W Stalowej Woli

Grube miliony idą na śmieci

Grube miliony idą na śmieci

Blisko 11,7 mln zł – to kwota na jaką Gmina Stalowa Wola podpisała trzyletnią umowę na odbiór i transport odpadów komunalnych z Miejskim Zakładem Komunalnym. Będzie ona obowiązywać od 1 kwietnia tego roku do końca marca 2019 roku.

Jak zaznaczał Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, miasto postawiło bardzo szeroki zakres wymagań wykonawcy tej usługi. W nowej umowie są też zawarte sugestie, które przekazywali mieszkańcy. M.in. chodzi o zakup nowych koszy na śmieci i sprzątanie wokół nich, bo w tej kwestii było wiele zastrzeżeń.

Dlatego też zostaną zakupione nowe kosze, gdyż wiele wymaga modernizacji i wymiany. A te elementy wpływają na wizerunek miasta. Według nowej umowy, firma będzie miała obowiązek sprzątania w promieniu kilku metrów od koszy.
W dalszym ciągu utrzymany będzie system kodów paskowych, dotyczy to mieszkańców domków jednorodzinnych, którzy naklejają je na worki do selektywnej zbiórki. Jeśli ktoś już wykorzysta wszystkie naklejki z kodami, które otrzymał, to po nowe nie będzie musiał osobiście udawać się do MZK. Po telefonicznym zgłoszeniu będzie mógł je odebrać w wydziale gospodarki odpadami w urzędzie miasta, albo też poprosić o przesłanie pocztą.
Ponadto w tym wydziale mieszkańcy mogą uzyskać wszelkie informacje dot. należności, zmiany danych w deklaracjach itp.

Jak wyjaśnia Witold Tutak, naczelnik wydziału gospodarki odpadami, miasto zrezygnowało ze zbiórki odpadów mokrych, to w celu by maksymalnie uprościć system selektywnej zbiorki. Jest więc szkło, papier, plastik oraz pozostałe odpady komunalne. Ponadto mieszkańcy domków jednorodzinnych mogą w specjalnych pojemnikach oddawać popiół, a także odpady zielone. A te ostatnie MZK odbiera także z terenów spółdzielni mieszkaniowych i ogrodów działkowych. Dodaje, że miasto wyposaża szkoły i instytucje w wewnętrzne  pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów,  gdzie można wyrzucać szkoło, plastik, papier, a także baterie. Pojemniki te będą sukcesywnie dostawiane w instytucjach, w których jest wielu petentów. Ponadto miasto ma też umowę z aptekami, w których są ustawiane pojemnik na przeterminować leki.
– Nie zmniejszamy zakresu usług, ale go poszerzamy. W mojej ocenie, jeśli chodzi o jakość i zakres, jest to jeden z najbardziej rozbudowanych systemów w Polsce – mówi Tutak.

Joanna Piechuta 

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Podwórko dla Pława otwarte

stw24.pl4 maja 2021

Co się zmieni w Miejskim Domu Kultury po remoncie ?

stw24.pl4 maja 2021

Wypadek drogowy- zderzenie ciężarówki z osobówką

stw24.pl4 maja 2021