W Stalowej Woli

Gołębie „umilają” życie mieszkańcom bloków

Gołębie „umilają” życie mieszkańcom bloków

Zanieczyszczone parapety, okna, poręcze balkonów i całe balkony, a niekiedy nawet mieszkania. O co chodzi? To niepozorne miejskie ptaki – gołębie, które swoimi odchodami potrafią wielu „umilić” życie. Problem ten zgłosili nam mieszkańcy os. Poręby w Stalowej Woli.

– Ja rozumiem, że w mieście są gołębie, tak było zawsze, ale one dla nas są naprawdę dużą uciążliwością. Mamy już dość mycia parapetów i poręczy niemalże codziennie. Próbujemy z nimi walczyć, odstraszać je, a te dalej przylatują i śpią w nocy na poręczach. Założyliśmy siatkę na balkonie, nieco pomogło, ale przecież nie będziemy wszędzie takich zakładać – mówi kobieta, mieszkająca w jednym z bloków przy ul Poniatowskiego w okolicach szkoły podstawowej nr 12.
Inny mieszkaniec zaznacza, że kiedyś gołębie były w gołębnikach, przy budynku administracji nr 3, ale te zostały zlikwidowane.

Zadzwoniliśmy do Spółdzielni Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Jak zaznacza wiceprezes Bogdan Wojtala w sprawie gołębi z tego osiedla raczej nie ma interwencji. Te ptaki bardziej dają się we znaki mieszkańcom osiedla Centralnego. Tam ktoś, szczególnie przy jednym z bloków wyrzuca na trawnik pokarm. Mieszkańcy podejrzewają o to jedną osobę, ta się do tego nie przyznaje w związku z czym spółdzielnia nic nie może zrobić.
Prezes zaznacza, że w tej kwestii spółdzielnia nie jest w stanie pomóc mieszkańcom, gdyż to oni sami je dokarmiają. Mówi, że jedynie można apelować do mieszkańcom, by nie dawali ptakom jedzenia, te same sobie je znajdą, poprzez umieszczenie na klatkach schodowych ogłoszeń w tej sprawie.
Jak zaznacza prezes, gołębie szczególnie siadają na tych balkonach mieszkań, które nie są zamieszkałe, a nawet robią sobie tam gniazda.
W newralgicznych miejscach, na przykład w okolicach chodników spółdzielnia montuje różnego typu odstraszacze, które uniemożliwiają przesiadywanie tam ptakom.
Jedyny sposób, jak podpowiada prezes, to odstraszanie ptaków i nie dokarmianie ich.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021