W Stalowej Woli

Gruz, opony i meble trafiają do Rupieciarni

Gruz, opony i meble trafiają do Rupieciarni

Dokładnie 2730 ton odpadów oddali w ubiegłym roku mieszkańcy do dwóch Rupieciarni w Stalowej Woli prowadzonych przez Miejski Zakład Komunalny. Dzięki temu na wysypisko nie trafiły odpady problemowe, niebezpieczne, a także te, które mogą zostać ponownie wykorzystane.

Najczęściej do tych Gminnych Punktów Zbiórki Surowców Wtórnych i Odpadów Niebezpiecznych, które znajdują się przy ul. 1 Sierpnia oraz przy ul. COP, trafiał gruz, opony, meble, zużyty sprzęt AGD i RTV.
– Zdecydowanie rośnie ilość przywożonych do zakładu odpadów niebezpiecznych
i problemowych. Rok 2015 Rupieciarnia przy ulicy 1 Sierpnia zamknęła bilansem 2000 ton odpadów, a rok 2016 to już 2400 ton i to pomimo otwarcia drugiego punktu przy ul. COP. Z perspektywy czasu można więc śmiało powiedzieć, że kolejny taki obiekt był potrzebną i trafioną inwestycją – ocenia Anna Pasztaleniec, prezes MZK. Jak zaznacza,  funkcjonowanie takich miejsc to oszczędności w portfelach mieszkańców. Koszty funkcjonowania Rupieciarni są niskie, bo odpady przywozi każdy indywidualnie, a to właśnie transport jest najdroższym elementem gospodarki odpadowej. Jeśli nie generują się koszty przewozu śmieci przez MZK, to w prosty sposób przekłada się to na mniejszy rachunek za odpady dla każdego mieszkańca.

W ubiegłym roku mieszkańcy odwiedzali obie Rupieciarnie najczęściej w okresie wakacji, a także we wrześniu. To czas, kiedy wiele osób przeprowadza remonty. W tym okresie do punktu przy ul. 1 Sierpnia masowo trafiał gruz (1 675 ton), odpady wielkogabarytowe jak np. meble (334 tony) i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (60 ton).
Natomiast w Rupieciarni nr 2 przy ul. COP,  która funkcjonuje od roku, zebrano w ubiegłym roku łącznie ponad 330 ton odpadów. Były to głównie stare opony, odpady wielkogabarytowe i odzież.

Ponadto w związku z przeprowadzoną akcją skupu surowców wtórnych w obu punktach zostało zebrane ponad 45 ton szkła butelkowego i 26 ton makulatury gazetowej.

Trzeba też zaznaczyć, że w Rupieciarni nr 2 przy ul. COP działa „Kącik Rzeczy Używanych”. Każdy może tu przynieść przedmioty, których już nie używa, a są sprawne i mogą się przydać innym. Jak informuje MZK chętnych na używane, ale sprawne przedmioty nie brakuje. Wszystko odbywa się na zasadzie bezpłatnej wymiany.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021