W Stalowej Woli

Gwóźdź, mydło i powidło

Gwóźdź, mydło i powidło

I wróciło targowanie na rozwadowski rynek. Nie wiadomo na jak długo, ale wiosenna inauguracja „Targu Staroci” była udana. Tłum sprzedających i kupujących, zablokowane samochodami uliczki wokół rynku i wrzawa, której najbardziej w Rozwadowie brakuje. Cud rewitalizacyjny? Można tak mówić.

Targowanie starociami nastało w Rozwadowie przed rokiem. Miasto szykowało się do głębokiej rewitalizacji tej dzielnicy i szukało pomysłów na ożywienie byłego miasteczka. Słynęło ono z kolei żelaznej i handlu, czemu sprzyjały szlaki komunikacyjne i Żydzi, którzy stanowili prawie połowę społeczności. Kolej nie wróci już do takiej roli, a po Braciach Starszych są tylko pamiątki w Muzeum Regionalnym. Tradycje handlowe jednak przetrwały, bo przecież nie tylko Żydzi mieli w Rozwadowie sklepy. Jeszcze na początku lat 90. ub. wieku jeździło się do Rozwadowa po wszystko. Kres rozwadowskiego handlu nastąpił, gdy w Stalowej Woli zaczęły rozkwitać większe sklepy, w których wszystko jest pod jednym dachem.

Z handlu w Rozwadowie niewiele zostało. Oczywiście poza tradycją.

I do tej tradycji nawiązali magistraccy urzędnicy od rewitalizacji. W planach odbudowy Rozwadowa są stylowe stragany, które znajdą się na obrzeżach nowej płyty rynku. Na początek sprowadzono kolekcjonerów staroci. Raz w miesiącu, w co trzecią niedzielę odbywa się handel wszystkim, co ma duszę i historię. Zbieraczy antyków zachęca brak opłat i nowy rynek. Nie jest tajemnicą, że ludzi żądnych starych mebli, obrazów czy sreber z odpowiednim portfelem u nas nie brakuje. Nie każdemu jednak chce się jechać do Rzeszowa, Lublina czy Krakowa. Zbieracze antyków przyjeżdżają więc do nich i nie żałują tego. Podczas każdego z ubiegłorocznych targów na rynku w Rozwadowie było od 80 do nawet 130 – 140 sprzedających. Liczby odwiedzających „Targ Staroci” szły w tysiące.

Zima przerwała rozwadowskie targowanie, ale wróciło ono z mocnym frekwencyjnym akcentem. I zapewne tak już zostanie na lata. W tym jednak roku na rynek wejdą budowlańcy, by przewrócić wszystko i odbudować po nowemu. Wówczas „Targ Staroci” zostanie przeniesiony w inne miejsce. Nie ma jeszcze konkretnej lokalizacyjnej decyzji, ale jedyną możliwością jest parking za rozwadowską farą.

t14 (Kopiowanie)

t13 (Kopiowanie)

t9 (Kopiowanie)

t8 (Kopiowanie)

t6 (Kopiowanie)

t5 (Kopiowanie)

t4 (Kopiowanie)

t3 (Kopiowanie)

t2 (Kopiowanie)

t1 (Kopiowanie)

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Na lotnisko w Jasionce wróciły połączenia międzynarodowe!

stw24.pl1 lipca 2020

Huta Stalowa Wola wzięła udział w #GaszynChallenge -VIDEO

stw24.pl1 lipca 2020

Plenerowe spotkanie z Renatą Piątkowską

stw24.pl1 lipca 2020

Jarmark Jagielloński 2020 w dniach 4-5 lipca w Sandomierzu

stw24.pl1 lipca 2020

Bądź czujny ! Oszuści nie mają wakacji

stw24.pl1 lipca 2020

Laureaci konkursu literackiego ogłoszonego przez MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

Zuzanna Kuziora w konkursie Talentów Polskiego Radia Dzieciom

stw24.pl30 czerwca 2020

Nowa pula kodów do serwisu Legimi do odebrania w MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

XXII Turnieju Siatkówki Plażowej Amatorów

stw24.pl29 czerwca 2020