internetowej. Za tekst o zatrudnianiu osadzonych została nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej. Współautorka – razem z Grzegorzem Szymanikiem – nominowanej do Nagrody im. Beaty Pawlak książki Po północy w Doniecku (2016). Obecnie Babka od śmieci, jak sama o sobie mówi, prowadzi m.in. blog https://www.nanowosmieci.pl/ przez który, każdy chętny może zamówić prezentowaną w stalowowolskiej bibliotece książkę „Nie śmieci”.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Podwórko dla Pława otwarte

stw24.pl4 maja 2021

Co się zmieni w Miejskim Domu Kultury po remoncie ?

stw24.pl4 maja 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl4 maja 2021

Dostęp do prasy i półek z książkami – od 4 maja w MBP

stw24.pl28 kwietnia 2021

Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą

stw24.pl27 kwietnia 2021