Fotorelacje

Ewakuacja zwierząt w Obojnej

Ewakuacja zwierząt w Obojnej

Konie, kozy, króliki i inne zwierzęta musiały być ewakuowane z pomieszczeń inwentarskich, gdyż zagrażał im pożar, który wybuchł w sąsiednim obiekcie. To scenariusz powiatowych ćwiczenia obrony cywilnej pn. „Akcja ratownicza i ewakuacja zwierząt w stadninie koni w miejscowości Obojna”.

W ćwiczeniach brały udział jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu gminy Zaleszany, jednostka państwowej straży pożarnej ze Stalowej Woli, służby powiatowego i gminnego centrum zarządzania kryzysowego w Zaleszanach, ratownicy medyczni, powiatowy lekarz weterynarii, policja.

Jak wyjaśnia kpt. Krystian Bąk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, epizod zakładał pożar pomieszczenia magazynowego, który zauważył właściciel obiektu, czyli gospodarstwa agroturystycznego „Madejówka” w Obojnej w gminie Zaleszany. O tym zdarzeniu poinformował służby państwowej straży pożarnej.  Z uwagi na to, ze pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał to zagrażał sąsiadującym obiektom inwentarskim, gdzie były zwierzęta hodowlane. Działania polegały na ewakuacji zwierząt, ugaszeniu pożaru, zabezpieczeniu obiektu, udzieleniu pierwszej pomocy jednej osobie poszkodowanej.

Z uwagi na to, że akcja była z udziałem zwierząt nie sposób było przewidzieć jak zachowają się w takiej sytuacji, zwłaszcza, że z obiektu wyprowadzały je obce osoby.
– To była taka niewiadoma tak dla nas, jak i właścicieli. Widać było, że zwierzęta obcują z człowiekiem, dlatego też zachowywały się bardzo przyzwoicie, jedynie byczek sprawiał małe problemy – mówił kpt. Bąk. Jak zaznaczał, w powiecie wiele osób hoduje zwierzęta, dlatego też służby muszą być przygotowane na tego typu zdarzenia i dzięki takim ćwiczenia nabywają nowe doświadczenie.

Jak ocenia Janusz Sudoł, powiatowy lekarz weterynarii, akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie.  Z uwagi na to, że są to zwierzęta spokojne, na co dzień obcują z ludźmi, więc nie było problemów, nie doszło do zranień, nie było konieczności interwencji lekarza.
Lekarz zaznacza, że mnogość zwierząt powoduje dodatkowe utrudnienie, gdyż zachowanie jest specyficzne dla danego gatunku. Dlatego też z końmi mogły być trudności, ale do tego nie doszło.
Jedynie byk sprawiał problemy, jednak jak podkreśla  Janusz Sudoł, gdyby zwierzęta wyprowadzali ludzie, którzy na co dzień mają z nimi kontakt, to byłyby dużo spokojniejsze.
Jak mówią właściciele gospodarstwa agroturystycznego „Madejówka”, państwo Madejowie, denerwowali się tym, jak przebiegną ćwiczenia. W ich trakcie widzieli również, że zwierzęta były trochę zdenerwowane.

Kamil Kuśmider inspektor ds. zarządzania kryzysowego w stalowowolskim starostwie podkreśla, że ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych z terenu powiatu stalowowolskiego były pierwszy raz przeprowadzane na terenie gminy Zaleszany. Również pierwszy raz podczas ćwiczeń był epizod z ewakuacją zwierząt w związku z pożarem.
– Zdobyliśmy nowe doświadczenie, które myślę, że w przyszłości nie będzie wykorzystywane, ale za to będzie zwiększać sprawność jednostek ratowniczych z terenu powiatu. Działania służb były bardzo dobrze skoordynowane, sprawnie przeprowadziły ewakuację, akcję gaśniczą, a także udzieliły pierwszej pomocy osobie poszkodowanej – podsumowuje Kamil Kuśmider.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020