W Stalowej Woli

Florian w nowym otoczeniu

Florian w nowym otoczeniu

Urząd Miejski czeka na projektanta parkingu przed byłą Dyrekcją Naczelną HSW. Teraz zabytkowy gmach jest częścią magistratu. Miasto kupiło go za miliony złotych i teraz jest gotowe jeszcze trochę wydać na otoczenie wizytówki w stylu art deco.

A otoczenie, czyli sporej wielkości parking przy ul. Kwiatkowskiego 1 jest w stylu wczesnego Gierka. Krzywe płyty chodnikowe oraz wybrzuszony i popękany asfalt, który bardziej utrudnia, niż ułatwia przejście. Pomijając znikomą estetykę, jego funkcjonalność jest mniej więcej na takim samym poziomie. To zauważyli urzędnicy, których samochody już się nie mieszczą. To ostatnie legło u podstaw przetargu na opracowanie koncepcji i projektu parkingu. Projekt ma być gotowy jeszcze wiosną; sam parking latem.

Przetarg, o ile dobrze zrozumieliśmy jego zapisy, nie uwzględnia odnowienia sporej wielkości skweru dzielącego ul. Kwiatkowskiego od gmachu UM. Wydawało nam się, że są to elementy nierozerwalne. Trudno sobie wyobrazić nowy parking wokół rachitycznego środka. W samym jego centrum stoi pomnik Św. Floriana, patrona hutników i ogólnie ludzi pracujących z ogniem. Stanął ze składek pracowników jeszcze nie podzielonej HSW, a udział w jego odsłonięciu wzięła premier Hanna Suchocka. Spiżowy Florian z granitowego piedestału patrzy na stare połamane ławki, wyszczerbiony asfalt i połamany żywopłot. W tym miejscu hutnicy kiedyś czekali na otwarcie bram i zapewne już niedługo petenci magistratu będą na coś lub na kogoś czekać. Czy nie można przy okazji budowy parkingu wskrzesić jego centralny skwer? Na bublowate prace na błoniach poszły miliony, a rewitalizacja skweru u stóp Św. Floriana kosztować będzie ułamek z tego. Poddajemy to pod rozwagę urzędnikom i radnym; zwłaszcza tym, co „starą Hutę” pamiętają.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021