
Blisko 39 mln zł – kosztowały w ubiegłym roku inwestycje i prace związane z ochroną przeciwpowodziową na terenie powiatu stalowowolskiego. Największe przedsięwzięcie zakończyło się w gminie Radomyśl nad Sanem, powstał zbiornik retencyjny w Rzeczycy Długiej.
Ponadto w tej gminie został też zmodernizowany wał przeciwpowodziowy przy Sanie na odcinku około 7 km (w ramach tych prac wykonanych zostało 6 przejazdów wałowych). Zmodernizowany też został lewy wał Sanu na odcinku około 5 km, już na terenie gminy Zaleszany, tu też zostało rozbudowanych 10 przejazdów.
Natomiast na terenie powiatu tarnobrzeskiego rozbudowany został lewy wał rzeki Łęg, na długości około 2,5 km oraz prawy na odcinku blisko 6 km. Celem tej inwestycji było zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w gminie Zaleszany w miejscowościach Kępie Zaleszańskie i Kotwa Wola oraz w gminie Gorzyce.
Z informacji, którą przekazał tarnobrzeski oddział Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych do Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli, wynika że w ub. roku na prace związane z utrzymaniem wałów i urządzeń melioracyjnych na ternie powiatu zostało wydane 538 tys. zł.
M.in. zostały wykonane prace konserwacyjne na: rzece Pyszanka w Stalowej Woli, Pysznicy, Kłyżowie; rzece Osa w Kępiu Zaleszańskim i Kotowej Woli; Sannie w Motyczu Szlacheckim i Zaleszanach; rzece Strachodzka w Witkowicach, Orzechowie i Antoniowie; na Łukawicy w Woli Rzeczyckiej, Rzeczycy Okrągłej, Kępie Rzeczyckiej i Rzeczycy Długiej; rzece Filipka w Gwoźdźcu; na kanale w Chwałowicach i Antoniowie.
Prace te polegają m.in. na koszeniu trwa raz lub dwa razy w roku, likwidowaniu lisich nor oraz usuwaniu tam bobrów na rzekach.
Warto wspomnieć że na terenie powiatu stalowowolskiego jest 78,5 km wałów przeciwpowodziowych.
Joanna Piechuta
Facebook
RSS