W Stalowej Woli

Gdyby nie dotacja, to MDK byłby zamknięty ?

Gdyby nie dotacja, to MDK byłby zamknięty ?

348 tys. zł – to kwota jaką podczas ostatniej sesji Rady Miast radni przekazali dla Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Gdyby nie ta dotacja, to istniało niebezpieczeństwo, że jesienią placówka ta przystałaby funkcjonować.

– Wiemy jak dużo zadań wykonuje Miejski Dom Kultury, ile musi spełniać wymogów ustawowych. Należy zwiększyć plan, ponieważ wykorzystanie procentowe finansów obecnie jest niewspółmiernie wysokie do upływu czasu. Jeżeli  nie będziemy mogli tego zwiększyć, to w październiku czy listopadzie zamkniemy dom kultury – mówiła podczas sesji skarbnik miasta Bogusława Gdula.

Zaniepokojony tym stwierdzeniem był radny Franciszek Zaborowski. Stwierdził, że budżet budowany pod koniec roku ma swój kształt, przemyślaną wersje. – Nagle w połowie roku dowiadujemy się, że dom kultury można zamknąć. Co jeszcze pani skarbnik można zamknąć? Czy ktoś panuje nad wydatkami, czy ktoś to kontroluje, czy ktoś widzi, co się dzieje z budżetem i jaka jest realizacja. Bo za chwilę zabraknie nam pieniędzy – ostrzegał radny.

Jak tłumaczyła Bogusława Gdula, zwiększenie dotacji do MDK-u wynika z kilku względów. To konieczność  dostosowania archiwum do obowiązujących przepisów, a także wydatki związane z jubileuszem ZPiT Lasowiacy oraz dwóch innych zespołów. W planach jest wydanie albumu z tej okazji, zakładano, że obchody będą kosztować 20 tys. zł , a okazało się, koszt wyniesie o 60 tys. zł więcej. Ponadto MDK ma finansować oświetlenie Parku 24, czego wcześniej nie miał w swoich wydatkach, a także niedoszacowane zostały koszty Dni Miasta, które kosztowały o 112 tys. zł więcej. Kolejna sprawa dotyczy odpraw emerytalnych, dotychczas pracownicy otrzymywali 3 miesięczną odprawę, jednak we wszystkich jednostkach podległych miastu, ten okres wynosi 6 miesięcy, dlatego też zostały wprowadzone zmiany i będzie wydłużony. W tym roku 4 pracowników odchodzi na emeryturę.  Kolejne wydatki są związane z prowadzeniem Politechniki Dziecięcej, w październiku ubiegłego roku nie było jeszcze wiadomo, czy ten projekt będzie kontynuowany.
Jak tłumaczył Marek Gruchota, dyrektur MDK-u placówka miała wykonać archiwum w ramach unijnego projektu, do którego się przygotowywała, okazało się jednak, że nie ma na to szans.
Radny Grzegorz Męciński zapytał czy kosztów nie można było wcześniej przywidzieć np. związanych z jubileuszem zespołu.
Jak zaznaczał dyrektor Gruchota, powstał pomysł wydania publikacji.  – Jest to ostatni moment, by zespół Lasowiacy, bardzo ważny dla historii miasta miał odpowiednie wydawnictwo, bo dotychczas były to tylko broszury, które nie przedstawiały bogatej historii. Odbyło się spotkanie w Hutniku z osobami związanymi z  Lasowiakami, podczas którego zostało zebranych wiele cennych wspomnień – tłumaczył dyrektor.

Szczegółowa dotacja dla MDK-u  przedstawia się następująco:
– remont pomieszczenia na składnicę akt wraz z zakupem regałów i obsługę jej organizacji  – 35 tys. zł,
– organizacja  Dni Stalowej Woli – 112 tys. zł,
– obchody jubileuszu 60 – lecia ZPiT Lasowiacy – 60 tys. zł,
– wzrost kosztów mediów Parku 24 – 36 tys. zł,
– zmiana regulaminu przyznawania odpraw emerytalnych  – 75 tys. zł,
– koszty I semestru 2016/2017 Politechniki Dziecięcej – 30 tys. zł.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Podwórko dla Pława otwarte

stw24.pl4 maja 2021

Co się zmieni w Miejskim Domu Kultury po remoncie ?

stw24.pl4 maja 2021

Wypadek drogowy- zderzenie ciężarówki z osobówką

stw24.pl4 maja 2021