Fotorelacje

Ekshumacje na cmentarzu

Ekshumacje na cmentarzu

KŁYŻÓW, gm. Pysznica.

Odkryto 20 grobów

Archeolodzy już odkryli szczątki ludzkie na cmentarzu wojennym z czasów I wojny światowej. Prace ekshumacyjne trwają od poniedziałku na dawnym cmentarzu wojennym z czasów I wojny światowej Kłyżowie (w pobliżu ul. Podkorzeniec) , w gminie Pysznica.

Obszar tego cmentarza został wyznaczony na podstawie relacji mieszkańców Kłyżowa, a także śladów po pochówkach – trzech krzyżach nagrobnych, które zostały postawione współcześnie. Dawna nekropolia znajduje się na prywatnych działkach. Teren ten jest nieuporządkowany. Dlatego też ze względu na położenie i trudności związane ze sprawowaniem opieki, a co za tym idzie z wykonaniem trwałego urządzenia, najlepszym rozwiązaniem jest ekshumacja pochówków i przeniesienie na cmentarz parafialnym w Kłyżowie.

Na miejscu pracują studenci i doktoranci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Został wykopany prostokąt na około 150 mkw. , na głębokość około 1m.

– Udało nam się zidentyfikować około 20 pochówków, których funeralny charakter weryfikuje pozytywnie obecność szczątków ludzkich. Z relacji mieszkańców miejscowości wynika, że może być mowa o 30 grobach, co – jak do tej pory – odpowiada ustaleniom terenowym. Ich identyfikacja była możliwa dzięki zastosowaniu metodyki archeologicznej. Pozyskany materiał będzie przebadany przez antropologa, a także dokonana zostanie analiza historyczna – mówi Dominik Kurek doktorant URZ.

Przedsięwzięcie to realizuje gmina Pysznica, a finansuje je Wojewoda Podkarpacki. Prace określone zostały jako interwencyjne, ze względu na stan zachowania cmentarza. Jak wyjaśnia Tadeusz Bąk, wójt Pysznicy podjęcie decyzji o ekshumacji było bardzo ważne, gdyż mieszkańcy podczas różnych prac ziemnych znajdowali szczątki ludzkie. – Godny pochówek należy się każdemu człowiekowi – mówi wójt. Dodaje, że takie prace były prowadzone w ubiegłym roku w Zdziarach w gminie Jarocin.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020