W powiecie

“Recepta włodarza na posprzątanie cmentarza”

“Recepta włodarza na posprzątanie cmentarza”

Tony odpadów przy parkanie cmentarza, nielegalna kopalnia piasku i nielegalne wysypisko śmieci oraz kradzież piasku zgłoszona na policję przez pracownika Zakładu Usług Komunalnych w Zaklikowie. Czy te cztery sprawy mają coś ze sobą wspólnego? Okazuje się, że tak.

Sprawa zaczęła się śmierdząco, bo od zalegających śmieci przy ogrodzeniu cmentarza parafialnego w Zaklikowie. Do naszej redakcji zaczęły wpływać niepokojące informacje o panującym bałaganie wokół nekropoli. Mieszkańcy alarmowali, że nikt się tym nie interesuje i nie poczuwa do odpowiedzialności uprzątnięcia cmentarnych odpadów. Po interwencji mieszkańców i naszej redakcji, śmiecie w „cudowny” sposób zniknęły.

zaklików_wyr

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, zostały podpalone, a te, które się nie spaliły, czyli m.in. znicze, zostały wywiezione przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych z Zaklikowa, który jest podległy Urzędowi Miasta w Zaklikowie. Co potwierdziła rozmowa z jednym, z pracowników, który wyjawił, że odpady te zostały wywiezione na nielegalne wysypisko, tzw. „świniarnię”, która znajduje się na działce należącej do gminy Zaklików. Śmieci od razu zostały przysypane, by nikt tego nie zobaczył. Na miejscu znaleźć można odpady, których pochodzenie jest jednoznaczne: plastikowe, sztuczne kwiaty, szklane wazony, wypalone znicze, czyli śmieci cmentarne.

„To bezczelna świna…”

Rozmowa z pracownikiem Zakładu Usług Komunalnych:

„Jest zasypane w tej chwili śmieciami. Ja bym proboszcza raczej ruszył, bo między nami mówiąc to bezczelna świnia. Dług jest już około 20 tys. zł, za grosz nie płaci. Mało tego, zrezygnował z koszy na plebani. Myślałem, że on idzie zapłacić, a on przyszedł po to, żeby deklarację zmienić. A te śmiecie to jest biznes na cmentarzu ładny. Grabarz, który tylko doi ludzi z kopania grobów i robienia grobowców, a do śmieci się nikt nie dotyka. Jak jest akcja sanepidu bądź WIOŚ-u, to jedziemy po cichu. Jedna sprawa, że jeszcze się te śmieci ciągle palą, ktoś to podpala, podejrzewam tylko”.

_POG6264 (Kopiowanie)

Wg naszych ustaleń śmieci zostały wywiezione, zakopane i przysypane na wspomnianej już działce przy ul. Janowskiej, co potwierdził jeden z pracowników Zakładu Usług Komunalnych. Zaznaczył również, że odpady cmentarne zostały celowo podpalone.
I tu wychodzi kolejna sprawa. Okazuje się, że ta działka pełni także inną, bardzo ważną rolę dla gminy. Jest to nielegalna kopalnia piasku, którego najprawdopodobniej, gmina Zaklików używa do budowy i remontów miejskiej infrastruktury. W miejsca, z których został wybrany piasek, wsypywane są śmieci, które następnie zasypywane są ziemią pochodzącą z remontów dróg.

“Mamy cichą kopalnię ….żeby nie płacić.”

„To była taka akcja, że najpierw jednego dnia się te śmieci spaliły, zostały te flakony. Tutaj dziewczyny z sanepidu zapowiedziały, że jadą na kontrolę, żeby trochę chociaż wyłagodzić temat. Po te śmiecie, leżące poza cmentarzem podeszła koparka. Tam było dwie przyczepy. Niedużo tego było, no bo po spaleniu. Bo gdyby to nie było spalone, to by było tego pół pociągu. Taka prawda. I myśmy te flakony na tej działce… Mamy taką dziką działkę, cichą kopalnię piachu, na te roboty, żeby nie płacić, żeby nie kupować. Kopiemy piach i w to miejsce, w te dziury wywozimy ziemię, którą kopiemy na ulice. Te śmiecie, te flakony poszły na dno, poszła na to ziemia, taka co się robi korytowanie pod budowę drogi. Zasypane – wygłaskane”.

IMG_8760 (Kopiowanie)

Co ciekawe, sprawa jest o tyle zagadkowa, że kradzież piasku, właśnie z tej działki została zgłoszona na policję. Ze zgłoszenia jakie dotarło 16 listopada do komisariatu policji w Zaklikowie, wynika, że w okresie od około 1 listopada do momentu zgłoszenia, ktoś ukradł 90m/3 piasku o wartości 2,1 tys. zł z działki przy ul. Janowskiej.
Zastanawiające jest, jak ktoś mógł ukraść ten piasek, gdyż jedyna droga prowadząca do nielegalnej kopalni biegnie obok Zakładu Usług Komunalnych w Zaklikowie. Warto zaznaczyć, że 90 m/3 piasku, to około 15 ciężarówek.
Jak sprawdziliśmy Gmina Zaklików nie ma koncesji na wydobycie piasku.

Dorota Zakrzewska

75 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Kontynuacja modernizacji stacji uzdatniania wody w Chwałowicach i Radomyślu

stw24.pl12 maja 2021
pieniądz-biznes-plany

Przyjdź na spotkanie i dowiedz się jak pozyskać wsparcie finansowe

stw24.pl12 maja 2021

Zwalczają szkodnika drzew- Oprysk w lasach Gminny Pysznica

stw24.pl10 maja 2021

Setki Motocyklistów pakowało kolejną walizkę z milionami dla Bartusia

stw24.pl10 maja 2021

101 urodziny Pani Gizeli

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Wrzuć nakrętki dla Stasia

stw24.pl4 maja 2021

Obchody 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Pysznicy

stw24.pl4 maja 2021