W Stalowej Woli

“Ekonomik” zmienia swoje otoczenie

“Ekonomik” zmienia swoje otoczenie

Zielona polana, zagajnik drzew i krzewów owocowych, a dookoła rośliny miododajne, a także zewnętrzna siłownia, stół do gry w warcaby i miejsca do wypoczynku. Tak ma wyglądać otoczenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Stalowej Woli. Szkoła realizuje projekt zagospodarowania terenu, co ciekawe bardzo duży udział w tym przedsięwzięciu będą mieć sami uczniowie.  

Od kilku lat w ZSP nr 3, popularnie zwanym „Ekonomikiem”, młodzież kształci się na kierunku architektura krajobrazu. Zaistniała potrzeba zagospodarowania terenu przy budynku szkolnym, dlatego, że nie ma w Stalowej Woli i jej okolicach zbyt wielu zakładów pracy, w których uczniowie mogliby mieć zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Teren zatem będzie wykorzystany tak do nauki jak i rekreacji.

Jak zaznacza Paweł Ciołkosz, dyrektor ZSP nr 2, projekt będzie realizowany przez 3 lata. Tak długi czas wynika z tego, że szkoła stara się większość prac zrobić swoimi siłami. Uczniowie z klas architektura krajobrazu zrobili już projekt zagospodarowania terenu, oni też będą robić m.in. nasadzenia. Natomiast roboty budowlane, w ramach praktyk zrobią uczniowie  ZSP nr 2. Zaś wszelkie inne prace wymagające np. sprzętu będą robić firmy zewnętrzne. Dzięki temu uda się zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Obecnie został ogłoszony przetarg na przygotowanie terenu pod ścieżkę edukacyjną. Przedmiotem zamówienia jest demontaż ogrodzenia, wywóz gruzu z demontażu, wyrównanie terenu po zdemontowanym ogrodzeniu i wyrównanie terenu pod ścieżkę.  Prace te mają być wykonane do 10 sierpnia.  Zainteresowani oferty mają składać do 8 lipca.
Został już rozstrzygnięty przetarg na wykonanie i dostawę tabliczek gatunkowych i tablicy informacyjnej. Będzie to 30 tabliczek, na których będą opisy gatunków roślin.
Ścieżka edukacyjna będzie wyposażona w tablicę informacyjną z mapą, na której oznaczone będą poszczególne stanowiska, tablice gatunkowe, na których znajdować się będą zdjęcia i opisy gatunków roślin tu występujących, drewniane pieńki – siedziska, domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków, poidełko i karmniki dla ptaków, kompostowniki.
Na ścieżce będą mogły być prowadzone ciekawe lekcje w terenie, nie tylko dla uczniów, ekonomika, ale też innych szkół czy też przedszkoli. Z miejsca tego będą mogli korzystać także mieszkańcy, gdzie miło spędzą czas.

W planach jest także zewnętrzna siłownia, miejsca do siedzenia, będzie też miejsce do pogrania w warcaby, stół do tenisa.
Wartość projektu  „Ogród dydaktyczny” to 18 750 zł, a kwota dofinansowania 15 tys. zł. Natomiast wartość całego projektu zagospodarowania, to ok. 300 tys. zł.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021