W Stalowej Woli

Gość w dom, a ludzie nie przyszli

Gość w dom, a ludzie nie przyszli

Wojewoda Ewa Leniart osobiście promuje program „Rodzina 500+”. Najwyższy przedstawiciel rządu na Podkarpaciu porzuciła gabinet w Rzeszowie i ruszyła w teren. Mieszkańcy albo nie docenili poświęcenia, albo o nim nie wiedzieli. Wer wtorek wojewoda z asystą była m.in. w Pysznicy i Stalowej Woli. Nie licząc urzędników, ludzi którzy przyszli na spotkanie w parku miejskim było mniej, niż palców u jednej ręki. Wiedzą wszystko, czy 500-złotowy gratis im się przejadł?

Rząd namawia rodziców do szybszego składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r., budząc tyleż entuzjazmu, co kontrowersji. Te drugie wywoływał przepis, który pomijał pierwsze dziecko przy wypłatach. O wsparcie mogli starać się rodzice posiadający co najmniej dwójkę dzieci w wieku do 18 lat. W tym roku do programu została wprowadzona korekta i od lipca 500 zł należy się na każde dziecko do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Wnioski o wypłatę świadczenia można składać drogą elektroniczną, a od sierpnia w tradycyjnej papierowej formie. Im szybciej rodzice taki wniosek złożą, tym szybciej dostaną pieniądze. Kto się spóźni i wniosek złoży w listopadzie, nie dostanie wyrównania. I właśnie do szybszego składania wniosków zachęcała wojewoda.

– Przez pierwsze dwa tygodnie lipca na Podkarpaciu drogą internetową złożono 85 tys. wniosków – mówiła wojewoda E. Leniart. – Czekamy teraz na 1 sierpnia, bo w naszym województwie ciągle dominuje tradycyjna forma składania podań do urzędów. Śmiało można powiedzieć, że ilość wniosków zdecydowanie się zwiększy.

W Stalowej Woli internetowe podania do urzędu chyba biorą górę. – Do Urzędu Miasta wpłynęło już sporo wniosków o wypłatę świadczeń – wyjaśniał prezydent Lucjusz Nadbereżny. – Jeszcze w tym miesiącu rodzinom wypłacimy 3,5 mln. zł. W ub. roku z programu „Rodzina 500+” w Stalowej Woli zostało wypłacone 29 mln. zł. W tym roku może to być kwota dwukrotnie większa. Dotychczas programem objętych było u nas 4,6 tys. dzieci. Szacujemy, że teraz będzie ich 7,1 tys.

Wnioski o przyznanie świadczenia obecnie można składać najlepiej korzystając z systemu Emp@tia. Począwszy od 1 sierpnia można składać je osobiście lub wysyłając listem poleconym. W UM przyjmowane są w Wydziale Świadczeń Rodzinnych i Społecznych UM przy ul. Wolności, pok. nr 8. Jakiekolwiek wątpliwości można też rozwiać dzwoniąc po nr 15 643 34 85. Gdyby ktoś zainteresowany przyszedł na wtorkowe spotkanie obok wodnego placu zabaw, mógłby skorzystać z fachowych porad przy wypełnianiu wniosków. Służyli nimi pracownicy Urzędu Wojewódzkiego. Zainteresowania nie było i z wizyty wojewody najbardziej zadowolone były dzieci, którym Ewa Leniart rozdawała cukierki.

wojewoda 1

wojewoda

Marcin Swobodny 

7 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021