W Stalowej Woli

Historyczne bramy Huty zostały otwarte dla miasta

Historyczne bramy Huty zostały otwarte dla miasta

– Dziś jest historyczny dzień dla Stalowej Woli, a przede wszystkim dla gospodarki miasta . O północy wszystkie bramy Huty, które do tej pory były zamknięte zostały otwarte. Od dziś komunikacja na tym terenie odbywa się na nowych zasadach – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny stojąc przy historycznej bramie nr 1.

Zaznaczał, że temat rozgrodzenia terenów dawnej Huty od lat był nierozwiązany,  do tej pory nikt nie miał odwagi go podjąć i zrealizować.
– Przedsiębiorcy, pracownicy przez całe lata słyszeli, że się nie da, że nie ma takiej możliwości. Ta kadencja samorządu udowadnia, że my nie tylko mówimy o gospodarce, nie tylko składamy deklaracje dotyczące działań gospodarczych, ale podejmujemy odważne i konkretne decyzje, które były od lat oczekiwane  przez osoby prowadzące tutaj  działalność gospodarczą. One do budżetu miasta w ciągu całego roku wspólnie wprowadzają kilkanaście milionów złotych. Chciałbym podziękować zarządowi Huty, wzajemna deklaracja, dobra współpraca  pozwoliła na to, żeby ten proces  został tak szybko i konsekwentnie zrealizowany.  Wiele osób jeszcze wczoraj mówiło, że to jest niemożliwe, że się nie uda. Od rana otrzymujemy telefony z podziękowaniami – mówił prezydent.

Podkreślał, że sytuacja w tej części  strefy gospodarczej nie była normalna, gdyż były prowadzone kontrole, pobierane były opłaty, które często wynosiły więcej niż podatek od nieruchomości wnoszony do miasta. – To sytuacja nienormalna, że przedsiębiorcy, którzy od lat tutaj funkcjonują,  oprócz tego że odprowadzają podatki od nieruchomości, od prowadzenia działalności gospodarczej, to jeszcze dodatkowo wnosili opłaty za wjazd na teren Huty, za wejście każdego pracownika.
Z dniem dzisiejszym ta nienormalna sytuacja ulega całkowitej zmianie. My, w tym krótkim czasie, wykonując olbrzymią pracę pokazaliśmy, że można zmieniać gospodarkę Stalowej Woli i zasady obowiązujące w tej strefie. Liczymy, że otwarcie tych bram wpłynie na  rozwój gospodarczy tego terenu. Te decyzje, które podjęliśmy, również wpłynęły na to, że przedsiębiorstwa decydują się inwestować, a niektóre podjęły nawet decyzję, że zostają tutaj – mówił.

Jak podkreślał Stanisław Sobieraj, Przewodniczy Rady Miasta, teraz dojazd do zakładów będzie szybszy. – Ja dojeżdżając do swojego zakładu pracy, nie będę musiał trzy razy się zatrzymywać.  To bardzo ułatwi dojazd wszystkim nam pracującym na strefie – mówił.

Prezydent przypomniał, że rok temu władze miasta spotkały się z przedsiębiorcami i ustaliły, że podejmują trudny temat rozgrodzenia Huty.  – Daliśmy sygnał do tego, że przygotowujemy się do tego, by zmienić zasady funkcjonowania tego miejsca, tak aby również przedsiębiorcy byli gotowi.  Po roku spotkaliśmy się ponownie i wyznaczyliśmy termin 1 marca, tak aby każdy miał czas na to, by zmienić zasady bezpieczeństwa funkcjonowania zakładów. To również wymagało z naszej strony olbrzymiej pracy dokonania zmian organizacji ruchu na drogach. Większość znaków została już ustawiona na rozgrodzonym terenie.  Jest wprowadzona nowa organizacja ruchu, obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.  Zostały ustalone drogi główne,ustawione znaki „stop” i „ustąp pierwszeństwa przejazdu” – wyjaśnił Nadbereżny.

Przejęta infrastruktura wymaga naprawy, w drogach jest wiele dziur. Nakłady na te roboty wyniosą ok. 30 tys. zł.  W ciągu najbliższych tygodni będą prowadzone najpilniejsze prace remontowe. Został przeprowadzony bardzo dokładny audyt, który wykazał wszystkie zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu pieszych, rowerzystów i pojazdów. Te zalecenia zostały również przekazane wszystkim właścicielom mediów.
Ponadto miasto już przygotowało projekt techniczny, zrobienia nowej drogi, który został już złożony do marszałka. Jeśli uzyska dofinansowanie w wysokości 10 mln zł, to zainwestuje tutaj około 13 mln zł w całkowitą poprawę funkcjonowania tego miejsca.
Przejęty od Huty majątek ma być modernizowany w ramach środków unijnych.

huta brama2

Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021