W powiecie

Gmina Bojanów obchodziła 25 lat samorządu terytorialnego

Gmina Bojanów obchodziła 25 lat samorządu terytorialnego

– Na takim zebraniu, w tej sali rozpoczęliśmy tworzenie samorządu, za szybko to minęło, przez ten czas dużo zmieniło się w gminie – wspominał podczas uroczystej sesji Rady Gminy Bojanów przewodniczący rady Emil Bieleń. I po tych 25 latach na spotkaniu były obecne także osoby, które tworzyły samorząd, m. in.  pierwszy wójt Antoni Bednarczyk.

Sesja ta była okazja do pokazania, jak w ciągu tych lat tworzył się samorząd i rozwijała gmina. – Początek samorządu w naszej gminie do łatwych nie należał z uwagi na bardzo poważne braki inwestycyjne. Nie było dobrze sporządzonych planów geodezyjny, aby można było przystąpić do projektowania sieci, uzbrojenia technicznego. Nie było praktycznie telefonów, bo na całą gminę zaledwie 61. Nie było też ani jednego metra sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, gminnych dróg asfaltowych. To wszystko trzeba było stworzyć. Trzeba było przestawić się na całkowicie nowe tory, zmienić myślenie, samodzielnie decydować o sprawach wspólnoty wziąć za to odpowiedzialność – mówił Sławomir Serafin, wójt Bojanowa. Zaznaczał, że dużym utrudnieniem był i nadal jest nieuporządkowany stan prawny nieruchomości. Kolejny problem z jakim musiał się zmierzyć samorząd, to zbyt rozbudowana się sieć szkół w stosunku do rzeczywistych potrzeb. Ponadto stosunkowo słaby potencjał gospodarczy, to też kolejny problem, który nie dawał możliwości samorządowcom, przede wszystkim w pozyskiwaniu środków finansowych z tytułu podatków i innych opłat.
Kolejna sprawa, która raczej nie zachęcała przedsiębiorców do inwestowania na tym terenie, to włączenie około 97 proc. powierzchni gminy Bojanów do programu Natura 2000. Jak wyjaśnia wójt, ci, którzy zmierzyli się z procedurą lokalizacji inwestycji i procedurą przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, to wiedzą  ile czasu i środków finansowy trzeba poświecić, żeby pozytywnie zweryfikować swój pomysł w stosunku do tego obszaru ochrony przyrody.

Wójt przypomniał, że w pierwsze inwestycje w gminie, to była telefonizacja, gazyfikacja, a potem budowa sieci wodociągowej i kolejne.  Oczywiście nie wszytko zostało jeszcze zrobione, bowiem 60 proc. gospodarstw nie ma jeszcze kanalizacji sanitarnej, ponadto przydało by się jeszcze około 15 – 20 km dróg asfaltowych.
Włodarz zaznaczał, że  wiele inwestycji udało się zrobić dzięki dofinansowaniu z zewnątrz.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Kończą się prace budowlane chodnika na ul. Krętej w Pysznicy

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich.

stw24.pl25 marca 2021

Od 27 marca zmiany w obostrzeniach – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie…

stw24.pl25 marca 2021