W powiecie

Kiełbasa wyborcza burmistrza?

Kiełbasa wyborcza burmistrza?

GMINA ZAKLIKÓW

Ośrodek zdrowia w Zdziechowicach miał działać już w grudniu

– Kiedy w końcu będziemy mieć ośrodek zdrowia w Zdziechowicach? Takie pytanie mieszkańcy tej miejscowości zadawali już kilkakrotnie Zdzisławowi Wójcikowi, burmistrzowi gminy Zaklików. Jeszcze przed wyborami samorządowymi włodarz obiecał, że ośrodek będzie funkcjonował od grudnia. W spotkaniach wyborczych uczestniczyli już wtedy, potencjalni zainteresowani prowadzeniem tej placówki lekarze. Jak obecnie zapewnia burmistrz, prowadzi rozmowy z dwoma firmami medycznymi w tej sprawie.

– Czy rozmowy zakończą się w tym roku, czy będziemy musieli czekać na kolejne wybory? – pytają rozgoryczeni mieszkańcy.

IMG_1098 Wielu pacjentów, którzy byli zapisani do lekarza rodzinnego w Zdziechowicach, teraz dojeżdża do przychodni w Zaklikowie, a część przepisała się do lekarzy np. w Stalowej Woli.

W całej gminie działa jeden Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Zaklikowie, który ma filię w Lipie, gdzie lekarze pełną tylko dyżury. Władze gminy chcą, by powstał drugi konkurencyjny NZOZ. Tydzień przed wyborami na spotkaniu w szkole w Zdziechowicach dot. ośrodka zdrowia. Wtedy, jak twierdzą mieszkańcy, namawiał ich, by zapisywali się do nowej spółki, która miałaby powstać w Zdziechowicach. Miało ją prowadzić dwóch lekarzy z Janowa Lubelskiego. Jednakże na tym sprawa stanęła.

Obecnie mieszkańcy, by dostać się do lekarza rodzinnego, muszą czekać nawet pięć dni, gdyż są duże kolejki. – Przecież to jest absurd? Co ma zrobić ktoś, kto jest chory na grypę, ma gorączkę albo też przychodzi z chorym dzieckiem? Czekać tyle czasu? Niektórzy w takich sytuacjach, szczególnie z dziećmi, idą prywatnie. Ale tak być nie powinno, bo gmina ma obowiązek zapewnić dostęp do lekarza. Choć w kampanii burmistrz zapewniał, że będzie dbał o służbę zdrowia – mówi oburzony mieszkaniec. – Dlaczego okłamała ludzi, czy to była kiełbasa wyborcza? – dodaje inny. Ponadto mieszkańcy obawiają się, że jeśli wejdzie lekarz z innej kasy Narodowego Funduszu Zdrowia, niż podkarpacka, nie będą mogli wykonywać badań np. w Stalowej Woli.

Pod koniec marca tego roku na kolejnym zebraniu z mieszkańcami Zdziechowic , padło znowu pytanie, kiedy będzie ośrodek zdrowia. Burmistrz wtedy stwierdził, że nie jest w stanie powiedzieć, kiedy będzie funkcjonował, choć on stara się o to, różne firmy przyjeżdżają i oglądają placówkę.

Zapytaliśmy Zdzisław Wójcika jak obecnie wygląda ta sprawa?

– Są dwie firmy medyczne zainteresowane ośrodkiem zdrowia w Zdziechowicach. W sobotę 25 kwietnia byli przedstawiciele jednej z zainteresowanych firmy. Wyglądają na poważnie zainteresowanych . Jesteśmy na etapie rozmów. Czy wejdą? Gwarancji nikt nie da. Generalnie lekarzy rodzinnych jest mało – mówi burmistrz. Nie chce jednak zdradzić skąd są te firmy. Powiedział jedynie, że jedna jest lubelska, a druga z Podkarpacia. Jak zapewnia, mieszkańcy nie będą mieć problemu z wykonywaniem badań, w przypadku, gdy lekarze będą z innej kasy NFZ , niż podkarpacka.
A od kiedy ośrodek zdrowia miałby zacząć funkcjonować ? – Nie potrafię odpowiedzieć – stwierdza Zdzisław Wójcik.
W grę wchodzi jeszcze jedna kwestia – remont budynku przychodni, gdyż zgodnie z przepisami, które mają obowiązywać od 2016 roku, nie będzie spełniał wymogów. Konieczne będzie przygotowanie dokumentacji remontowej, jednakże, zanim gmina to zrobi musi mieć przedwstępną umowę. – Nie wyrzucę pieniędzy publicznych, nie mając gwarancji, że ostatecznie ktoś wejdzie – zaznacza Wójcik.
A obecnie budynek ten wyglądem raczej nie zachęca do prowadzenia tu działalności. Choć w środku był remont parteru około 2-3 lata temu.

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021