W Stalowej Woli

Groźba strajku została zażegnana. Huta będzie mieć duże zamówienie

Groźba strajku została zażegnana. Huta będzie mieć duże zamówienie

Obawy o pracę, referendum, a nawet groźba strajku. Te niepokojące nastroje, które jeszcze dwa tygodnie temu panowały w Hucie Stalowa Wola, zostały zażegnane. W bezpośrednią pomoc włączyła się premier Beata Szydło. Jest szansa, że zakład otrzyma zamówienie, w połowie kwietnia ma zostać podpisany kontrakt na RAK-a.

Jeszcze dwa tygodnie temu na konferencji prasowej Henryk Szostak, przewodniczący NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola, mówił o obawach pracowników, w związku z tym, że zakład nie miał zamówień. Ludzie bali się, że stracą pracę. Ponadto Inspektorat Uzbrojenia nie wykazywał chęci podpisania umowy na projekt RAK. Testy wykazały, że maszyny są sprawne, a inspektorat wynajdywał drobne usterki.

Rzeczywiście takie nastroje były, ale w ostatnich dwóch tygodniach wiele się zmieniło. Został podpisany protokół na moździerz RAK, który dał zielone światło do tego, żeby Inspektorat Uzbrojenia zaprosił Hutę Stalowa Wola do negocjacji w sprawie podpisania tego kontraktu. Negocjacje już trwają. Mamy nadzieję, że przebiegną sprawnie i w połowie kwietnia uda się je sfinalizować i podpisać kontrakt na dostawy dla wojska moździerza RAK. Były również rozmowy w sprawie armatohaubicy KRAB. Ta rywalizacja między Hutą Stalowa Wola a firmami ze Śląska przechyla się na naszą korzyść, oczywiście przy pełnej współpracy, ale na naszych warunkach. Nastroje są inne niż dwa tygodnie temu – mówił poseł Rafał Weber, podczas konferencji prasowej. Planowany jest kontrakt na 8 modułów RAK-a, w których jest po 8 moździerzy, wozy dowodzenia, amunicyjne i remontowe. Kwota na jaką ma opiewać nie została jeszcze zdradzona. – To jest spory kontrakt,   jak zostanie podpisany, to kwota zostanie ujawniona – dodaje poseł.
Jak zaznaczał  europoseł Tomasz Poręba, podczas najbliższego szczytu NATO wyroby Huty Stalowa Wola będą prezentowane jako namacalny efekt polskiej myśli zbrojeniowej.  To też świadczy o tym, że jest wola polityczna do wspierania tego zakładu.
W ostatnim czasie władze miasta Huty i lokalni parlamentarzyści podejmowali działania na szczeblu rządowym w celu poprawy sytuacji.
– Dwa tygodnie temu miałem okazję rozmawiać z panią premier Beatą Szydło, która natychmiast zareagowała po tym, jak otrzymała niepokojące informacje o sytuacji w tym zakładzie.  W ubiegłym tygodniu uczestniczyliśmy w spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady  Ministrów, na którym było 4ministrów oddelegowanych przez premier, uczestniczyła w nim też strona związkowa i zarząd. Rozmawialiśmy o tym, jak Huta może się wpisać w strategię bezpieczeństwa państwa i w plan rządu dla odpowiedzialnego rozwoju Polski, tzw. Plan Morawieckiego. Zawsze było tak, że Huta była bliska sukcesu, mamy nadzieję, że przyszedł ten czas, że po wielu latach wyrzeczeń będzie zakładem, którym będziemy  mogli się pochwalić nie tylko w Polsce – zaznaczał Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Joanna Piechuta 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021