kultura i rozrywka

Ferie w muzeum w Stalowej Woli

Ferie w muzeum w Stalowej Woli

FERIE W MUZEUM
Miejsce: ul. Staszica 14 (lokal po Bibliotece Miejskiej)
I turnus – 15-19 lutego
II turnus – 22-26 lutego

NAUKI DAWNE I NIEDAWNE
Wystawa z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Interaktywna wystawa, warsztaty, filmy, działania plastyczne
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w okresie ferii w dni powszednie od poniedziałku do piątku zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na różnorodne zajęcia i warsztaty. Zapraszamy też grupy zorganizowane na zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji Nauki dawne i niedawne.
Na uczestników czeka ciekawa i ekscytująca zabawa z nauką. Muzeum zamieni się dla Was w wielkie laboratorium, w którym każdy będzie mógł stać się naukowcem i odkrywcą. Przygotowaliśmy wiele ciekawych eksperymentów i doświadczeń do samodzielnego wykonania przez dzieci.

WSTĘP WOLNY!

W programie:

TURNUS I
Poniedziałek: Czas zmierzyć czas
Dzięki zabawie na interaktywnej ekspozycji dzieci dowiedzą się czym jest czas, czy łatwo go zmierzyć, jakich przyrządów do tego użyć. Wykonamy własną klepsydrę, która następnie posłuży nam do licznych gier i zabaw grupowych na czas.
Wtorek: Na fali
Czym jest fala? Czy można ją zobaczyć tylko na wodzie? Co sprawia, że woda faluje? Odpowiedzi odnajdziemy podczas działań na stanowiskach poświęconych rozchodzeniu się fali dźwiękowej: magiczna kula, soczewka akustyczna, spóźniony dźwięk, kształty głosu oraz różnym rodzajom fal (sprężyna pełna fal).
W ramach warsztatów przeprowadzimy kilka doświadczeń. Wykonamy prosty telefon i spróbujemy odkryć zasadę jego działania. O sile fali dźwiękowej przekonamy się wykonując proste doświadczenia.
Środa: W laboratorium małego chemika i fizyka
Podczas tych warsztatów paranaukowych wykonamy kilka doświadczeń, wykorzystując prawa chemiczne oraz zjawiska fizyczne, m.in.: sztuczkę ze znikającym atramentem, gumowe jajo, eksperyment z czynnym wulkanem, balonową rakietę.
Czwartek: Był sobie kosmos
Co to jest astronomia? Kim są astronomowie? Jak wyglądały kiedyś ich narzędzia a jakimi posługują się dzisiaj? Tego wszystkiego dowiemy się dzięki interaktywnej ekspozycji Nauki dawne i niedawne. Wiedzę o kosmosie, gwiazdach, gwiazdozbiorach, planetach poszerzymy w naszym ,,edu-kinie” podczas prezentacji filmu animowanego: Był sobie kosmos.
W kolejnej części, wykorzystując zdobyte już wiadomości, w grupach stworzymy oryginalne wielkoformatowe gry planszowe pt. W świecie gwiazd, wykorzystując wcześniej podane wskazówki. Dzieci wykonają własną galaktykę.
Piątek: Magia Królowej Nauk
Czy można przejść przez kartkę papieru wielkości A4? Jak podzielić kostkę masła na dwie równe połówki? Proste zagadki i eksperymenty matematyczne pozwolą nam spojrzeć na ,,królową nauk” w zupełnie odmienny sposób. Zastanowimy się, w jakich sytuacjach z niej korzystamy, często nawet o tym nie wiedząc. W części plastycznej stworzymy matematyczne kirigamii z wielu figur geometrycznych.
TURNUS II

Poniedziałek: Tajemnicze światło
Czym jest światło? Co kryje w sobie nazwa fala świetlna?
Zjawiska związane ze światłem i optyką poznamy dzięki prostym eksperymentom samodzielnie wykonanym na ekspozycji oraz w naszym małym laboratorium, a będą to m.in: krzywe zwierciadło, bańki mydlane, obserwacje przez ,,soczewkę” i inne pasjonujące doświadczenia.
Wykorzystamy je malując i rysując zabawne portrety oraz krajobrazy widziane w krzywym zwierciadle.
Wtorek: Niesforne oko czyli tajemnice optyki
Jaki kolor i kształt ma np. róża? Czy zawsze widzimy ją tak samo? Spotkanie będzie okazją, by przyjrzeć się fotografii, zwłaszcza tej sprzed wielu lat, kiedy nie było jeszcze aparatów cyfrowych.
A jak wyglądał pierwszy aparat czyli tzw. camera obscura? Zbudujemy ją, więc sami się przekonacie. Za pomocą prostego plastycznego zadania poznamy również działanie „filtrów” optycznych.
Środa: Co można znaleźć na końcu tęczy?
Światło słoneczne i jego kolory to kolejne pole naszych badań i eksperymentów. Poznamy tzw. koło barw, sprawdzimy jak wygląda światło przy różnym zabarwieniu wody. Nasze eksperymenty spróbujemy wykorzystać podczas pracy twórczej. Namalujemy pewien przedmiot używając tylko barw podstawowych, albo tylko pochodnych, oraz stworzymy przy pomocy kredek woskowych i czarnej farby zadziwiające tęczowe kompozycje. Spróbujemy również przeprowadzić doświadczenie o nazwie tęczowy wir.

Czwartek: Zobaczyć dźwięki
Jak brzmi silnik samochodu, a jak tłuczone szkło? Czym są fale dźwiękowe? Czy da się zobaczyć dźwięk? Co to takiego szybkość dźwięku? Kolejne eksperymenty pozwolą nam zbadać rozchodzenie się dźwięków (czyli echo i drgania), sprawdzić co z dźwiękiem dzieję się podczas dmuchania w tubę oraz jak zmienia się w różnych okolicznościach.
Na koniec własnoręcznie wykonamy proste instrumenty muzyczne.
Piątek: Od abakusa do komputera
Zajęcia na wystawie w części poświęconej maszynom liczącym. Zapoznanie z historią ewolucji tych maszyn. Poznamy „przodków” dzisiejszych komputerów i kalkulatorów i zasady ich działania.
W ramach warsztatów zaprosimy dzieci do samodzielnego wykonania prototypu komputera i spróbujemy nauczyć korzystania ze starożytnego liczydła.

16_plakat ferie w muzeum na www

IFORMACJE PRAKTYCZNE
Obowiązują wcześniejsze zapisy!
Kontakt: 797 120 229

Prosimy o wypełnienie karty kwalifikacyjnej (do pobrania na stronie www.muzeum.stalowawola.pl) i dostarczenie jej do muzeum najpóźniej do 10 lutego.

Liczba miejsc ograniczona!

źródło: Muzeum Okręgowe w Stalowej Woli

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021