W Stalowej Woli

Elektryczna rewolucja

Elektryczna rewolucja

Stalowa Wola może pochwalić się nowym i ekologicznym taborem komunikacji miejskiej. Sześć Autosanów, trzy Mercedesy i dziesięć elektrycznych Solarisów wyjedzie wkrótce na ulice miasta i gmin, w których Miejski Zakład Komunalny świadczy usługi przewozowe.

Dziewiętnaście nowych autobusów, które we wrześniu powinny całkowicie zastąpić wyeksploatowane i psujące się Jelcze, zaprezentowano w czwartek w Miejskim Zakładzie Komunalnym. Są wyposażone m.in. w biletomaty, porty USB, darmową sieć Wi-Fi, monitoring oraz system zliczania pasażerów dzięki bramkom w drzwiach wejściowych.

Koszt zakupu 10 autobusów elektrycznych i 9 niskoemisyjnych wyniósł 33,5 miliona zł. Wymianę taboru komunikacyjnego zakładał, dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego i wart ponad 46 mln zł projekt Mobilny Miejski Obszar Funkcjonalny Stalowej Woli, który objął miasto i współpracujące z nim gminy: Nisko, Zaleszany i Pysznicę.

W ramach projektu w Stalowej Woli powstały również cztery stacje pantografowe dla pojazdów elektrycznych. Są to stacje szybkiego ładowania w Rozwadowie obok stacji PKP, przy ul. Wrzosowej na osiedlu Hutnik, przy Bramie nr 3 HSW oraz stacja do nocnego ładowania autobusów z pięcioma dwuwejściowymi stanowiskami w bazie MZK.

Jak informuje magistrat, jeszcze w tym roku na 30 przystankach zostanie wdrożony system elektronicznej informacji pasażerskiej, pojawi się monitoring, sieć Wi-Fi, powstanie zaplecze techniczne do obsługi elektrycznych pojazdów, zakupione zostaną nowe wiaty przystankowe, a te zdewastowane będą wymienione. Wybudowane zostaną także centra przesiadkowe, punkty „Park&Ride”, a przy ul. Energetyków powstanie turborondo. Do mieszkańców trafi 20 tys. kart miejskich, którymi można będzie realizować płatności w komunikacji i za inne usługi.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny podkreślał, że Stalowa Wola dołącza do awangardy miast, które postawiły na elektromobilność. Zajęcia pozycji lidera na Podkarpaciu we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych gratulował zaś samorządowi marszałek Władysław Ortyl. Zanim autobusy przewiozły gości ulicami miasta nowiuteńką flotę poświęcił ksiądz dziekan Krzysztof Kida. Marszałek jako pierwszy pasażer elektrycznego autobusu skasował bilet. W podróż udał się ze sprezentowanymi mu przez władze miasta firmowymi maskotkami polskich producentów – zielonym jamnikiem z Solarisa i bocianem z Autosanu. – Żeby rodziły się nowe pomysły dla województwa – żartowali goście.


Wioletta Wojtkowiak

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021