W Stalowej Woli

Elektryczna rewolucja

Elektryczna rewolucja

Stalowa Wola może pochwalić się nowym i ekologicznym taborem komunikacji miejskiej. Sześć Autosanów, trzy Mercedesy i dziesięć elektrycznych Solarisów wyjedzie wkrótce na ulice miasta i gmin, w których Miejski Zakład Komunalny świadczy usługi przewozowe.

Dziewiętnaście nowych autobusów, które we wrześniu powinny całkowicie zastąpić wyeksploatowane i psujące się Jelcze, zaprezentowano w czwartek w Miejskim Zakładzie Komunalnym. Są wyposażone m.in. w biletomaty, porty USB, darmową sieć Wi-Fi, monitoring oraz system zliczania pasażerów dzięki bramkom w drzwiach wejściowych.

Koszt zakupu 10 autobusów elektrycznych i 9 niskoemisyjnych wyniósł 33,5 miliona zł. Wymianę taboru komunikacyjnego zakładał, dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego i wart ponad 46 mln zł projekt Mobilny Miejski Obszar Funkcjonalny Stalowej Woli, który objął miasto i współpracujące z nim gminy: Nisko, Zaleszany i Pysznicę.

W ramach projektu w Stalowej Woli powstały również cztery stacje pantografowe dla pojazdów elektrycznych. Są to stacje szybkiego ładowania w Rozwadowie obok stacji PKP, przy ul. Wrzosowej na osiedlu Hutnik, przy Bramie nr 3 HSW oraz stacja do nocnego ładowania autobusów z pięcioma dwuwejściowymi stanowiskami w bazie MZK.

Jak informuje magistrat, jeszcze w tym roku na 30 przystankach zostanie wdrożony system elektronicznej informacji pasażerskiej, pojawi się monitoring, sieć Wi-Fi, powstanie zaplecze techniczne do obsługi elektrycznych pojazdów, zakupione zostaną nowe wiaty przystankowe, a te zdewastowane będą wymienione. Wybudowane zostaną także centra przesiadkowe, punkty „Park&Ride”, a przy ul. Energetyków powstanie turborondo. Do mieszkańców trafi 20 tys. kart miejskich, którymi można będzie realizować płatności w komunikacji i za inne usługi.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny podkreślał, że Stalowa Wola dołącza do awangardy miast, które postawiły na elektromobilność. Zajęcia pozycji lidera na Podkarpaciu we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych gratulował zaś samorządowi marszałek Władysław Ortyl. Zanim autobusy przewiozły gości ulicami miasta nowiuteńką flotę poświęcił ksiądz dziekan Krzysztof Kida. Marszałek jako pierwszy pasażer elektrycznego autobusu skasował bilet. W podróż udał się ze sprezentowanymi mu przez władze miasta firmowymi maskotkami polskich producentów – zielonym jamnikiem z Solarisa i bocianem z Autosanu. – Żeby rodziły się nowe pomysły dla województwa – żartowali goście.


Wioletta Wojtkowiak

2 komentarze

Komentarze

  1. examio

    28 lipca 2018 at 15:05

    Przecież lanie wody dawno wyszło z mody! Obrzęd z głębokiego średniowiecza. Strasznie musi wyglądać lęk przed brakiem kropidła!

  2. nnnn

    29 lipca 2018 at 13:06

    Nawet Kunysz przy plebanie

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Baseny i pływalnie znów mogą działać. Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać

stw24.pl5 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl5 czerwca 2020

Wyłudzali leasingi, kredyty – CBŚP rozbiło grupę

stw24.pl5 czerwca 2020

Samochód pożarniczy dla OSP Antoniów?

stw24.pl5 czerwca 2020

Trzy miesiące aresztu za sprawców rozboju

stw24.pl5 czerwca 2020

Płacił zbliżeniowo cudzą kartą wpadł ręce policji

stw24.pl4 czerwca 2020

Imię dla edukacyjnego robocika wybrane!

stw24.pl3 czerwca 2020

Kolejne obywatelskie zatrzymanie pijanego

stw24.pl3 czerwca 2020

Tomasz Solecki nowym prezesem „Stal” Stalowa Wola PSA

stw24.pl2 czerwca 2020