Fotorelacje

Ekshumowane szczątki godnie pochowane

Ekshumowane szczątki godnie pochowane

Na cmentarzu parafialnym w Kłyżowie w gminie Pysznica, odbył się uroczysty pochówek szczątków żołnierzy rosyjskich, którzy zostali ekshumowani z miejsca pierwotnego pochówku w Kłyżowie -Podkorzeńcu.

Gmina dołożyła wszelkich starań, by zapewnić godny pochówek żołnierzom. Zostały odmówione modlitwy w obrządku katolickim i prawosławnym. Przedstawiciele władz gminnych i wojewódzkich, grupa harcerzy oraz dzieci ze szkoły, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie poległych.

Na podstawie relacji mieszkańców Kłyżowa i śladów po cmentarzu – trzech mocno zniszczonych krzyży nagrobnych nieoryginalnych, został określony obszar pochówku żołnierzy rosyjskich z okresu I wojny światowej. Studenci i doktoranci, wykopali tam prostokąt na około 150 mkw., na głębokość około 1 m. Jak się okazało, były tam szczątki 28 żołnierzy imperium rosyjskiego.
Prace badawcze zakładały wykorzystanie metodyki archeologicznej tzn. przekopania całego stanowiska pracy. – Otrzymaliśmy zlecenie, by odnaleźć pozostałości zapomnianego cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej, a także przeprowadzić badania rozpoznawcze, zidentyfikować groby i ekshumować szczątki. Badania były dość trudne, ponieważ w ciągu kilku dni został przebadany cały cmentarz. Karkołomnym zadaniem było samo dotarcie do grobów. Nie ułatwiały nam zadania warunki ziemne, gdyż ziemia była przemieszana i nieczytelna – mówi Dominik Kurek, archeolog.

Zaznacza, że finalnym efektem było odnalezienie szczątków 28 żołnierzy imperium rosyjskiego. Byli chowani w grobach pojedynczych, co wskazuje na to, że zapewniono im godny pochówek. – Zabytki, które zostały odnalezione przy zmarłych świadczą o tym, że był to okres I wojny światowej. Domniemywać można, że wśród pochowanych byli również Polacy. Wskazuje na to szereg odnalezionych przy zmarłych katolickich krzyżyków. Polacy w ówczesnej Rosji byli w zasadzie jedyną grupą etniczną wyznania zachodniego – mówi archeolog.

Informacja o istnieniu na terenie Kłyżowa grobów z okresu I wojny światowej, funkcjonowała w tzw. ewidencji miejsc pamięci narodowej, przeprowadzonej przez Wydział Polityki Społecznej, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. – Mieliśmy prawie pewność, że są tam szczątki żołnierzy. To miejsce było nieurządzone, na prywatnym terenie, były tam pozostałości krzyży z całą pewnością nie z okresu wojennego. W porozumieniu z gminą podjęliśmy decyzję, żeby przebadać ten teren i ustalić, kto jest tam pochowany. Prawdą jest, że takich grobów jest bardzo wiele. Na linii Sanu toczyły się walki, zginęło wiele osób i z całą pewnością to nie są wszyscy, którzy zostali godnie pochowani – mówi Barbara Uliasz, pracownik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie

Przedsięwzięcie realizowała gmina Pysznica, finansował je Wojewoda Podkarpacki.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020