W Stalowej Woli

Firmy potrzebują silnej kadry naukowej

Firmy potrzebują silnej kadry naukowej

Samorządy trzech szczebli oraz Politechnika Rzeszowska i Huta Stalowa Wola zawarły „Porozumienie Stalowowolskie”. Ma ono stworzyć warunki do zdynamizowania rozwoju całego subregionu stalowowolskiego. Ewa Draus, wicemarszałek Podkarpacia powiedziała nawet, że to i wcześniej zawarte porozumienie czterech miast daje warunki do utworzenia na północy województwa drugiej po Rzeszowie aglomeracji na Podkarpaciu.

Podpisanie porozumienia miało uroczysty charakter, ale też jego efekty będą widoczne już w nieodległej przyszłości. „Porozumienie Stalowowolskie” jest efektem wprowadzanej nowej strategii rozwoju regionalnego. Nakłada ona na samorządy, głównie wojewódzkie, obowiązek m.in. wspierania rozwoju nauki i współpracy jej z gospodarką. Wybrano Stalową Wolę na pionierski projekt, bo nad dolnym Sanem głównie dzięki samorządom rozwija się szkolnictwo wyższe. Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej mają tu doskonałe warunki do nauki i badań. Dzięki złożonym w poniedziałkowe południe podpisom te warunki będą mieli jeszcze lepsze.

– Wracamy do idei Centralnego Okręgu Przemysłowego – krótko treść zawartego porozumienia przedstawił prezydent Lucjusz Nadbereżny. Na sygnatariuszy Porozumienia nikt nie nakłada ograniczeń. Mogą tworzyć programy i projekty, na które łatwo będzie można dostać wsparcie finansowe z rządu. Jest to też możliwe z kas samorządów i biznesu. Ważne cele stawia przed sobą Politechnika Rzeszowska, która od 20. lat jest w Stalowej Woli. W ciągu trzech lat zamierza potroić liczbę studentów czerpiących wiedzę w Stalowej Woli i przynajmniej podwoić liczebność kadry uczelnianej. Uczelnia potrzebuje jednak do tego nowej bazy. Wykupuje od HSW dawny budynek Inwestycji oraz zbudować od podstaw Centralne Laboratorium Dydaktyczno-Naukowe. Dzięki zawartemu Porozumieniu zniknie światłowodowa biała plama w okolicach Stalowej Woli i Niska.

Uczelnia szczególnie dużo do zaproponowania ma Hucie Stalowa Wola i można oczekiwać tu naukowo-gospodarczej symbiozy. – Firmy z terenów dawnego COP potrzebują silnej kadry naukowej – mówił w auli PRz Bartłomiej Zając, prezes HSW. – My na starcie będziemy tej kadrze pomagać, na ile tylko będziemy mogli.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021