W Stalowej Woli

Elektrownia się kurczy?

Elektrownia się kurczy?

Rozeszła się pogłoska, że w Tauronie i PGNiG-e rozważa się demontaż urządzeń w budowanym w Stalowej Woli bloku parowo – gazowym. Rozebrany maiłby również zostać niedawno postawiony budynek. Urządzenia najprawdopodobniej miałyby zostać przeniesione do jednej z elektrowni na Śląsku. Podobno rozważana jest również lokalizacja w elektrociepłowni Żerań w Warszawie.

PECHOWA INWESTYCJA

Budowa bloku parowo – gazowego miała być z jednej strony ratunkiem dla Elektrowni, a z drugiej nową jakością w produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Niestety hiszpański wykonawca okazał się fuszerem i w zasadzie od początku inwestycja posuwała się powoli i z problemami. W efekcie opóźnienia sięgnęły dwóch lat, a błędy przy jej realizacji zagroziły realizacji inwestycji. Oczywiście opóźnienia i błędy przy budowie, to wzrost kosztów. Chyba jeszcze nikt nie jest w stanie ich policzyć. Przy tej okazji pojawiły się głosy ponownie rozważające ekonomiczną zasadność budowy bloku parowo – gazowego. Wątpliwość wzbudziła wielkość lokalnego rynku energii cieplnej. Czy Stalowa Wola mogłaby zapewnić odbiór całego ciepła wyprodukowanego przez nowy blok? Po cichu zastanawiano się, czy wmieście ktoś nie dojdzie do wniosku, że bardziej opłaca się zbudować własną sieć małych kotłowni, co finansowo wytrzymałby budżet miasta. Nie było przecież tajemnicą, że ciepło z nowego bloku byłoby znacząco droższe i budowa przez miasto własnych kotłowni byłaby gwarancją dostarczania tańszego ciepła.

JAKIE KOSZTY PRZEWAŻĄ?

Na tym etapie można dostrzec, że argumenty za zamknięciem inwestycji w Stalowej Woli i przeniesienie bloku do innego miasta są istotne. Trudno przesądzić, jakiego rodzaju argumenty przeważą. Jeżeli zapadnie decyzja o zakończeniu inwestycji i jej przeniesieniu będzie to bardzo mocny cios dla gospodarki Stalowej Woli. Budżet miasta liczył na dwa miliony złotych w podatku od nieruchomości, których nie będzie. Miejsca pracy nie są istotną stratą w tym przypadku, bo w nowym bloku pracę miało znaleźć około siedemdziesięciu osób. Zamknięcie tej inwestycji może zagrozić istnieniu Elektrowni Stalowa Wola jako liczącemu się przedsiębiorstwu w branży energetycznej. Jak długo przetrwa Elektrownia bez istotnych modernizacji? Może czeka ją los lokalnej ciepłowni bez możliwości produkcji i sprzedaży energii elektrycznej. Czyżby kolejny symbol COP-u w Stalowej Woli chylił się ku upadkowi? Taka degradacja Elektrowni bardzo zaszkodziłaby wizerunkowi Stalowej Woli jako silnemu ośrodkowi przemysłowemu. To wyzwanie dla lokalnych polityków PiS-u, by nie dopuścić do tego. Skoro na podstawie decyzji politycznych koncerny energetyczne mają ratować nierentowne kopalnie, to dlaczego nie da się uratować inwestycji w Stalowej Woli, która ma mimo wszystko lepszą sytuację ekonomiczną niż większość kopalń węgla?

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Uwaga! Ul. Popiełuszki trwają utrudnienia w ruchu dla wszystkich kierowców

stw24.pl17 czerwca 2021

Zarząd z absolutorium i dużymi planami inwestycyjnymi

stw24.pl17 czerwca 2021

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu

stw24.pl17 czerwca 2021

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

stw24.pl17 czerwca 2021

Oficjalne otwarcie Rozwadowskiego „Sokoła”

stw24.pl16 czerwca 2021

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego z Rozwadowską

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Powalczą o mistrzostwo Polski w Stalowej Woli

stw24.pl15 czerwca 2021